Co zrobić, żeby pranie z suszarki pachniało?

co zrobić, żeby pranie z suszarki pachniało, pranie z suszarki nie pachnie

Wielu osobom zapach prania kojarzy się z czystością i świeżością. Korzystając z suszarki łatwo stracić piękny zapach wypranej odzieży. Na szczęście da się temu skutecznie zapobiec. Co zrobić, żeby pranie z suszarki pachniało? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i poznaj nasze sposoby na pachnące pranie z suszarki.

Pranie z suszarki nie pachnie – najczęstsze przyczyny

Zanim dowiesz się, co zrobić, żeby pranie z suszarki pachniało, poznaj najczęstsze przyczyny brzydkiego zapachu ubrań po suszeniu w suszarce. W zasadzie wszystkie powody są związane z nieodpowiednią pielęgnacją oraz niewłaściwym korzystaniem z suszarki. Dowiedz się więcej na ten temat.

Zbyt duży wsad

Zawsze przekładasz całe pranie z pralki do suszarki? Być może Twoja suszarka ma mniejszy wsad niż pralka i to jest powodem brzydkiego zapachu. Mokre, ściśnięte ubrania nie mogą obracać się swobodnie w bębnie suszarki. To powoduje, że schną wolniej i ulatuje z nich zapach użytych środków piorących. 

Pozostawianie ubrań po skończonej pracy suszarki

Często włączasz suszenie przed wyjściem do pracy lub przed snem? Po zakończonym cyklu tekstylia pozostają zamknięte w suszarce do ubrań, a to również wpływa na zapach ubrań po praniu. Należy wyjmować odzież bezpośrednio po zakończonym cyklu suszenia, ponieważ wilgotne środowisko i brak dostępu do powietrza sprzyjają rozwojowi pleśni na tkaninach. Podobnie postępuj z ubraniami po praniu, staraj się przekładać je od razu do suszarki, uruchamiając wybrany program.

Niedostateczna dbałość o urządzenie

Pamiętasz o regularnym usuwaniu nagromadzonej wody z suszarki? Regularnie czyścisz filtr kłaczków oraz bęben urządzenia? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałaś/-eś przecząco, powodem problemów z zapachem może być niedostateczna pielęgnacja suszarki bębnowej. W dalszej części tekstu dowiesz się, jak czyścić suszarkę.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Brudna pralka

Bardzo często zdarza się, że powodem brzydkiego zapachu ubrań nie jest suszarka, a pralka. Jeśli urządzenie nie było od dawna czyszczone, osadzają się na nim resztki środków piorących, które z czasem zaczynają gnić. Pomimo użycia płynu do płukania tkanin, przykry zapach pozostaje na tkaninach. Pamiętaj o regularnym czyszczeniu pralki i wyjmuj ubrania od razu po skończonym cyklu prania.

Co zrobić, żeby pranie z suszarki pachniało? Praktyczne porady

Brak zapachu po suszeniu lub wręcz nieprzyjemna woń na ubraniach to problem, który da się łatwo wyeliminować. Poniżej dowiesz się, co zrobić, żeby pranie z suszarki pachniało.

Dbaj o regularne czyszczenie suszarki

Jeśli chcesz, żeby pranie wyjęte z suszarki pachniało, nie zapominaj o regularnym czyszczeniu urządzenia. Aby cieszyć się świeżością ubrań po suszeniu, wystarczy raz w miesiącu przetrzeć wnętrze bębna zwilżoną ściereczką z dodatkiem octu. Nie zapominaj również o umyciu wszystkich zakamarków oraz czujników, ponieważ może gromadzić się na nich brud z resztek detergentów oraz kamień. Filtr kłaczków możesz umyć raz na jakiś czas pod bieżącą wodą i pozostawić go do naturalnego wyschnięcia. Jeśli suszysz odzież 2 razy w tygodniu, raz w miesiącu usuń zanieczyszczenia ze skraplacza, który znajduje się na dole suszarki lub z tyłu (w przypadku suszarek LG).

