Piecyk gazowy nie grzeje wody – najczęstsze przyczyny i rozwiązania

piecyk gazowy nie grzeje wody

Marzysz o ciepłej kąpieli po ciężkim dniu, a okazuje się, że nie jest to możliwe, ponieważ piecyk gazowy nie grzeje wody? Jakie są najczęstsze przyczyny trudności z ogrzewaniem wody? Czy możesz usunąć problem samodzielnie? Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

Piecyk gazowy nie grzeje wody – przyczyny

Gdy piecyk gazowy nie grzeje wody, istnieje wiele powodów takiej sytuacji. Najczęstsze przyczyny to zakamienienie poszczególnych elementów, usterka jednego z podzespołów lub zapowietrzenie piecyka. Poniżej dowiesz się więcej na ten temat!

Zabrudzona nagrzewnica

Gdy piecyk nie podgrzewa wody, powodem może być zabrudzona, a właściwie zakamieniona nagrzewnica. Nagromadzony przez lata osad kamienny utrudnia prawidłową pracę podgrzewacza, dlatego należy się go pozbyć. W tym celu wymontuj nagrzewnicę i wyczyść ją dokładnie pod silnym strumieniem wody.

Uszkodzony czujnik ciepłej wody

Niekiedy problem z podgrzewaniem wody wiąże się z usterką jednego z podzespołów, a mianowicie z uszkodzeniem czujnika ciepłej wody, który dokonuje nieprawidłowych odczytów i powoduje, że z kranu leci zimna woda. W tej sytuacji nie obędzie się bez wymiany czujnika ciepłej wody na nowy.

Zabrudzony filtr na zasilaniu

Jeśli Twój piecyk gazowy nie grzeje wody, warto przyjrzeć się filtrowi na zasilaniu zimnej wody. Jeśli lata świetności ma już za sobą, a do tego zbierają się na nim zanieczyszczenia, może występować problem z podgrzewaniem wody. Niekiedy wystarczy wyczyszczenie filtra, choć jeśli jest już stary, warto wymienić go na nowy.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Błąd przy regulacji piecyka

Zdarza się również, że piecyk gazowy nie grzeje wody w wyniku nieprawidłowej regulacji urządzenia. Brak odpowiedniej wiedzy oraz specjalistycznych narzędzi może doprowadzić do ulatniania się gazu, dlatego rekomendujemy zlecenie regulacji piecyka fachowcowi.

Zbyt małe ciśnienie wody

Niekiedy powodem trudności z podgrzewaniem nie jest sam piecyk, a zbyt niskie ciśnienie wody w jednym z pomieszczeń. Problem może pojawiać się na przykład tylko w łazience, gdy tymczasem w kuchni z kranu leci dobrze podgrzana woda. W tej sytuacji przyjrzyj się instalacji pod kątem osadów z kamienia, który może skutecznie utrudniać przepływ wody, gromadząc się na bateriach czy wężu prysznicowym .

Zapowietrzony piec gazowy

Gdy piecyk gazowy nie grzeje wody, być może doszło do jego zapowietrzenia. Objawem jest nie tylko zimna woda lecąca z kranów, ale również zbyt mocne ogrzewanie wody. Ponadto, gdy z instalacji grzewczej wydobywają się dziwne dźwięki przypominające stukanie lub bulgotanie, można być niemal pewnym, że to właśnie zapowietrzenie jest przyczyną problemów. Żeby odpowietrzyć instalację, warto skorzystać z usług profesjonalnego serwisu.

Piecyk gazowy nie grzeje – co możesz zrobić?

Nie zalecamy przeprowadzania żadnych prac przy piecyku, ponieważ wszelkie czynności wykonywane przy instalacjach gazowych niosą ze sobą ogromne ryzyko. Poniżej znajdziesz kroki, które możesz bezpiecznie przeprowadzić bez konieczności wzywania specjalisty.

Sprawdź ustawienia termostatu

Upewnij się, że termostat piecyka jest ustawiony na odpowiednią temperaturę. Czasami jego ustawienia są niewłaściwe, przez co woda nie osiąga pożądanej temperatury.

Upewnij się, że nie ma wycieków gazu

Jeśli podejrzewasz, że z zaworu lub rury przy piecyku ulatnia się gaz, możesz to szybko sprawdzić, korzystając z roztworu z mydła lub szamponu. Połącz odrobinę produktu z wodą i nałóż mieszankę na podejrzane miejsce. Jeśli roztwór zaczyna się pienić i pojawiają się bąbelki, z pewnością wycieka gaz i należy jak najszybciej wezwać pogotowie gazowe oraz wywietrzyć pomieszczenie.

Piecyk gazowy nie grzeje wody – do kogo się zgłosić?

Jeżeli Twój piecyk gazowy nie grzeje wody, a sprawdziłeś już możliwe przyczyny, nie czekaj i skontaktuj się z fachowcem. Zdarzają się usterki, które mogą doprowadzić do całkowitego uszkodzenia podgrzewacza, a brak ciepłej wody w kranach to duży dyskomfort dla domowników. Niektóre awarie związane z instalacją usunie hydraulik, do innych usterek pieca warto wezwać fachowca specjalizującego się w ich serwisie, tak, aby mieć pewność, że urządzenie zostanie naprawione sprawnie, dokładnie i trwale.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Podsumowanie

  1. Piec gazowy nie grzeje wody z wielu powodów. Przyczyną bywa zanieczyszczenie na filtrze zasilania zimnej wody lub nagrzewnicy.
  2. Problemy z podgrzewaniem może wywołać także uszkodzony czujnik ciepłej wody.
  3. Jeśli piecyk nie dogrzewa wody do odpowiedniej temperatury, powodem może być zbyt niskie ciśnienie wody.
  4. Warto również sprawdzić czy nie doszło do zapowietrzenia piecyka.
  5. Być może urządzenie wymaga regulacji i dlatego nie podgrzewa wody do odpowiedniej temperatury.
  6. Możesz sprawdzić ustawienia na termostacie, prawdopodobnie obecnie wybrane wartości są zbyt niskie.
  7. Ponadto skontroluj, czy nie dochodzi do ulatniania się gazu z instalacji.
  8. Aby zdiagnozować problem, najlepszą opcją jest kontakt z fachowcem, który szybko znajdzie przyczynę usterki.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Co zrobić, gdy piec gazowy nie grzeje?

Gdy piec gazowy nie grzeje wody, sprawdź, czy nagrzewnica lub filtr na zasilaniu nie są zabrudzone. Warto skontrolować także ustawienia termostatu oraz ciśnienie wody. Jeśli z instalacji wydobywają się niepokojące dźwięki, przypominające bulgotanie lub stukanie, najprawdopodobniej doszło do zapowietrzenia piecyka.

Co zrobić, gdy piecyk gazowy nie odpala?

Przyczyną może być między innymi brak dopływu gazu lub awaria jednego z podzespołów.

Dlaczego nie leci ciepła woda z piecyka gazowego?

Jeśli nie leci ciepła woda z piecyka gazowego, powodów może być wiele. Przyczyną bywają zabrudzenie nagrzewnicy lub filtra na zasilaniu, uszkodzony czujnik ciepłej wody, zapowietrzenie piecyka, zbyt małe ciśnienie wody lub błąd przy regulacji urządzenia.

Czy piec gazowy trzeba odpowietrzyć?

Tak, w sytuacji, gdy do instalacji dostanie się powietrze, należy odpowietrzyć piec gazowy.

Jak odpowietrzyć piecyk gazowy?

W piecykach gazowych montuje się specjalne odpowietrzniki, które umożliwiają usunięcie powietrza z instalacji.