Migające kontrolki w pralce – co oznaczają?

pralka wszytskie diody migają, miga kontrolka w pralce, miga kontrolka na wyświetlaczu pralki, migający przycisk startu, migajacy przycisk kranika, migający przycisk kłódki

Zdarza się, że na panelu w pralce migają diody, na przykład kranik lub kłódka. Co oznaczają migające kontrolki w pralce? Co zrobić, gdy wszystkie diody w pralce migają? Dowiedz się więcej, czytając nasz dzisiejszy wpis.

Pralka – wszystkie kontrolki migają

Jeśli wszystkie diody migają w pralce, być może doszło do chwilowego przepięcia na sieci lub popularnego wybicia korków. Warto odłączyć urządzenie od zasilania, a następnie podłączyć je ponownie i problem powinien zniknąć. W nowoczesnych pralkach rzadko dochodzi do uszkodzeń wskutek przepięcia na sieci energetycznej, ponieważ posiadają specjalny filtr przeciwzakłóceniowy.

Pralka wszystkie diody migają – zresetuj urządzenie

Zdarza się, że urządzenie zwyczajnie przestaje działać i się zawiesza. W tej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak zresetować pralkę, odłączając ją od źródła prądu. Sprzęt najprawdopodobniej powróci do ustawień fabrycznych i migające kontrolki w pralce powinny zniknąć.

Migające kontrolki w pralce — miga kranik

Migający kranik informuje o problemach z doprowadzeniem wody, dlatego należy sprawdzić zawór wody oraz drożność węża dopływowego. Migająca lampka kranika może wskazywać na zapchany lub zgięty wąż, lub zabrudzone sitko na wlocie do pralki. Gromadzi się nie na nim często również kamień i usunięcie jego nadmiaru powinno przywrócić prawidłowe działanie pralki.

Jeżeli dalej miga kontrolka kranika w pralce pomimo wykonania powyższych czynności, warto zerknąć na elektrozawór. W zależności od modelu, pralki mogą posiadać elektrozawory pojedyncze, podwójne lub potrójne. Jeśli dojdzie do ich uszkodzenia, nie reagują na podawane napięcie i nie otwierają się w odpowiednim momencie. Wymiana elektrozaworu powinna usunąć problem migającego kranika.

Migające kontrolki w pralce – wyświetla się kłódka

Migająca kontrolka kłódki to nic innego jak blokada drzwi. Pojawia się, gdy pralka rozpoczyna cykl prania i nie ma możliwości dorzucenia brudnej odzieży. Oznacza także kontrolę rodzicielską. Jeśli jednak kłódka w pralce świeci na czerwono stale i nie da się otworzyć pralki, wskazuje to na blokadę drzwi wywołaną usterką. Powodem może być między innymi uszkodzony zamek drzwi lub awaria modułu sterującego.

Miga kontrolka wirowania

Migająca kontrolka wirowania jest spowodowana nadmiernym wsadem i pralka nie jest w stanie odwirować nadmiaru wody. Inną przyczyną jest stosowanie zbyt dużej ilości detergentu, powodującego powstawanie nadmiaru piany.

Migający przycisk startu

Gdy przycisk startu miga w pralce, może wskazywać to na różnego rodzaju awarie. Za miganie przycisku start mogą odpowiadać niedrożne rurki hydrostatu, uszkodzone przekaźniki na module sterującym lub zużyte szczotki węglowe w silniku.

Migające kontrolki w pralce często zwracają uwagę na zaistnienie różnego rodzaju usterek. Zanim jednak wezwiesz fachowca, wyeliminuj inne przyczyny problemów, jak wspomniane zawieszenie się urządzenia czy chwilowy brak prądu. W przypadku, gdy wszystkie diody w pralce migają po ponownym uruchomieniu lub urządzenie nie włącza się, wybierz nasz serwis pralek, który w kilka chwil zdiagnozuje przyczynę problemu.

Inne wpisy o pralkach:

Pralki z automatycznym dozowaniem

Pralka brudzi ubrania

Pralka ciągle chodzi