Wyczyść pralkę

Jak już wiesz, pranie z suszarki śmierdzi często z powodu brudnej pralki. Jeśli z urządzenia wydobywa się przykry zapach, użyj gotowego preparatu do mycia pralek, a problem zniknie. Możesz użyć również sody oczyszczonej i octu, które świetnie usuwają resztki detergentów, grzyb i przykrą woń. Pamiętaj o regularnym czyszczeniu gumy wokół bębna, na której lubi gromadzić się pleśń oraz pojemników na proszek i płyn do płukania.

Korzystaj z urządzenia według zaleceń producenta

Co zrobić, żeby pranie z suszarki pachniało? Bez większego wysiłku możesz wprowadzić kilka zmian w użytkowaniu sprzętu. Nie zapominaj o usuwaniu wody i kłaczków po każdym skończonym cyklu. Dodatkowo sprawdź, jaki wsad dla suszarki oraz konkretnego programu przewidział producent i stosuj się do tych wytycznych. Nigdy nie pozostawiaj ubrań w suszarce po suszeniu. Po wyjęciu odzieży pozostaw otwarte drzwi suszarki i przewietrz wnętrze bębna.

Odpowiednie przechowywanie w szafie

Właściwie obchodzisz się z urządzeniem oraz dbasz o regularne mycie pralki i suszarki, a zapach świeżo wypranych ubrań znika? Powodem może być nieprawidłowe przechowywanie odzieży w szafie. Ciasno poukładane tkaniny tracą swój zapach, zwłaszcza gdy w pomieszczeniu jest wilgotno i chłodno. Staraj się rozwieszać ubrania z suszarki bezpośrednio na wieszaki. Stosuj również specjalne zapachy do szafy – na rynku dostępne są nawet takie o aromacie świeżego prania.Jeśli lubisz korzystać z domowych sposobów, możesz umieścić w garderobie woreczek z ziarenkami kawy, które zneutralizują zatęchły zapach. 

Postaw na sprawdzone środki do prania i płukania

Być może Twój ulubiony zapach proszku lub płynu ulatnia się szybko z powodu słabej jakości detergentu? Staraj się używać dobrych środków, które powodują, że pranie jest czyste i pachnące. Na rynku znajdziesz między innymi specjalne płyny z perfumami, które utrzymują się na tkaninach dłużej niż standardowe detergenty.

Zastosuj chusteczki zapachowe

Czasami nawet powyższe sposoby nie pozwalają zachować w pełni zapachu prania. Wygodne suszenie w suszarce, bez konieczności późniejszego prasowania ubrań, może wpływać niestety na zapach i nie będzie on porównywalny z suszeniem ubrań na powietrzu. Jeśli jednak chcesz podbić zapach świeżego prania korzystając z suszarki, możesz wypróbować specjalne chusteczki. W sklepach stacjonarnych i internetowych są dostępne chusteczki zapachowe do suszarki o różnych aromatach, dlatego z pewnością znajdziesz odpowiedni produkt dla siebie. Ich dodatkową zaletą jest często to, że ubrania się nie gniotą i nie elektryzują. Jeśli dysponujesz wolnym czasem, takie chusteczki możesz przygotować w domu za naprawdę niewielkie pieniądze.

Jak zrobić zapachowe chusteczki do suszarki samodzielnie? Do ich przygotowania będziesz potrzebować plastikowego, zamykanego pojemnika (na przykład po kapsułkach na pranie), wody, płynu do płukania oraz gąbczastych ściereczek. Potnij ściereczki na mniejsze prostokąty lub kwadraty i umieść je w plastikowym pojemniku. Następnie wymieszaj pół litra wody z jedną nakrętką płynu do płukania i zalej mieszanką ułożone w pojemniku gąbeczki. Gąbki do suszarki są już gotowe. Unikaj przygotowywania większej ilości ściereczek, jeśli suszysz ubrania stosunkowo rzadko, ponieważ można je przechowywać w suchym i chłodnym miejscu maksymalnie miesiąc. Po tym czasie płyn do płukania wymieszany z wodą może zacząć wydzielać nieprzyjemny zapach. 

