Dlaczego migają wszystkie diody w pralce i jak sobie z tym radzić?

pralka wszytskie diody migają, miga kontrolka w pralce, miga kontrolka na wyświetlaczu pralki, migający przycisk startu, migajacy przycisk kranika, migający przycisk kłódki

Niekiedy dochodzi do sytuacji, że na pralce migają wszystkie diody. Bardzo często pojawia się na panelu symbol, np. kranika lub kłódki, jak również kod błędu na wyświetlaczu. Co powoduje, że migają wszystkie diody w pralce? Co możesz zrobić w tej sytuacji? Kiedy niezbędna będzie pomoc ze strony serwisu AGD? Dowiedz się więcej, czytając nasz dzisiejszy wpis.

Migają wszystkie diody w pralce? – przyczyny

Istnieje wiele przyczyn migania diod w pralce. Powodów może być naprawdę wiele i poniżej znajdziesz najczęstsze z nich.

Chwilowy brak zasilania w pralce

W pralce migają wszystkie diody, gdy dochodzi do przepięcia lub popularnego wysadzania korków, czyli bezpieczników różnicowych. Po wyłączeniu i ponownym włączeniu sygnał świetlny powinien zniknąć. Nowoczesne pralki są wyposażone w specjalny filtr przeciwzakłóceniowy, który w takich sytuacjach chroni urządzenie przed ewentualnymi uszkodzeniami. Oprócz problemów z zasilaniem może pojawiać się także zacinanie się urządzenia, w wyniku opóźnionej reakcji przekaźników pralki. Najlepiej wykonać reset pralki, po którym powróci ona do ustawień fabrycznych.

Migające kontrolki w pralce — miga kranik

Jedną z najczęściej występujących migających diod w pralce jest lampka kranika. Gdy miga kranik, oznacza to problemy z działaniem urządzenia, na przykład z drożnością węża dopływowego. Bardzo często dochodzi do jego zapchania lub zagięcia. Zabrudzeniu może ulec także sitko na wlocie do pralki. Jest ono także narażone na działanie kamienia. Innym powodem migania kranika bywa elektrozawór. Pralki posiadają w zależności od modelu różnego rodzaju elektrozawory – pojedyncze, podwójne lub potrójne. W przypadku ich uszkodzenia, nie reagują one na podawane napięcie, a tym samym nie otwierają się w odpowiednim momencie, dlatego konieczna jest wymiana elektrozaworu na nowy.

Migające kontrolki w pralce – wyświetla się kłódka

Migająca kontrolka kłódki wskazuje na blokadę drzwi. Pojawia się zawsze na początku cyklu prania, informując, że nie ma możliwości dorzucenia prania. Symbol kłódki może oznaczać również włączoną blokadę rodzicielską, dlatego warto sprawdzić, czy to zabezpieczenie nie zostało włączone przez przypadek. W sytuacji, gdy kłódka w pralce świeci się cały czas i nie możesz otworzyć drzwi, najprawdopodobniej uległ uszkodzeniu zamek drzwi.

Miga kontrolka wirowania

Gdy miga kontrolka wirowania, najczęstszą przyczyną jest zbyt duży wsad, uniemożliwiający urządzeniu odwirowanie wody. Powodem może być też stosowanie zbyt dużej ilości detergentu, co z kolei prowadzi do powstawania nadmiaru piany.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Miga przycisk start w pralce

Jeśli miga przycisk startu w pralce, najczęstszą przyczyną są niedrożne rurki hydrostatu. Migający przycisk start może wskazywać także na uszkodzenie przekaźników na module sterującym lub zużycie szczotek węglowych w silniku. W tej sytuacji najlepiej skontaktować się z fachowcem, który szybko i sprawnie znajdzie przyczynę usterki.

Pralka migają wszystkie kontrolki – co możesz zrobić?

Gdy migają wszystkie diody w pralce, zanim wezwiesz serwis AGD, możesz wykonać kilka czynności, które być może przywrócą poprawne działanie urządzenia. Poniżej znajdziesz proste sposoby na rozwiązanie tego problemu

Zresetuj urządzenie

Jak wspominaliśmy wcześniej, w wyniku chwilowego braku prądu lub przepięcia migają wskaźniki w pralce. Podobnie może się dziać w przypadku zawieszenia się urządzenia. W tej sytuacji należy zresetować pralkę. Odłącz urządzenie od źródła zasilania i ponownie włóż wtyczkę do kontaktu. Dzięki temu pralka powinna powrócić do ustawień fabrycznych, a migające kontrolki powinny zniknąć.

Sprawdź stan węża doprowadzającego

Jeśli migają wszystkie diody w pralce Indesit, Bosch, Whirlpool, Electrolux lub innej marki, warto sprawdzić stan węża doprowadzającego wodę. Gdy jest on zagięty, ściśnięty lub pęknięty, pralka może wyświetlać symbol kranika, informujący o awarii związanej z doprowadzaniem wody. Niekiedy wąż lub znajdujące się u jego wylotu sitko są zabrudzone – należy je zdemontować i wyczyścić pod bieżącą wodą.

Upewnij się, że nie jest włączona blokada rodzicielska

Symbol kłódki, klucza lub litery „CL” mogą informować, że jest włączona blokada rodzicielska. Aby je wyłączyć, należy nacisnąć i przytrzymać przycisk start przez kilka sekund. Jeśli to nie rozwiąże problemu, być może doszło do uszkodzenia drzwi.

Kontroluj wsad i ilość detergentów

Jeśli regularnie zdarza się, że miga kontrolka wirowania, zadbaj o to, aby nie przeładowywać bębna pralki. Ponadto używaj dokładnie taką ilość środków piorących, jaką zaleca producent, aby nie dochodziło do nadmiernej produkcji piany podczas wirowania.

Migają wszystkie kontrolki w pralce? Wezwij specjalistę

Migające kontrolki w pralce to często objaw usterki urządzenia. Jeśli powyższe porady dotyczące migania diod nie przynoszą pożądanego efektu, skontaktuj się ze specjalistą. Zachęcamy do skorzystania z naszego serwisu pralek, który w kilka chwil zdiagnozuje przyczynę problemu i usunie zaistniałą usterkę.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Podsumowanie

  1. Migające wskaźniki na pralce mogą wynikać z chwilowego braku prądu, przepalenia bezpieczników lub przepięcia.
  2. Gdy diody migają, częstym powodem jest także zawieszanie się urządzenia.
  3. Bardzo często migające kontrolki wskazują na problem z pralką. Symbol migającej kłódki może na przykład świadczyć o włączonej blokadzie rodzicielskiej lub uszkodzeniu zamka drzwi. Z kolei symbol kranika wskazuje na problem z doprowadzaniem wody, czyli usterkę węża lub elektrozaworu.
  4. Jeśli miga kontrolka wirowania, najprawdopodobniej w bębnie pralki znajduje się zbyt dużo ubrań i urządzenie ma trudności z odwirowaniem wody. Inną przyczyną może być stosowanie zbyt dużej ilości detergentu na jeden cykl prania, co powoduje nadprodukcję piany podczas wirowania.
  5. Gdy miga przycisk start, powodem może być usterka hydrostatu lub uszkodzenie przekaźników na module sterującym. Powodem bywa również zużycie szczotek węglowych w silniku.
  6. W sytuacji, gdy migają wszystkie diody w pralce, spróbuj usunąć problem, resetując urządzenie. Odłącz je od prądu, a następnie odczekaj chwilę i ponownie podłącz do zasilania.
  7. Sprawdź również, czy nie jest włączona blokada przed dziećmi.
  8. Możesz także obejrzeć stan węża doprowadzającego wodę i w razie konieczności wyczyścić go z zanieczyszczeń.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Dlaczego w pralce migają wszystkie kontrolki?

Jeśli w pralce migają wszystkie kontrolki, być może urządzenie uległo zawieszeniu. Powodem bywa także przepalenie bezpieczników czy chwilowy brak w dostępie prądu.

Dlaczego pralka mruga?

Jeśli Twoja pralka mruga, może to być efekt chwilowego braku prądu lub przepięcia. Być może doszło również do zawieszenia się urządzenia. Jeśli miga symbol kranika, wskazuje to na problemy z doprowadzaniem wody. Z kolei gdy mruga kontrolka kłódki, być może niechcący została włączona blokada rodzicielska lub uszkodzeniu uległy drzwi pralki. Migająca kontrolka wirowania to sygnał, że w pralce znajduje się za dużo ubrań lub detergentów. Gdy miga przycisk start, prawdopodobnie doszło do uszkodzenia hydrostatu, przekaźników na module sterującym lub do zużycia szczotek węglowych.

Jak zrobić reset w pralce?

Aby zrobić reset w pralce, należy odłączyć urządzenie od źródła zasilania. Następnie włóż ponownie wtyczkę do gniazdka.

Jak wyłączyć czerwony kluczyk w pralce Samsung Eco Bubble?

W przypadku pralek Samsung Eco Bubble nie wystarczy przytrzymać przycisku start. Aby odblokować urządzenie należy jednocześnie nacisnąć przycisk temperatury i wirowania.