Dlaczego zmywarka nie działa? Najczęstsze przyczyny

zmywarka nie działa, dlaczego zmywarka nie działa, dlaczego zmywarka nie włącza się

Zmywarka jest bez wątpienia jednym z najbardziej przydatnych urządzeń w kuchni. Pozwala zaoszczędzić czas, jednak jak każdy inny sprzęt AGD, może ulec awarii. Które podzespoły wpływają najczęściej na to, że zmywarka nie działa? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i dowiedz się więcej!

Niedomknięte drzwi zmywarki

To, że zmywarka nie działa, nie zawsze oznacza poważną awarię. Zdarza się, że przyczyną są niedomknięte drzwi. Otwórz drzwi zmywarki i zamknij je ponownie, aż usłyszysz dźwięk, który zazwyczaj towarzyszy ich zamykaniu. Niekiedy konieczne jest zresetowanie urządzenia. Odłącz je od prądu, odczekaj chwile (minimum 10 sekund) i podłącz do sieci ponownie. Ustaw wybrany cykl zmywania i zamknij drzwi.

Zmywarka nie działa? Włączona funkcja opóźnienia startu

Większość zmywarek posiada obecnie funkcję opóźnienia startu. Polega ona na późniejszym rozpoczęciu programu, na przykład, gdy wszyscy pójdą spać lub chcesz cieszyć się  czystymi naczyniami po powrocie z pracy. Taką funkcję można włączyć przez przypadek, na przykład podczas sprzątania. W zmywarkach z wyświetlaczem będzie widoczny czas opóźnienia, wystarczy zmienić ustawienia i zmywarka powinna się uruchomić bez problemu. W mniej zaawansowanych technologicznie modelach można zresetować urządzenie, odłączając je na chwilę od prądu.

Zmywarka zacięła się

Przy poprzedniej pracy zmywarka nie działała prawidłowo? A może przez chwilę był problem z dostawą prądu? To mogło spowodować błąd w urządzeniu, które nadal widzi poprzedni cykl zmywania, co z kolei powoduje, że zmywarka nie działa. Należy anulować poprzedni cykl, postępując według informacji zawartych w instrukcji producenta.

Zmywarka nie działa – uszkodzony kabel zasilający

Zanim sprawdzisz kabel zasilający, warto również przetestować gniazdo, do którego jest on podłączony. Podłącz inne urządzenie do gniazda i sprawdź czy działa. Jeśli nie, warto wezwać elektryka, który je naprawi. Samodzielne próby usunięcia usterki mogą skończyć się tragicznie, dlatego bez fachowej wiedzy nie próbuj naprawiać gniazdka na własną rękę. Nie podpinaj również zmywarki pod przedłużacz, ponieważ wskutek jego przepalenia, uszkodzisz zmywarkę. Jeśli gniazdo elektryczne działa bez zarzutu, być może konieczna będzie wymiana kabla zasilającego. Na szczęście jego wymiana nie jest skomplikowana i poradzisz sobie z nią samodzielnie.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Zmywarka nie działa – poważniejsze awarie

Powyższe przyczyny problemów z działaniem zmywarki są dość łatwe do usunięcia nawet bez specjalistycznej wiedzy. Niestety czasami dochodzi do poważniejszych awarii podzespołów, z którymi nie jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie. Jakie usterki sprawiają najczęściej, że zmywarka nie działa?

Uszkodzony moduł sterowania

Jeśli Twoja zmywarka Bosch nie działa i wykluczyłeś powyższe przyczyny, najprawdopodobniej powodem problemu jest uszkodzony moduł sterowania, który nadzoruje pracę całego urządzenia. Przeważnie na wyświetlaczu pojawia się odpowiedni symbol, na przykład w zmywarkach Siemens i Bosch są to przeważnie kody od E01 do E05. Wymiana modułu na nowy jest skomplikowana, dlatego warto wezwać serwis AGD.

Awaria włącznika

Zepsuty włącznik jest dość częstą usterką, która uniemożliwia włączenie zmywarki i powoduje, że wydaje się nam, że zmywarka nie działa. Wskutek częstej eksploatacji przyciski na panelu zużywają się. Wystarczy wymienić włącznik na nowy. Możesz się dostać do niego zdejmując przednią obudowę drzwi i panel sterowania. Jeśli jednak nie czujesz się na silach, lepiej, aby wymiany dokonał wykwalifikowany serwisant AGD.

Jeśli zmywarka nie działa, nie zawsze przyczyną jest poważna usterka. W pierwszej kolejności sprawdź źródło zasilania, ustawienia zmywarki i domknij drzwi. Wszystko działa bez zarzutu, a zmywarka nadal odmawia współpracy? Z pewnością doszło do poważniejszej awarii urządzenia, z którą nie poradzisz sobie samodzielnie. Nie zwlekaj i wezwij fachowca, który bez problemu zdiagnozuje problem i usunie uszkodzony element. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty. Fachowcy techikan.pl od wielu lat naprawiają zmywarki i inne urządzenia AGD, co sprawia, że żaden sprzęt nie ma przed nimi tajemnic. Umów wizytę już teraz!

Przeczytaj również:

Uszkodzony fartuch pralki – najczęstsze objawy

Uszkodzony elektrozawór – objawy

Tapetowanie – praktyczne porady

Jak przemalować ciemną ścianę na jasny kolor?

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca