Spis treści
Część z nas posiada w swoich domach kuchnie gazowe. Jest to rodzaj kuchenki, która wykorzystuję gaz ziemny, lub mieszankę gazu propan-butan. Co zrobić, aby nie zatruć się gazem z kuchenki ?
Dbaj o kuchenkę
Należy co najmniej raz na rok sprawdzać szczelność instalacji gazowych. Instalację, które mają ponad 15 lat, sprawdzamy szczegółowo co 5 lat. Przeglądy kuchenek powinny być zawsze wykonywane przez mechaników, którzy mają szczególne uprawnienia. Przeglądy szczelności kuchenek muszą zawsze odbywać się na zamkniętym gazie. Używanie nieszczelnej kuchenki może prowadzić do poważnych konsekwencji- zagrożenia życia lub nawet śmierci.
Zachowaj czujność
Często lekkomyślność prowadzi do poważnych konsekwencji użytkowania kuchenek gazowych. Nie należy pozostawiać garnka na gazie podczas snu, jak i pozostawiać garnka na gazie i wychodzić z mieszkania. Może to spowodować pożar lub wybuch gazu.
Sprawność wentylacji
Pamiętajmy, aby kratka wentylacyjna nie była przysłonięta, czy zabudowana szafkami. Tylko sprawna wentylacja pomaga przy usunięciu mikroskopijnych przecieków.
Jak dbać o kuchenkę gazową ?
- Regularne czyszczenie
Należy systematycznie czyścić palniki w kuchence. To jak często powinnyśmy czyścić kuchenkę, zależy od tego, jak często z niej korzystamy. Zaleca się mycie i czyszczenie kuchenki po każdym użytkowaniu tak, aby tłuszcz nie oblepił palników i rusztu.
- Odpowiednie narzędzia do czyszczenia
Palniki są elementami o dużej odporności na temperaturę. Pamiętajmy o tym, aby do ich czyszczenia używać odpowiednich narzędzi i środków.
- Mycie po demontażu
Przed myciem palników w kuchence gazowej należy je najpierw zdjąć. Czyszczenie palników bez wczesnego demontażu ich może prowadzić do zalania termopary lub iskrownika. Mycie palników powinno się odbywać przy użyciu ciepłej wody z odpowiednim detergentem.
Twoja kuchenka nie działa jak powinna? Mechanik z Technikan.pl pomoże Ci w naprawie Twojego sprzętu AGD.
Pamiętajmy, że gaz jest paliwem ogólnodostępnym dla gospodarki domowej ze względów na łatwą obsługę, higienę, jak i oszczędność i racjonalność w użytkowaniu. Musimy również pamiętać, że gaz ma właściwości trujące. Wymieszany z powietrzem w odpowiedniej ilości tworzy mieszankę silnie wybuchową.
Zachowajmy szczególną ostrożność i trzymajmy się kilku zasad:
- kiedy nie korzystamy z kuchenki i nie używamy gazu, wszystkie kurki w kuchence gazowej powinny być szczelnie zamknięte
- przed zapaleniem gazu należy sprawdzić, czy kurki były prawidłowo zamknięte. W sytuacji, kiedy doszło do niezamknięcia kurków i poczuliśmy ulatniający się gaz, należy niezwłocznie zamknąć kurki i otworzyć okna, aby pomieszczenie się wywietrzyło
- producenci zalecają stosowanie czujników gazu, które automatycznie poinformują nas specjalnym sygnałem dźwiękowym o ulatnianiu się gazu
W sytuacji, kiedy doszło do niezamknięcia kurków i poczuliśmy ulatniający się gaz, należy niezwłocznie zamknąć kurki i otworzyć okna, aby pomieszczenie się wywietrzyło.obserwujmy czy w czasie gotowania lub pieczenia płomień gazu obejmuję całą koronę palnika. Poprzez otwory w palniku, w którym płomień się nie pali może, wydobywać się gaz, który powoduję niebezpieczne i silne zatrucia.
Pamiętajmy, aby nie kombinować i próbować naprawiać kuchenki gazowej na własną rękę! Najlepiej dla nas, aby kuchenkę obejrzał specjalista i dokonał oceny. Nieprawidłowo działająca kuchenka gazowa może prowadzić do zatrucia, a nawet śmierci. Z gazem nie ma żartów.