Jak naprawić elektrozawór w zmywarce ?

wymiana elektrozaworu w zmywarce

Elektrozawór to jeden z najważniejszych elementów zmywarki. Dzięki jego prawidłowej pracy zmywarka w odpowiednim momencie pobiera wyznaczoną ilość wody. Jak naprawić elektrozawór w zmywarce ?

naprawić elektrozawór w zmywarce
źródło: appliancechampiondallas.com

Objawy uszkodzenia elektrozaworu w zmywarce

Zmywarka nie pobiera wody-mimo tego, że słyszymy, jak nasza zmywarka pracuję i wydaję nam się, że słychać charakterystyczne buczenie pobierania wody, a jednak zmywarka jej nie pobiera i cykl zmywania się nie rozpoczyna. To bardzo prawdopodobne, że doszło do uszkodzenia elektrozaworu w naszej zmywarce.

Za duże zużycie wody– może to świadczyć o problemie z elektrozaworem. Kiedy elektrozawór jest nieszczelny, przedostaję się przez niego zbyt dużo wody.

Niedomyte naczynia– zaburzenie cyrkulacji wody w obrębie komory może być przyczyną awarii elektrozaworu, co może prowadzić do niedomywania naczyń. Czasami nie wszystkie naczynia są prawidłowo spłukane ponieważ źle rozstawiliśmy naczynia.

Zmywarka ciągle pobiera wodę-kiedy zmywarka podczas „odpoczynku” nabiera wodę i zauważymy wewnątrz urządzenia mimo tego, że nie został ustawiony żaden program, oznacza to, że elektrozawór w zmywarce uległ uszkodzeniu. W takiej sytuacji należy zamknąć zawór i jak najszybciej wymienić go na nowy.

Prawidłowo działający elektrozawór podczas włączenia zmywarki powinien się otworzyć, natomiast jeżeli uległ usterce czasami nawet w ogóle nie reaguje. Stwierdzenie uszkodzenia elektrozaworu nie jest zbyt łatwe ponieważ może dawać takie same objawy jak zupełnie inne usterki.

W celu upewnienia się, czy elektrozawór się zepsuł, bezpośrednio do tego elementu podajemy napięcie. Możemy to także zrobić odłączając dopływ wody do urządzenia, a następnie włączyć cykl prania, jeżeli elektrozawór działa prawidłowo to pobiera wodę, gdy spusty są zamknięte.

AQUASTOP – odpowiada za pobór wody w trakcie uruchomienia zmywarki. Przedstawiamy jak wymienić aquastop w zmywarce.

Krok 1: Odłączamy zmywarkę od źródeł zasilania

Krok 2: Wciskamy zatrzaski obudowy zaworu, a następnie je zdejmujemy

Krok 3: Zsuwamy osłonę węża z uszczelki, a następnie zdejmujemy zaciski z węża

Krok 4: Odcinamy kabel blisko zaworu, a następnie ściągamy izolacje z końcówki zaworu

Krok 5: Nasuwamy opaskę termokurczliwą na przewód oraz zaciskamy złączki by móc podłączyć przewody

Krok 6: Złączki a następnie opaskę termokurczliwą(po jej nasunięciu)ogrzewamy zapalniczką by izolacja odkurczyła się na przewodziem

Krok 7: Podłączamy wąż, a następnie nasuwamy opaskę zaciskową na miejsce łączenia i osłonę węża na uszczelkę.

 

Technikan

Wymiana elektrozaworu w zmywarce

  1. Odłącz zmywarkę od źródeł zasilania.
  2. Zlokalizuj elektrozawór.
  3. Odłącz kabel łączący elektrozawór z silnikiem pralki.
  4. Odczep dwa gumowe przewody, które prowadzą z elektrozaworu do zasobnika.
  5. Wyjmij stary elektrozawór.
  6. Zamontuj nowy elektrozawór.
  7. Podłącz kabel do nowego elektrozaworu.
  8. Zamontuj gumowe przewody.

Uszkodzony elektrozawór daje różne objawy. Kiedy zauważysz, że z Twoją zmywarką coś się dzieje i nie możesz znaleźć przyczyny to skontaktuj się z serwisem Technikan.