Lodówka nie chłodzi, a zamrażarka mrozi – dlaczego?

Lodówka nie chłodzi, a zamrażarka mrozi – ta sytuacja jest bardzo częstą awarią. Taka usterka może wystąpić z kilku powodów. W artykule poznacie najpopularniejsze powody przez, które lodówka nie chłodzi, a zamrażarka mrozi.

lodówka
źródło: pixabay.com

Lodówka nie chłodzi, a zamrażarka mrozi – powody:

 • Złe ustawienie temperatury – powinna być ustawiona powyżej średniej
 • Zbyt częste lub za długie otwieranie drzwi chłodziarki/zamrażarki
 • Urządzenie znajduje się za blisko ściany, w takim wypadku wystarczy „zrobić” miejsce naszej lodówce, aby powietrze mogło w swobodny sposób się wentylować
 • Wkładanie do lodówki ciepłych/gorących potraw

Przyczyny słabego chłodzenia w chłodziarkach oraz zamrażarkach

Przyczyny niemrożenia zamrażalnika i chłodzenia w chłodziarce:

 • Za niska temperatura
 • Urządzenie nie było dawno odszraniane – zabieg ten powinien być wykonywany regularnie (inaczej sprawa wygląda w przypadku lodówek No Frost)
 • Temperatura w pojemniku na warzywa jest za niska- zazwyczaj spowodowane jest to za małą temperaturą, temperatura powinna być ustawiona powyżej średniej

Jaka jest przyczyna zamrażania bądź zbytniego chłodzenia przez chłodziarkę?

 • Termostat ustawiony jest poniżej średniej
 • Złe ustawienie funkcji, niektóre chłodziarki wyposażone są w funkcje, które mają za zadanie bardzo chłodzić nasze potrawy bardziej niż podczas przeciętnego programu
lodówki
źródło: pixabay.com

Często „obok” tej usterki spotykamy się także z nadmiernym powstawaniem lodu w lodówce, zobaczcie, jakie mogą być tego przyczyny!

Nadmierne powstawanie lodu wzdłuż lodówki spowodowane jest:

 • Zbyt wysoką atmosferą otoczenia i jednocześnie ustawieniem temperatury poniżej średniej
 • Ustawieniem lodówki za blisko ściany
 • Włącznikiem światła, który się zablokował
 • Stykaniem się jedzenia ze ścianą chłodziarki
 • Włożeniem za ciepłych potraw

Nowa lodówka nie chłodzi

W przypadku nowych urządzeń, nawet gdy lodówka nie chłodzi, a zamrażarka mrozi, przyczyna jest prosta –  zazwyczaj urządzenie posiada wadę fabryczną. Często też niedokładnie czytamy instrukcje i nie korzystamy ze sprzętu zgodnie z zaleceniami producenta. Jeżeli zastosowaliście się do rad w instrukcji i unikacie sytuacji powodujących, że lodówka nie chłodzi, nawet, gdy zamrażarka mrozi bez zarzutu(które zostały przedstawione na samej górze artykułu) powinniście skorzystać z gwarancji, którą udzielił Wam producent.

Lodówka nie chłodzi gorący agregat

Agregat jest najważniejszym elementem lodówki jego zadaniem jest napędzanie układu chłodzącego, z jego pomocą czynnik chłodzący krąży po lodówce. Uszkodzenie tego elementu może się objawiać nie tylko tym, że lodówka nie chłodzi, nawet gdy zamrażarka mrozi ale także na wiele innych sposobów. Więcej o tym dowiedzie się w artykule: Objawy zepsutego agregatu w lodówce!

lodówka nie chłodzi, a zamrażarka mrozi
źródło: hernebaydomestics.co.uk

Zazwyczaj konieczna wymiana jest całego elementu, niekiedy np. brakuje w nim jedynie oleju – warto jednak by urządzenie było zdiagnozowane przez mechanika AGD. W przypadku, gdy nie chłodzi bądź nie włącza się w ogóle, przyczyną niechłodzenia lodówki jest sprężarka. Najlepiej by naprawą lodówki zajął się sprawdzony serwis AGD, ponieważ naprawa jest długa i trudna.

Lodówka No Frost nie chłodzi

Za nim przejdziemy do omawiania przyczyny, chcemy byście sprawdzili w instrukcji swojego urządzenie, czy aby na pewno zostało ono wyposażone w pełny system No Frost. Niektóre modele tylko w zamrażarce mają zastosowane pełne No Frost, natomiast w lodówkach jedynie bezszronowy No Frost. W przypadku, gdy lodówka posiada pełny No Frost tylko w zamrażarce, może dojść do sytuacji, gdy lodówka nie chłodzi, a zamrażarka mrozi bez problemu. Jeśli jednak urządzenie wcześniej działało bez zarzutu, powinniśmy sprawdzić czujnik w komorze zamrażarki (czy jest prawidłowo ustawiony oraz, czy nie uległ awarii), zazwyczaj znajduje się on u góry pod pokrywą – jest on odpowiedzialny m.in. za przepływ powietrza do zamrażarki.

Przyczyn dla których lodówka nie chłodzi, a zamrażarka mrozi bez zarzutu jest wiele.  Niechłodzenie w lodówkach może być spowodowane rozszczelnieniem i/lub ubytkiem czynnika chłodniczego oraz wieloma innymi usterkami, dlatego też, gdy nie jesteśmy pewni najlepiej skorzystać z porad specjalisty, którego znajdziecie w serwisie takim jak Technikan.pl

naprawa pralek