Piecyk gazowy nie grzeje wody – Czy możesz coś z tym zrobić?

piecyk gazowy nie grzeje wody

Sezon zimowy ruszył w tym roku z pełną mocą, a wiele z nas nadal nie przygotowało się na wieczorne mrozy. Grudzień to miesiąc, w którym wielu z nas przypomina sobie o tym, iż piecyk gazowy nie grzeje wody. Ogrzewanie wody piecykiem gazowym to wciąż niezwykle popularne rozwiązanie, zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach. Nie wiesz, dlaczego piecyk nie działa? A może piecyk gazowy nie dogrzewa wody? Przeczytaj nasz artykuł!

Nadal nie wiesz, dlaczego akurat Ty zostałeś pozbawiony ciepłej wody. Dowiedz się, dlaczego bojler nie grzeje wody!

Piecyk gazowy nie grzeje wody – Dlaczego?

Brak umiejętności obsługi piecyka, zaniechanie regulacji lub konserwacji. Oto trzy najczęstsze powody problemów z podgrzewaniem wody przez popularne w Polsce piecyki gazowe. Regularny przegląd piecyków okazuje się być kluczowy jeśli mowa o jego długiej żywotności. Zdarza się jednak, że piecyk nie grzeje wody z powodów niezależnych od jego użytkowników. Przyczyn możemy szukać zarówno w wadliwej instalacji hydraulicznej, jak i poszczególnych elementach piecyka. Co możemy z tym zrobić?

Co może popsuć się w piecyku gazowym?

Nie wszyscy z nas zwracają na to uwagę, ale piecyki gazowe to niezwykle złożone urządzenia. Piecyk gazowy Junkers może zaprzestać swojego działania na skutek awarii nagrzewnicy, zabrudzenia filtra na zasilaniu, a nawet uszkodzenia czujnika ciepłej wody. Do najczęstszych przyczyn uszkodzenia piecyka gazowego należą:

 • Zabrudzona nagrzewnica;
  Kamień gromadzący się na nagrzewnicy skutecznie utrudni prawidłową pracę piecyka. Nagrzewnicę należy wymontować i wyczyścić silnym strumieniem wody.
 • Czujnik ciepłej wody jest uszkodzony;
  Tak, może się zdarzyć, że piecyk gazowy nie grzeje wody na skutek awarii czujnika. W tym wypadku, wymiana czujnika na nowy jest nieunikniona.
 • Błąd przy regulacji piecyka gazowego;
  Samodzielna regulacja piecyka gazowego nie jest najlepszym pomysłem. Brak odpowiednich narzędzi i umiejętności może poskutkować ulatnianiem się gazu.
 • Zbyt małe ciśnienie wody;
  Zauważyłeś, że w jednym pomieszczeniu piecyk grzeje wodę dostatecznie dobrze, ale w drugim nie? Przyczyną takiego problemu może być zbyt niskie ciśnienie wody w jednym z pomieszczeń. Przejrzyj instalację pod kątem obecności kamienia, np. w wężu prysznicowym.
 • Zabrudzony filtr na zasilaniu;
  Jeżeli filtr na zasilaniu zimnej wody jest stary i zabrudzony, piecyk nie ogrzeje dostatecznie wody. Wyczyść filtr zimnej wody lub wymień go na nowy.

Piecyk gazowy nie grzeje wody – Do kogo się zgłosić?

Oczywiście, domowe sposoby na naprawę piecyka nie zawsze zdadzą swój egzamin. Wiele awarii to skutek uszkodzenia instalacji lub jednego z najważniejszych elementów urządzenia. Ulatniający się gaz może być przyczyną zatrucia, a w skrajnych przypadkach – wybuchu. Jeżeli Twój piecyk nie grzeje wody lub nie dogrzewa jej do odpowiedniej temperatury, a sprawdziłeś już wszelkie możliwe przyczyny – zadzwoń po hydraulika.

Przyczyną awarii piecyka nie musi być koniecznie zanieczyszczenie. Remedium na nasze problemy może okazać się regulacja, zwłaszcza w przypadku starszych urządzeń. Jeśli piecyk Junkers nie działa, nie zwlekaj z jego naprawą. Niedziałający piecyk tworzy ogromny dyskomfort dla wszystkich domowników, a ryzyku ulotnienia się gazu nie jest warte zwłoki.