Inteligentne AGD – porozmawiaj ze swoją lodówką!

sztuczna inteligencja

Matematycy i informatycy z Uniwersytety Warszawskiego pracują nad możliwością porozmawiania z telewizorem, pralką bądź lodówką. Na Uniwersytecie zostało otwarte Centrum Rozwoju Badań nad Sztuczną Inteligencją TCL Resarch Europe. To właśnie ona ma nam dać możliwość sterowania urządzeniami gospodarstwa domowego za pomocą gestów i głosu.

Inteligentne AGD – co musisz o nich wiedzieć?

Inteligentne AGD mają potrafić to, co my, czyli zrozumieć zdanie, które wcześniej zostało wypowiedziane. Sztuczna inteligencja ma być uczona na zasadzie prób i błędów. Tak by lodówka mogła zrozumieć zarówno zdanie „Słuchaj, zacznij rozmrażać rybę, żeby czekała na mnie jak wrócę z pracy o godzinie 19:00″. Jak i „Powinnaś mi rozmrozić rybkę” w obydwóch przypadkach lodówka powinna zrozumieć zdanie i odpowiednio na nie zareagować.

Centrum badawczo-rozwojowe zostało otworzone przez chiński koncern TCL, czyli jeden z największych producentów telewizorów na świecie. Ma to być największe poza Chinami centrum R&D należące do koncernu. Miejsce pracy ma w nim znaleźć nawet stu specjalistów. Specjaliści mają współpracować z naukowcami z Uniwersytetu Warszawskiego, mają pracować między innymi nad rozwojem Sztucznej inteligencji. Jednostka ma być kierowana przez dr. Bartosza Biskupskiego polskiego naukowca oraz dotychczasowego szefa działu Sztucznej Inteligencji w Samsungu. To centrum jest kolejną inwestycją tego giganta w Polsce (od 2007 roku producent prowadzi fabrykę w Żyrardowie)

Prace TCL Research Europe mają wzbogacić technologicznie najważniejsze globalne produkty koncernu: telewizory, smartfony oraz aplikacje tzw. inteligentnego domu. W Centrum Rozwoju Badań nad Sztuczną Inteligencją TCL Resarch Europe będzie pracować ponad 100 specjalistów od sztucznej inteligencji, przede wszystkim inżynierów i researcherów. Centrum ma współpracować z Wydziałem, Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, dlatego dyrektor Bartosz Biskupi oraz profesor Paweł Strzelecki podpisali list intencyjny, w którym została zadeklarowana wymiana doświadczeń ekspertów koncernu i naukowców w pracach nad Sztuczną Inteligencją oraz w tworzeniu prac naukowych.

Inteligentne AGD
źródło: pixabay.com

Specjaliści mają badać jak algorytm AI, może być wykorzystany do osiągnięcia najlepszej jakości obrazu oraz do dostarczenia najnowocześniejszych funkcjonalności w urządzeniach elektronicznych. Głównym celem badania jest ulepszenie produktów TCL, tak by dzięki sztucznej inteligencji rozumiały i używały ludzkich języków, co spowoduje, że będą bardziej przyjazne dla użytkowników. Eksperci mają także pracować nad optymalizacją algorytmów AI, by mogły być wykorzystywane bezpośrednio w urządzeniach, a nie tzw. chmurze. Ma to zwiększyć poczucie prywatności użytkowników.

Co myślicie o takim rozwoju technologii, potrzebne udogodnienie, czy może jednak nie?

Źródło rmf24.pl