Lodówka nie chłodzi, a zamrażarka mrozi – dlaczego?

Twoja zamrażarka działa bez zarzutu, a lodówka nie chłodzi? Istnieje kilka przyczyn takiej usterki. W naszym dzisiejszym artykule znajdziesz najpopularniejsze powody, przez które lodówka nie chłodzi, a zamrażarka mrozi.

lodówka
źródło: pixabay.com

Lodówka nie chłodzi, a zamrażarka mrozi – powody

Jeśli lodówka nie chłodzi, a zamrażarka mrozi, istnieje kilka potencjalnych powodów tego problemu. Poniżej poznasz najczęstsze przyczyny awarii.

Nieprawidłowa temperatura

W przypadku, gdy chłodziarka przestała chłodzić, upewnij się, że temperatura lodówki jest prawidłowa. Jeśli temperatura zostanie ustawiona na zbyt wysoką, nie będzie ona prawidłowo chłodzić. Zazwyczaj zalecana temperatura dla tego urządzenia wynosi około 2-4°C.

Urządzenie znajduje się zbyt blisko ściany

Gdy chłodziarka jest postawiona zbyt blisko ściany, może się nadmiernie nagrzewać, co prowadzi do różnych awarii. Nieważne, czy posiadasz tradycyjną lodówkę czy side by side, pamiętaj, że złe ustawienie szkodzi Twojemu urządzeniu, dlatego pozostaw z tyłu kilka centymetrów przestrzeni od ściany.

Wkładanie do lodówki zbyt gorących potraw

Jeśli lodówka nie chłodzi, a zamrażarka mrozi, powodem bywa także wkładanie do chłodziarki gorącego jedzenia. Umieszczanie w lodówce niewystudzonych do temperatury pokojowej dań i ciast może skończyć się awarią chłodziarki. Dzieje się tak dlatego, ponieważ urządzenie musi pracować na wyższych obrotach, aż do uzyskania odpowiedniej temperatury. Dodatkowo wewnątrz lodówki skrapla się para, co skutkuje gromadzeniem się wody na dole chłodziarki oraz szybszym oblodzeniem. Ponadto lodówka z ciepłym jedzeniem w środku zużywa więcej prądu.

Częste otwieranie drzwi lub uszkodzona uszczelka

Kiedy lodówka nagle przestała chłodzić, a zamrażalnik działa poprawnie, być może jest to efekt częstego otwierania drzwi urządzenia i pozostawiania ich uchylonych przez dłuższy czas. To duży błąd, ponieważ do środka dostaje się ciepłe powietrze i podobnie jak w przypadku gorącego jedzenia, chłodziarka jest zmuszona do wzmożonej pracy. Gdy taka sytuacja pojawia się permanentnie, może dojść do uszkodzenia lodówki, bez szwanku dla zamrażarki. Powodem może być też uszkodzona lub zużyta uszczelka drzwi, co sprawia, że przez szczeliny dostaje się do komory cieplejsze powietrze. Tym samym wzrasta temperatura w chłodziarce, a to prowadzi do uszkodzenia sprężarki.

Duża ilość szronu lub lodu w zamrażarce

Jeśli lodówka nie chłodzi a zamrażalnik mrozi, sprawdź ilość szronu lub lodu. Grubsza warstwa lodu może ograniczyć przepływ powietrza do lodówki. Pamiętaj o regularnym rozmrażaniu zamrażarki. Jeśli robisz to cyklicznie, a mimo to lód gromadzi się bardzo szybko, należy zbadać przyczynę tworzącego się szronu. Może to być wina nieprawidłowego działania timera odszraniania, grzałki lub termostatu.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Brudny skraplacz

W przypadku, gdy lodówka nie chłodzi, a zamrażarka mrozi, powodem może być skraplacz, znajdujący się zazwyczaj z tyłu lodówki. Rzadko kto zagląda do charakterystycznej kratki, na której może gromadzić się cały tłuszcz z kuchni oraz kurz. Gruba warstwa zabrudzeń zmniejsza wydajność układu chłodzenia, powodując problem z lodówką.

Problemy z termostatem

Nieprawidłowo działający termostat może powodować, że chłodziarka nie chłodzi. Jeśli termostat nie mierzy prawidłowo temperatury, nie jest w stanie uruchomić sprężarki w celu schłodzenia lodówki. Być może niezbędna będzie wymiana termostatu na nowy.

Sprawdź wentylator parownika

Wentylator parownika, umieszczony w zamrażarce, rozprowadza zimne powietrze po całym urządzeniu. Jeśli nie działa, może to mieć wpływ na chłodzenie lodówki. Posłuchaj, czy wentylator pracuje, a jeśli nie, może wymagać wymiany.

Uszkodzony agregat

Agregat napędza układ chłodzący i to z jego wsparciem czynnik chłodzący krąży po lodówce. Uszkodzenie tego elementu może się objawiać nie tylko tym, że lodówka nie chłodzi, a zamrażarka mrozi. Inne symptomy to na przykład zwiększenie poboru energii czy głośna praca lodówki. Zazwyczaj konieczna jest wymiana całego agregatu, choć zdarza się również, że brakuje w nim na przykład jedynie oleju – dlatego warto, by diagnozą zajął się mechanik AGD.

Lodówka no frost nie chłodzi

Niektóre modele mają zastosowany pełny system No Frost tylko w zamrażarce, natomiast w lodówkach jedynie bezszronowy No Frost. Jeżeli lodówka posiada pełny No Frost tylko w zamrażarce, może dojść do sytuacji, gdy lodówka nie chłodzi, a zamrażarka mrozi bez problemu. Jeśli jednak urządzenie wcześniej działało bez zarzutu, powinniśmy sprawdzić czujnik w komorze zamrażarki (czy jest prawidłowo ustawiony oraz, czy nie uległ awarii), zazwyczaj znajduje się on u góry pod pokrywą – jest on odpowiedzialny m.in. za przepływ powietrza do zamrażarki.

Wada fabryczna

W przypadku nowych chłodziarek, gdy lodówka nie chłodzi, a zamrażarka mrozi, przyczyna jest prosta –  zazwyczaj urządzenie posiada wadę fabryczną. Powodem może być też niedokładne prześledzenie instrukcji, a co za tym idzie, korzystanie ze sprzętu niezgodnie z zaleceniami producenta.

lodówki
źródło: pixabay.com
lodówka nie chłodzi, a zamrażarka mrozi
źródło: hernebaydomestics.co.uk

Lodówka słabo chłodzi, a zamrażarka działa prawidłowo – Rozwiązania problemu

Jeśli zamrażarka działa prawidłowo, ale lodówka nie chłodzi, możesz zrobić kilka rzeczy, aby rozwiązać problem.

 Sprawdź ustawienia temperatury

Upewnij się, że ustawienia temperatury zarówno zamrażarki, jak i lodówki są ustawione prawidłowo. Zalecana temperatura dla lodówki to około 2-4°C, a dla zamrażarki około -18°C.

Rozmroź zamrażarkę

Jeśli w zamrażarce nagromadzi się nadmiernie szron lub lód, może to utrudnić przepływ powietrza do lodówki. Ręcznie rozmroź zamrażarkę, odłączając ją od zasilania i pozwalając, aby lód się stopił. Po całkowitym rozmrożeniu podłącz ją ponownie i sprawdź, czy lodówka chłodzi prawidłowo.

Wyczyść skraplacz

Zabrudzony skraplacz może zmniejszyć wydajność układu chłodzenia. Wyczyść delikatnie skraplacz szczotką lub odkurzaczem, aby poprawić przepływ powietrza i wydajność chłodzenia.

Sprawdź uszczelkę

Sprawdź uszczelki drzwi zamrażarki i lodówki pod kątem uszkodzeń lub szczelin, które mogłyby przepuszczać ciepłe powietrze z zewnątrz. Jeśli uszczelki są zużyte lub nie uszczelniają prawidłowo, należy je wymienić.

Lodówka przestała chłodzić – kiedy zgłosić się po fachowca?

Jeśli sprawdziłeś powyższe punkty, lodówka nie chłodzi, a zamrażarka mrozi, skontaktuj się z serwisem AGD. Fachowiec zdiagnozuje przyczynę awarii i dokona niezbędnych napraw, aby lodówka znów działała prawidłowo. Tym samym zachęcamy do skorzystania z naszej oferty – przekonaj się, że naprawa lodówek to specjalność naszych serwisantów.

naprawa pralek

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Podsumowanie

  1. Lodówka nie chłodzi, a zamrażarka mrozi z kilku powodów. Najczęstsze przyczyny zaburzonej pracy to zbyt bliskie ustawienie chłodziarki w stosunku do ściany, umieszczanie w urządzeniu gorących potraw i częste otwieranie drzwi lodówki. Powodem może być także gruba warstwa nagromadzonego lodu, jak i zabrudzenie skraplacza.
  2. Podzespoły, których awaria objawia się problemami z pracą chłodziarki, to agregat, sprężarka, wentylator oraz termostat.
  3. Aby przywrócić działanie lodówki, sprawdź ustawienia temperatury, rozmroź urządzenie, wyczyść skraplacz i sprawdź stan uszczelki drzwiowej.
  4. Jeśli powyższe działania nie pomogą, skontaktuj się z serwisem lodówek.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Co jest przyczyną słabego chłodzenia lodówki?

Istnieje kilka przyczyn słabego chłodzenia lodówki. Najczęstsze z nich to: wstawianie zbyt gorącego jedzenia do chłodziarki, nieprawidłowe ustawienie lodówki, częste otwieranie drzwi urządzenia, uszkodzona uszczelka oraz zabrudzony skraplacz. Niekiedy dochodzi do awarii konkretnych podzespołów, takich jak termostat, agregat czy sprężarka. Jeśli problem pojawia się tuż po zakupie nowej lodówki, być może winna jest wada fabryczna.

Co zrobić jeśli lodówka nie chłodzi?

Jeśli lodówka nie chłodzi, możesz spróbować odstawić urządzenie od ściany oraz je rozmrozić. Dodatkowo sprawdź, czy temperatura w urządzeniu jest ustawiona prawidłowo i wyczyść skraplacz. Jeżeli te kroki okażą się nieskuteczne, wezwij serwis AGD.

Jak sprawdzić parownik w lodówce?

Gdy sprężarka pracuje, a mimo to temperatura w lodówce jest wysoka, można przypuszczać, że powodem jest parownik. Aby potwierdzić lub zanegować diagnozę, skontaktuj się z serwisem AGD.

Dlaczego lodówka zamiast chłodzić grzeje?

W sytuacji, gdy lodówka grzeje zamiast chłodzić, przyczyną może być zbyt słaba wentylacja lub niewłaściwe umiejscowienie. Warto sprawdzić także czystość skraplacza i stan uszczelek drzwiowych. Ponadto za problem z grzaniem chłodziarki odpowiadają takie elementy jak wentylator, skraplacz lub sprężarka. Powodem może być również wyciek czynnika chłodniczego.