Spalona grzałka w piekarniku – jak sprawdzić?

spalona grzałka w piekarniku objawy, jak sprawdzić czy grzałka w piekarniku jest spalona, przepalona grzałka w piekarniku, spalona grzałka dolna, spalona grzałka górna

Spalona grzałka w piekarniku nie jest usterką trudną do zdiagnozowania, dlatego z pewnością poradzisz sobie z tym zadaniem. Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się, jak sprawdzić, czy grzałka w piekarniku jest spalona.

Spalona grzałka w piekarniku

Przepalona grzałka w piekarniku to awaria widoczna bez żadnej głębszej diagnozy. Na jej powierzchni może pojawić się ciemny osad. Nierzadko towarzyszą mu odkształcenia, a nawet pęcherzyki i dziury. Grzałka, która działa prawidłowo, żarzy się równomiernie na czerwono, dlatego bez trudu sprawdzisz przepalenie gołym okiem. Dodatkowo spalonej grzałce towarzyszy nieprzyjemny zapach spalenizny.

Piekarnik piecze nierówno

Prawidłowo działająca grzałka nagrzewa się równomiernie, rozprowadzając ciepło po wnętrzu piekarnika. Jeśli zdarza się, że przygotowywane potrawy i ciasta pieką się nierównomiernie, może to wskazywać, że grzałka w piekarniku uległa spaleniu. Spalona grzałka górna powoduje, że potrawy nie dopiekają się od góry bądź jednej ze stron. Z kolei przepalona grzałka dolna sprawia, że potrawy oraz ciasta nie dopiekają się od spodu.

Spalona grzałka w piekarniku – piekarnik nie grzeje

Spalona grzałka górna może powodować, że piekarnik pomimo włączenia nie nagrzewa się i nie osiąga wybranej temperatury. Jeśli nie widać przepalenia grzałki, warto dodatkowo sprawdzić jej ciągłość miernikiem. Taka usterka może wskazywać bowiem na uszkodzenie innego elementu –termostatu.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Już wiesz jak sprawdzić, czy grzałka w piekarniku jest sprawna. Grzałka jest dość często psującym się podzespołem w piekarniku, ponieważ jest wykorzystywana w większości programów pieczenia. Spalona grzałka uniemożliwia przygotowywanie nie tylko potraw, ale i ciast, dlatego warto przeprowadzić wymianę samodzielnie lub wzywając fachowca.

Jeśli szukasz dobrego specjalisty, wybierz nasz serwis AGD. Wymiana grzałki zajmie nam zaledwie chwilę.

Przeczytaj również:

Dlaczego pralka buczy?

Dlaczego zmywarka nie chce się włączyć?

Co prowadzi do uszkodzenia zmywarki?

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca