Dlaczego pralka nie pobiera wody – przyczyny i rozwiązania problemu

dlaczego pralka nie pobiera wody, pralka whirlpool nie pobiera wody, pralka beko nie pobiera wody

Twoja pralka nie pobiera wody ? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny usterki. Ponadto otrzymasz porady, które pomogą Ci uniknąć tego problemu w przyszłości.

Pralka nie pobiera wody – typowe przyczyny

Poniżej znajdziesz najczęstsze usterki podzespołów, które mogą powodować problemy z pobieraniem wody.

Sprawdź zawór wody

Być może zapomniałeś otworzyć zawór dopływu wody po dłuższym wyjeździe lub nie jest on całkowicie otwarty? Inna przyczyna związana z zaopatrzeniem pralki w wodę może wiązać się ze zbyt niskim ciśnieniem wody, przez co urządzenie nie napełnia się prawidłowo.

Zatkany lub uszkodzony elektrozawór

Elektrozawór otwiera i zamyka obieg wody, dostarczając go do poszczególnych części urządzenia. Gdy dochodzi do jego uszkodzenia, pralka nie pobiera wody. Jest to podzespół, który równie często zatykają zanieczyszczenia oraz gromadzący się na nim kamień. Zazwyczaj wystarczy porządnie wyczyścić niedrożny elektrozawór i przepłukać go wodą.

Zablokowany lub zgięty wąż doprowadzający wodę

Jeżeli Twoja pralka Beko nie pobiera wody , sprawdź stan węża łączącego urządzenie z dopływem wody. Gdy jest skręcony lub zablokowany, może uniemożliwiać pobieranie wody do prania. Warto również zadbać o odpowiednią długość węża, na zbyt długim powstają zagięcia, które utrudniają dopływ wody.

Uszkodzenie hydrostatu pralki

Hydrostat kontroluje i reguluje ilość wody pobieranej do prania. Uszkodzony hydrostat nie wykryje jej poziomu, co spowoduje, że urządzenie nie będzie się napełniać wodą.

Awaria programatora

Programator jest sercem pralki i odpowiada za pracę podzespołów. Zdarza się, że dochodzi do jego uszkodzenia, co skutkuje tym, że pralka nie pobiera wody . Naprawą programatora powinien zająć się serwis AGD.

Pralka nie pobiera wody – winne nie tylko awarie podzespołów

Choć awaria hydrostatu lub innych podzespołów jest częstą przyczyną problemów z prawidłowym przepływem wody, podobne objawy mogą dawać również inne czynniki. Czasami powodem są nieprawidłowe ustawienia lub błąd użytkownika. Co zrobić, gdy pralka nie pobiera wody?

Zwróć uwagę na ustawienia

Jeśli ustawienia pralki nie zostaną prawidłowo skonfigurowane, może to uniemożliwić napełnienie urządzenia wodą. Upewnij się, że wybrałeś właściwy cykl prania i ustawienia.

Problem z drzwiami/pokrywą

Niektóre maszyny posiadają mechanizmy zabezpieczające, które zapobiegają napełnieniu się wodą, jeśli drzwi lub pokrywa (w przypadku pralek ładowanych od góry) nie są prawidłowo zamknięte.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Brak prądu

Jeśli pralka nie ma dostępu prądu lub występuje inny problem z elektryką, np. gniazdo zasilające uległo uszkodzeniu, proces napełniania wodą może się nie rozpocząć.

Przerwa w dostawie wody

Jeśli nastąpi chwilowa przerwa w dostawie wody do Twojego domu, pralka nie będzie w stanie jej pobrać i nie rozpocznie cyklu prania. Warto wykluczyć powyższe powody, zanim skupimy się na awariach poszczególnych komponentów. Jeśli wykluczysz wspomniane przyczyny a problem dalej się pojawia, warto skonsultować się z profesjonalnym technikiem.

Pralka nie pobiera wody do prania – czy da się temu zapobiec?

Aby uniknąć problemów powodujących, że pralka nie pobiera wody do prania, możesz podjąć następujące kroki zapobiegawcze:

Prawidłowa obsługa

Zapoznaj się z instrukcją obsługi, aby zrozumieć prawidłowe działanie i ustawienia urządzenia. Wybierz cykl prania i ustawienia odpowiednie dla Twoich potrzeb. Utrzymuj urządzenie w czystości, przeprowadzając okresowe cykle czyszczenia  aby zapobiec gromadzeniu się resztek detergentu, grzybów, pleśni i kamienia.

Sprawdź dopływ wody

Sprawdź, czy zawór doprowadzający wodę do pralki jest całkowicie otwarty. Regularnie sprawdzaj stan węża doprowadzającego wodę pod kątem uszkodzeń lub zużycia, ponieważ to najczęstsze przyczyny awarii, gdy pralka Electrolux nie pobiera wody.

Prawidłowo zamknij drzwi/pokrywę

Przed rozpoczęciem cyklu upewnij się, że drzwi lub pokrywa urządzenia są bezpiecznie zamknięte. Niektóre maszyny nie będą działać, jeśli drzwi nie zostaną prawidłowo zamknięte.

Zastosowanie tych środków ostrożności może pomóc przedłużyć żywotność pralki i zmniejszyć prawdopodobieństwo, że nie pobierze ona wody, gdy będziesz musiał wyprać ubrania.

Co zrobić gdy pralka nie pobiera wody – podsumowanie

Pralka przestaje pobierać wodę z wielu przyczyn. Najczęściej winę za ten stan ponosi uszkodzony elektrozawór lub hydrostat, zatkany wąż dopływowy, a także uszkodzony programator.

Pralka pobiera mało wody lub nie pobiera jej wcale także z innych powodów. Możliwe przyczyny niepobierania wody to chwilowy brak w jej dostawie. Zdarza się również, że w momencie uruchamiania pralki nie ma prądu. Niedomknięte drzwi lub nieprawidłowe ustawienia programu również mogą uniemożliwiać pobieranie wody.

W celu uniknięcia problemów z pobieraniem wody, warto dbać o czystość urządzenia i raz na jakiś czas przeczyścić zawór wody. Przed każdym praniem upewnij się, że wybrałeś odpowiednie ustawienia oraz, że drzwi są zamknięte.

Już wiesz dlaczego pralka nie pobiera wody. Zanim wezwiesz fachowca, sprawdź, czy masz dostęp do prądu i wody, drzwi urządzenia są domknięte i wybrałeś odpowiednie ustawienia prania. Jeśli szukasz sprawdzonego serwisu AGD, zachęcamy do skorzystania z naszej oferty. Naprawa pralek to nasza specjalność, dlatego sprawnie znajdziemy przyczynę problemu i równie szybko usuniemy zaistniałą awarię.

Przeczytaj również:

Dowiedz się, dlaczego pralka nie chce się wyłączyć

Dlaczego pralka nie pobiera proszku do prania

Woda w pojemniku na płyn do płukania

Co zrobić, gdy pralka skacze?

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca