Co zrobić, aby nie zatruć się gazem z kuchenki ?

kuchenka gazowa

Część z nas posiada w swoich domach kuchnie gazowe. Jest to rodzaj kuchenki, która wykorzystuję gaz ziemny, lub mieszankę gazu propan-butan. Co zrobić, aby nie zatruć się gazem z kuchenki ?

butla z gazem
źródło: pixabay.com

Dbaj o kuchenkę

Należy co najmniej raz na rok sprawdzać szczelność instalacji gazowych. Instalację, które mają ponad 15 lat, sprawdzamy szczegółowo co 5 lat. Przeglądy kuchenek powinny być zawsze wykonywane przez mechaników, którzy mają szczególne uprawnienia. Przeglądy szczelności kuchenek muszą zawsze odbywać się na zamkniętym gazie. Używanie nieszczelnej kuchenki może prowadzić do poważnych konsekwencji- zagrożenia życia lub nawet śmierci.

Zachowaj czujność

Często lekkomyślność prowadzi do poważnych konsekwencji użytkowania kuchenek gazowych. Nie należy pozostawiać garnka na gazie podczas snu, jak i pozostawiać garnka na gazie i wychodzić z mieszkania. Może to spowodować pożar lub wybuch gazu.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Sprawność wentylacji

Pamiętajmy, aby kratka wentylacyjna nie była przysłonięta, czy zabudowana szafkami. Tylko sprawna wentylacja pomaga przy usunięciu mikroskopijnych przecieków.

butla gazowa kuchenka
źródło: pixabay.com

Jak dbać o kuchenkę gazową ?

  1. Regularne czyszczenie

Należy systematycznie czyścić palniki w kuchence. To jak często powinnyśmy czyścić kuchenkę, zależy od tego, jak często z niej korzystamy. Zaleca się mycie i czyszczenie kuchenki po każdym użytkowaniu tak, aby tłuszcz nie oblepił palników i rusztu.

  1. Odpowiednie narzędzia do czyszczenia

Palniki są elementami o dużej odporności na temperaturę. Pamiętajmy o tym, aby do ich czyszczenia używać odpowiednich narzędzi i środków.

  1. Mycie po demontażu

Przed myciem palników w kuchence gazowej należy je najpierw zdjąć. Czyszczenie palników bez wczesnego demontażu ich może prowadzić do zalania termopary lub iskrownika. Mycie palników powinno się odbywać przy użyciu ciepłej wody z odpowiednim detergentem.

Twoja kuchenka nie działa jak powinna? Mechanik z Technikan.pl pomoże Ci w naprawie Twojego sprzętu AGD.

Pamiętajmy, że gaz jest paliwem ogólnodostępnym dla gospodarki domowej ze względów na łatwą obsługę, higienę, jak i oszczędność i racjonalność w użytkowaniu. Musimy również pamiętać, że gaz ma właściwości trujące. Wymieszany z powietrzem w odpowiedniej ilości tworzy mieszankę silnie wybuchową.

kuchenka gazowa
źródło: pixabay.com

Zachowajmy szczególną ostrożność i trzymajmy się kilku zasad:

  • kiedy nie korzystamy z kuchenki i nie używamy gazu, wszystkie kurki w kuchence gazowej powinny być szczelnie zamknięte
  • przed zapaleniem gazu należy sprawdzić, czy kurki były prawidłowo zamknięte. W sytuacji, kiedy doszło do niezamknięcia kurków i poczuliśmy ulatniający się gaz, należy niezwłocznie zamknąć kurki i otworzyć okna, aby pomieszczenie się wywietrzyło
  • producenci zalecają stosowanie czujników gazu, które automatycznie poinformują nas specjalnym sygnałem dźwiękowym o ulatnianiu się gazu

W sytuacji, kiedy doszło do niezamknięcia kurków i poczuliśmy ulatniający się gaz, należy niezwłocznie zamknąć kurki i otworzyć okna, aby pomieszczenie się wywietrzyło.obserwujmy czy w czasie gotowania lub pieczenia płomień gazu obejmuję całą koronę palnika. Poprzez otwory w palniku, w którym płomień się nie pali może, wydobywać się gaz, który powoduję niebezpieczne i silne zatrucia.

Pamiętajmy, aby nie kombinować i próbować naprawiać kuchenki gazowej na własną rękę! Najlepiej dla nas, aby kuchenkę obejrzał specjalista i dokonał oceny. Nieprawidłowo działająca kuchenka gazowa może prowadzić do zatrucia, a nawet śmierci. Z gazem nie ma żartów.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca