Czy gaz z lodówki jest trujący?

Jak wiadomo producenci muszą wykonywać sprzęty w trosce o bezpieczeństwo konsumentów, czy jednak robią to? Jaki gaz stosowany jest w nowoczesnych lodówkach? Jak naprawić wyciekający gaz z lodówki?

lodówka

źródło: alexwebagencyfirenze.it

Freon- jest substancją chemiczną. W temperaturze pokojowej i ciśnieniu atmosferycznym freon występuję jako gaz, natomiast już w instalacjach chłodniczych jako ciecz. Został wprowadzony do zastosowania w przemyśle ze względu na fakt, że jest nietoksyczny i niepalny. Czy gaz ten jest bezpieczny? Czy stosuje się go nadal w lodówkach Wykorzystywany jest on nie tylko w lodówkach, ale również do lakierów, leków, środków czyszczących, znalazł zastosowanie w klimatyzacjach, urządzeniach chłodniczych, czy gaśnicach. Czy jest trujący ? Nie stanowi on bezpośredniego zagrożenia dla człowieka i organizmom żywym na ziemi. Ich wpływ jest pośredni. Po przeprowadzeniu wielu badań naukowy stwierdzili, że cząsteczki freonów, które uwalniają się z instalacji, lub też wielu innych urządzeń chłodniczych, mają jednak niekorzystny wpływ. Potrafią przez nawet kilkaset lat utrzymywać się w atmosferze ziemskiej, co może powodować niszczenie warstwy ozonowej Ziemi, wskutek tego do nas dociera większa ilość promieni UV i zwiększa się efekt cieplarniany.

Skutki efektów szkodliwego promieniowania na nasze zdrowie:

  • choroby nowotworowe
  • zaćma
  • szybsze starzenie się skóry

Czy w nowych lodówkach jest freon?

Z powodu wymagań, jakie obowiązują, już nie stosuję się freonu. Gaz ten został zastąpiony mniej szkodliwym dla środowiska odpowiednikiem. Najczęściej stosowanymi zamiennikami są:

  • R134a – jest to fluorowany węglowodór zawierający niepodstawione atomy wodoru (nie zawiera chloru).
  • R-600a – izobutan
  • R 290 (propan przyjazny powłoce ozonowej)

Nowoczesne lodówki zawierają tabliczki i symbole informujące nas już nie tylko o typie, roku produkcji, ale także podany jest rodzaj czynnika chłodzącego (w postaci „R…” lub rzadziej wzoru chemicznego) oraz jego ilość zawarta w urządzeniu. Na tabliczce znamionowej każdej lodówki powinna znajdować się informacja o braku zawartości freonu (pod postacią symbolu CFC lub HFC).

gaz w lodowce

źródło: faculty.wcas.northwestern.edu

Wyciekający gaz z lodówki

Wyciek czynnika chłodzącego często wiąże się w nieprawidłową pracą naszej lodówki. Takie problemy z czynnikiem chłodzącym mogą wystąpić, gdy przewody prowadzące do sprężarki są połamane, albo kiedy uszczelki są stare i już zużyte. Wyciek może również nastąpić, jeśli zawory nie są odpowiednio połączone. Freon ma dość specyficzny zapach, łatwo wyczuwalny. Najlepiej wtedy skontaktować się z serwisem, który ma możliwość podłączenia lodówki do specjalistycznego sprzętu, który pomoże postawić i zdiagnozować gdzie nastąpiło uszkodzenie czynnika chłodzącego. Naprawę lodówki, którą dotknęła usterka wyciekającego gazu, powinna wykonać osoba doświadczone, nie powinniśmy jej wykonywać na własną rękę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *