Pralka ciągle chodzi – przyczyny

pralka ciągle chodzi

Pralka automatyczna jak każdy inny sprzęt w naszym domu może ulec awarii. Jakie są najczęstsze awarie w pralkach i jak sobie z nimi poradzić ?

pralka ciągle pobiera wode
źródło: valstietis.lt

Pralka ciągle chodzi – przyczyny

Pralka ciągle wypompowuję wodę

Za taką czynność odpowiedzialny może być uszkodzony programator lub pompa. To często te dwa elementy są przyczyną ciągłego wypompowywania wody przez naszą pralkę. Aby mieć pewność, który element uległ awarii, powinnyśmy wezwać fachowca, który postawi poprawną diagnozę.

Pralka nie przestaję pobierać wody

W pierwszej kolejności należy sprawdzić hydrostat. Jest on odpowiedzialny za odpowiedni poziom wody w bębnie. Hydrostat to taki element wielkości krążka do hokeja. Przymocowany jest poziomo, w górnej części pralki. Od góry ma kilka przewodów, a od dołu plastikowy wężyk średnicy kilku mm. Być może to przez jego złą pracę pralka pobiera cały czas wodę. Należałoby w takiej sytuacji sprawdzić działanie elektrozaworu. Wadliwie działający elektrozawór przepuszcza wodę. Trzeba zakręcić zawór i niezwłocznie wymienić uszkodzony elektrozawór.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Pralka słabo/mało pobiera wodę

Sprawdź, czy przewód hydrauliczny nie jest zgięty, lub przyciśnięty. Warto również skontrolować zawór, czy jest otwarty. Zazwyczaj to właśnie zamknięty zawór jest sprawcą niepobierania przez naszą pralkę wody, a w efekcie powoduje, że pralka ciągle chodzi . Powodem, przez który urządzenie pobiera zbyt mało wody, może być spalony triak sterujący zaworem. Jeżeli wymiana triaka sterującego nie przyniosła żadnego efektu, wina może leżeć po stronie programatora. Niestety wymiana programatora wiąże się z wysokimi kosztami. W większości przypadków naprawy te są po prostu nieopłacalne. Powinnyśmy zweryfikować również drożność rurek w zbiorniku na proszek, czy nie są zatkane. Gdy są zatkane, należy je przeczyścić.

Wyłączona pralka pobiera wodę

Kiedy urządzenie pobiera wodę, mimo że jest odłączona od kabla sieciowego, świadczyć to może o zabrudzeniu zaworu doprowadzającego wodę. Najprościej rozwiązać ten problem uruchamiając krótki cykl prania. Sprawi to, że zawór zostanie przepłukany wodą. A jeżeli ta czynność nie da żadnych rezultatów, należy skontaktować się ze specjalistą.

Pralka ciągle chodzi
źródło: calis-beach.co.uk

Jak uniknąć sytuacji, gdy pralka ciągle chodzi?

  1. Sprawdzaj kieszenie odzieży

Za każdym razem, kiedy wkładamy ubrania do pralki, sprawdźmy, czy nie ma w kieszeniach żadnych drobiazgów, np. monety, gwoździe, kamienie, czy też zapałki. Pomoże nam to uniknąć uszkodzenia fartucha lub przedostania się tych drobnych rzeczy do filtra, lub bębna pralki. Kiedy filtr jest zapchany, może on doprowadzić do nieprawidłowej pracy naszej pralki. Między innymi do niewypompowywania wody. Pamiętajmy, aby takie rzeczy jak biustonosz prać w specjalnych woreczkach do tego przeznaczonych. Używając takich woreczków, mamy pewność, że drut z biustonosza nie nie przedostanie się poprzez bęben do środka pralki. W sytuacji, kiedy drut od biustonosza dostanie się do środka, niestety niezbędna będzie wizyta serwisanta.

  1. Prawidłowo podłączony sprzęt i jego ustawienie

Podłączając pralkę do instalacji, miejmy na uwadze, to czy instalacja jest w pełni sprawna. Nieprawidłowo działająca instalacja może powodować wiele awarii w pralce, np. prowadzi do zwarcia, lub przepalenia grzałki w naszej pralce. Warto mieć to na uwadze podłączając pralkę. Uszkodzona instalacja elektryczna w większości przypadków prowadzi do pożarów. Dlatego w pełni sprawna jest tak bardzo ważna. Wybierając miejsce, gdzie ma stać nasza pralka, zwróćmy uwagę na powierzchnię, na której ma zostać umieszczona nasza pralka. Powierzchnia ta powinna być równa. Dzięki temu nasza pralka będzie poprawnie pracować i przede wszystkim unikniemy przesuwania się pralki po całym pomieszczeniu podczas wirowania. Właściwie ustawiona pralka na równej powierzchni chroni również przed uszkodzeniem bęben pralki.

  1. Stosowny załadunek

Teoretycznie materiały syntetyczne można wkładać do 3/4 pojemności bębna, a bawełnę do połowy bębna. Ubrania z bawełny wkładamy mniej, ponieważ po namoczeniu są one ciężkie. Pranie w bębnie musi się swobodnie „mieszać”, dlatego zaleca się ładować 3/4 pojemności bębna. W przeciwnym wypadku, gdy załadujemy za dużo ubrań do naszej pralki, ubrania będą niedoprane i niewypłukane. Proszek może się nie odpuścić dokładnie i zalegać w ubraniach. warto przeczytać zalecenia producenta i zastosować się do nich. Nowsze modele pralek potrafią ważyć pranie, które znajduje się w bębnie. Kiedy załadujemy zbyt dużo ubrań do pralki, nie rozpocznie ona prania.

Gdy zauważysz, że Twoja pralka nie pracuje prawidłowo, wezwij fachowca z Technikan serwis.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca