Pralka nie wypompowuje wody i buczy – przyczyny i rozwiązanie problemu

Pralka jest bez wątpienia jednym z najczęściej użytkowanych sprzętów AGD w domu. To sprawia, że ulega różnym usterkom, na przykład pralka nie wypompowuje wody i buczy. Co jest przyczyną tego problemu? Jak można usunąć awarię w domowych warunkach i czy da się jej uniknąć w przyszłości? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i otrzymaj odpowiedzi na te pytania!

części pralka
źródło : pixabay.com

Pralka nie wypompowuje wody i buczy – przyczyny

Gdy pralka nie wypompowuje wody i buczy, istnieje kilka przyczyn tego problemu. Poniżej znajdziesz najczęstsze z nich.

Zablokowany filtr

Zablokowany filtr w pralce to najczęstsza przyczyna problemów z odpompowywaniem wody, któremu towarzyszy buczenie. Filtr znajduje się w pobliżu pompy odpływowej i wyłapuje różne przedmioty, które znalazły się w pralce podczas prania, np. guziki, strzępki chusteczek, stare bilety, monety itp.

Przypadkowe włączenie funkcji „zatrzymanie płukania”

Niekiedy zdarza się, że w pośpiechu lub przez przypadek wybieramy w menu pralki funkcję zatrzymania płukania. Jest ona oznaczona symbolem miski z wodą i jej zaznaczenie sprawi, że woda nie zostanie odprowadzona z pralki. Aby pozbyć się wody, konieczne będzie wybranie opcji dodatkowego wirowania.

Niedrożny wąż odpływowy

Pralka nie wypompowuje wody i buczy również wtedy, gdy dojdzie do zatkania węża odpływowego. Zdarza się także, że nie jest on w stanie odprowadzać wody, ponieważ uległ skręceniu lub zagięciu. Aby sprawdzić, czy wąż odpływowy jest drożny, włóż końcówkę węża do miski. Jeśli woda spływa bez problemu, układ odpływowy działa bez zarzutu.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Zatkana pompa odpływowa

Zdarza się, że za buczenie odpowiada pompa odpływowa. Do środka pompy dostają się niekiedy ciała obce, które mogą powodować hałas w trakcie wypompowywania wody. Jeśli dźwięki pojawiają się wyłącznie podczas odprowadzania wody, najprawdopodobniej problemem jest właśnie pompa.

Awaria silnika pompy

Innym problemem związanym z działaniem pompy jest awaria jej silnika. Uszkodzony silnik pompy także powoduje, że pralka buczy w trakcie odprowadzania wody. Powodem mogą być też zużyte uszczelki wirnika, co będzie skutkować dostawaniem się wody do silnika. W tej sytuacji konieczna jest wymiana silnika pompy.

zapchany filtr w pralce
źródło: robofes.com

Pralka nie wypompowuje wody i buczy – co robić?

Co zrobić, gdy pralka nie odpompowuje wody i buczy? Niektóre prace możesz przeprowadzić samodzielnie. Jeśli jednak czyszczenie filtra i węża nie przyniesie poprawy, skorzystaj z pomocy profesjonalnego serwisu AGD.

Awaryjne opróżnianie pralki z wody

W sytuacji, gdy pralka nie jest w stanie wypompować wody, w pierwszej kolejności należy opróżnić ją samodzielnie. W tym celu przeprowadź awaryjne opróżnianie pralki z wody. Przygotuj miskę oraz szmatki, tak, aby wylewająca się woda nie zalała pomieszczenia, w którym znajduje się pralka. Odłącz również przewód zasilający. Następnie otwórz kwadratową klapkę serwisową, która jest umiejscowiona zwykle na dole pralki. Znajduje się tutaj filtr pompy, który należy odkręcać powoli. Uprzednio podstaw pod klapkę miskę i szmatki. Gdy opróżnisz wodę z pralki, zakręć filtr i zamknij klapkę. Niektóre urządzenia, na przykład pralki Samsung, posiadają specjalny wężyk spustowy, który jest połączony bezpośrednio z bębnem i pozwala w prosty sposób pozbyć się wody z pralki.

Czyszczenie filtra

Po wypuszczeniu wody z pralki możesz przystąpić do czyszczenia filtra. W tym celu obróć pokrętło filtra w lewo. Jeśli jest on mocno zabrudzony, do jego wyjęcia możesz potrzebować kombinerek. Należy jednak robić to z wyczuciem, aby nie uszkodzić bardziej delikatnych, plastikowych elementów. Następnie wyciągnij filtr z otworu. Zdejmij z filtra większe zanieczyszczenia, a następnie opłucz go pod bieżącą wodą. Jeśli znajduje się na nim kamień, warto zastosować dodatkowe środki. Możesz wymoczyć filtr w ciepłej wodzie, a następnie delikatnie zdrapać zanieczyszczenia używając starej szczoteczki do zębów. Dobrym pomysłem jest również umieszczenie filtra w misce z wodą wymieszaną z octem w proporcjach 1:1. Po wymoczeniu w wodzie z octem łatwiej usuniesz kamień szczoteczką. Dobrze sprawdzą się też profesjonalne odkamieniacze. Gdy filtr jest już czysty, oczyść otwór filtra, na którym często gromadzą się zanieczyszczenia. Następnie ponownie zamontuj filtr, obracając pokrętło w prawo, do momentu aż poczujesz opór.

Udrażnianie węża odpływowego

Gdy pralka nie wypompowuje wody i buczy, warto sprawdzić stan węża. Jeśli nie jest zagięty ani skręcony, być może do środka dostały się zanieczyszczenia. W celu zdjęcia węża, odkręć metalową obejmę zaciskową. Węża bez trudu wyczyścić pod prysznicem lub w wannie, korzystając z dużego ciśnienia wody. Po ponownym zamontowaniu węża upewnij się, że jest on szczelny. Wszelkie nieszczelności mogą skutkować zalaniem łazienki, a jego nieprawidłowe ułożenie dalszymi problemami z odprowadzaniem wody.

Niewypompowanie wody przez pralkę
żródło: pixabay.com

Niewypompowywanie wody przez pralkę – jak zapobiegać?

Choć niekiedy powodem problemu jest awaria jednego z podzespołów, często pralka nie wypompowuje wody i buczy z powodu naszego zaniedbania. Poniżej znajdziesz porady, które być może pomogą Ci uniknąć usterki urządzenia w przyszłości.

Opróżnianie kieszeni ubrań

Pozostawianie drobnych przedmiotów w kieszeniach ubrań podczas prania może skutkować dostaniem się ciała obcego do filtra, pompy lub węża. Przed każdym praniem upewnij się, że kieszenie są opróżnione.

Używanie woreczków do prania

Stosowanie woreczków na pranie to wygodny sposób, aby mieć pewność, że wszelkie drobne przedmioty nie dostaną się do filtra, pompy lub węża, a jedynie pozostaną w zastosowanej siatce. Woreczki do prania skutecznie zatrzymują również sierść oraz włosy.

Sprawdzanie uszczelek i węża

Staraj się systematycznie sprawdzać uszczelki i węże, którymi odpływa i dopływa woda. Są to elementy urządzenia, które szybko się zużywają i mogą powodować problemy z pralką.

naprawa pralek

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Podsumowanie

  1. Gdy pralka nie wypompowuje wody i buczy, istnieje kilka powodów takiej usterki. Nieważne, czy posiadasz urządzenie Bosch, Electrolux czy Beko, powody są takie same. Najczęściej awaria wiąże się z dostaniem się ciała obcego do filtra, pompy lub węża odpływowego. Niekiedy dochodzi również do awarii silnika pompy lub zużycia uszczelek wirnika. Warto także sprawdzić, czy przypadkowo nie została wybrana funkcja „zatrzymanie płukania”.
  2. Jeśli pralka nie odprowadza wody, możesz wykonać samodzielnie kilka czynności, które przywrócą działanie urządzenia. W pierwszej kolejności należy przeprowadzić awaryjne spuszczanie wody z pralki. Następnie spróbuj wyczyścić filtr oraz węża.
  3. Jeśli pralka nadal nie działa, najprawdopodobniej doszło do poważniejszej awarii i nie obędzie się bez wizyty serwisanta AGD, który sprawnie i szybko naprawi pralkę.
  4. Aby zapobiegać tego typu problemom w przyszłości, pamiętaj o opróżnianiu kieszeni oraz stosuj specjalne siatki do prania. Regularnie sprawdzaj także stan uszczelek i węża.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Co zrobić gdy pralka nie wypompowuje wody?

Gdy pralka nie wypompowuje wody i buczy, warto sprawdzić czy w filtrze, pompie lub wężu nie znajdują się zanieczyszczenia, które mogą odpowiadać za problemy z odprowadzaniem wody i hałas. Powodem może być także awaria silnika pompy. Warto także skontrolować, czy do programu prania nie została zaznaczona przez przypadek funkcja „zatrzymanie płukania”.

Dlaczego pralka buczy?

Przeważnie pralka buczy, gdy do pompy odpływowej dostanie się ciało obce. Powodem może być także uszkodzenie silnika pompy lub zużycie uszczelek wirnika.

Jak rozpoznać uszkodzoną pompę wody w pralce?

Uszkodzona pompa w pralce objawia się pozostawianiem wody po praniu. Jej pracy może towarzyszyć również buczenie.

Jak awaryjnie spuścić wodę w pralce?

Aby awaryjnie spuścić wodę w pralce, należy otworzyć klapkę znajdującą się na dole obudowy pralki i podstawić pod nią miskę z wodą oraz szmatki. Odkręć powoli filtr pompy i czekaj aż ścieknie cała woda. Następnie zakręć filtr i zamknij klapkę.