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Podsumowanie

  1. Pranie z suszarki nie pachnie, jeśli urządzenie nie było dawno czyszczone. Brzydki zapach z suszarki zwyczajnie przenosi się na odzież.
  2. Powodem przykrego zapachu może być również brudna pralka. Nagromadzona w niej warstwa detergentów z czasem zaczyna gnić i śmierdzieć. Często w wilgotnym środowisku rozwija się także grzyb, który charakteryzuje się nieprzyjemną wonią.
  3. Zwykle ubrania z suszarki nie pachną, jeśli pozostawiasz je na kilka godzin w zamkniętym bębnie suszarki. Wilgotne środowisko i brak powietrza sprzyjają rozwojowi pleśni.
  4. Powodem może być również zbyt duży wsad, przez co ubrania nie mogą obracać się swobodnie w bębnie suszarki, wolniej schną i szybko tracą zapach.
  5. Co zrobić, żeby pranie z suszarki pachniało? Pamiętaj przede wszystkim o regularnym czyszczeniu zarówno pralki, jak i suszarki.
  6. Korzystaj z urządzenia według zaleceń producenta, a więc nie przeładowuj suszarki zbyt dużą ilością ubrań oraz wyjmuj odzież bezpośrednio po skończonym cyklu suszenia.
  7. Pamiętaj o usuwaniu kłaczków oraz wody po każdym suszeniu.
  8. Po zakończonym cyklu suszenia, nie zapominaj o wywietrzeniu bębna.
  9. Staraj się nie układać ubrań zbyt ciasno w szafie. Jeśli w pokoju jest chłodno i wilgotno, stosuj zapachy do szaf lub woreczki z kawą.
  10. Chcesz, aby wysuszone pranie pachniało jeszcze ładniej? Stosuj gotowe chusteczki zapachowe do suszarki lub samodzielnie przygotowane gąbeczki, które wystarczy wrzucić do bębna suszarki przed wybraniem odpowiedniego programu.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Co zrobić żeby pranie pachniało z suszarki?

Aby pranie z suszarki pachniało, korzystaj z urządzenia według zaleceń producenta. Unikaj przeładowywania bębna i nie pozostawiaj odzieży w suszarce po zakończonym cyklu. Ponadto wietrz urządzenie i pamiętaj o usuwaniu kłaczków i wody po każdym cyklu suszenia. Aby mieć pachnące pranie z suszarki, należy również regularnie czyścić suszarkę.

Dlaczego ubrania po suszarce nie pachną?

Jeśli pranie nie pachnie po suszeniu, powodem może być wrzucanie zbyt dużego wsadu do suszarki, dlatego sprawdź zalecenia producenta w tej kwestii. Staraj się wyjmować ubrania bezpośrednio po zakończonym cyklu suszenia, ponieważ brak powietrza i wilgotne środowisko sprzyjają rozwojowi pleśni, która nie tylko powoduje nieprzyjemny zapach ubrań, ale wpływa również negatywnie na zdrowie. Ponadto zwróć uwagę na czystość samej pralki, ponieważ brzydki zapach często powstaje na etapie prania w brudnej, zagrzybionej pralce.

Dlaczego pranie po suszeniu w suszarce śmierdzi?

Pranie po suszeniu w suszarce śmierdzi, gdy leży pozostawione w niej przez kilka godzin po zakończonym cyklu. Powodem może być również niedostateczna czystość urządzenia lub brzydki zapach powstający na etapie prania w pralce, spowodowany niedostateczną higieną urządzenia.

Jak poprawić zapach w suszarce?

Jeśli chcesz poprawić zapach w suszarce, pamiętaj o jej regularnym czyszczeniu wilgotną ściereczką z dodatkiem octu. Przed cyklem suszenia możesz wrzucić do bębna zapachową chusteczkę do suszarek lub samodzielnie przygotowaną gąbeczkę.

Co dodaje się do suszarki na pranie?

Do suszarki z praniem dodaje się często specjalne chusteczki zapachowe. Powodują, że ubrania w bębnie nie gniotą się oraz nie elektryzują, a ponadto zapewniają ładny zapach suszonej odzieży.