Czyszczenie suszarki do ubrań – jak powinno wyglądać?

jak wyczyścić suszarkę do ubrań, konserwacja suszarki do ubrań

Odpowiednie dbanie o suszarkę pozwala uniknąć kłopotów z jej działaniem, jak również wydłuża jej żywotność. Jeśli chcesz, żeby Twoje urządzenie było mniej awaryjne i posłużyło Ci przez wiele lat, pamiętaj o jego konserwacji. Jak powinno wyglądać czyszczenie suszarki do ubrań? O czym należy pamiętać?

Czyszczenie suszarki do ubrań – oczyść filtr kłaczków

Filtr kłaczków, zwany również włókninowym, znajduje się zwykle tuż za drzwiami suszarki, w jej dolnej części. Niektóre suszarki poosiadają w tym miejscu dwa filtry – tak zwany filtr zewnętrzny i wewnętrzny. Po każdym cyklu suszenia należy oczyścić filtr. W tym celu otwieramy drzwiczki i wyciągamy filtr, pociągając go do góry. Następnie otwieramy filtr w wyznaczonym miejscu i usuwamy wszelkie zanieczyszczenia takie jak włosy, włókna czy kulki bawełny. Filtr oczyszczamy ręcznie, odkurzaczem lub wilgotną szmatką. Producenci zalecają również czyszczenie filtra suszarki pod bieżącą wodą. Oczywiście należy je wysuszyć przed ponownym montażem. Jeśli posiadasz dwa filtry, to samo należy zrobić z drugim z nich. Gniazdo filtra, czyli część znajdującą się bezpośrednio pod nim, możesz potraktować odkurzaczem, ponieważ zdarza się, że tu również gromadzą się zanieczyszczenia. Drzwiczki oraz ich obudowę należy przetrzeć wilgotną szmatką. Często klaczki z ubrań trafiają także tutaj.

Czyszczenie suszarki do ubrań – czyszczenie czujników suszarki

Czujniki suszarki wykrywają czy pranie jest już suche, czy nadal wilgotne. Aby działały prawidłowo, konieczna jest ich odpowiednia konserwacja, którą należy przeprowadzać 4 razy w roku. Znajdują się one wewnątrz bębna i zajmuj się ich czyszczeniem, gdy urządzenie jest wyłączone i zimne. Ich powierzchnię należy przetrzeć wilgotną ściereczką z dodatkiem octu, a następnie osuszyć. Pamiętaj, aby nie zdrapywać zanieczyszczeń z czujników przy pomocy ostrych narzędzi, ponieważ to może je uszkodzić. Stosuj wyłącznie ciepłą wodę i ocet, gdyż stosowanie bardziej agresywnych środków grozi wybuchem lub pożarem suszarki.

Czyszczenie suszarki do ubrań – opróżnianie zbiornika na wodę

Po każdym praniu pamiętaj o usunięciu wody ze zbiornika. Jeśli o tym zapomnisz, podczas kolejnego cyklu, gdy poziom wody w zbiorniku osiągnie maksymalny poziom, urządzenie zatrzyma się lub wyświetli błąd na wyświetlaczu. Należy wcisnąć przycisk pauzy, opróżnić zbiornik, zamontować go ponownie i wznowić pracę urządzenia. Niekiedy na zbiorniku również gromadzą się włókna, dlatego należy przepłukać zbiornik pod bieżącą wodą, osuszyć go i ponownie zamontować. Pamiętaj, żeby nie opróżniać zbiornika podczas pracy suszarki. Dodatkowo nie należy stosować wody z suszarki do picia. Z racji tego, że jest to woda skondensowana, możesz ją wykorzystać do napełniania żelazka podczas prasowania parowego.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Czyszczenie suszarki do ubrań – filtr parownika

Raz na pół roku lub gdy suszarka do ubrań wyświetli odpowiednią ikonkę, należy wyczyścić filtr parownika. Znajduje się on z przodu urządzenia za deską szczytową. Zanieczyszczenia, które nie zostały wychwycone przez filtr włókninowy, trafiają właśnie tutaj i gromadzą się na żebrach filtra parownika. Po otworzeniu deski szczytowej należy przesunąć zatrzask zwalniający, w celu otworzenia drzwi kanału powietrza. Filtr czyścimy pionowo, najlepiej odkurzaczem. Poziome ruchy mogłyby uszkodzić żebra filtra. Jeśli chcesz przeprowadzić prace ręcznie, załóż grube, gumowe rękawice, ponieważ żebra są ostre i możesz się pokaleczyć. Następnie przesuń zatrzask i umieść drzwi kanału na swoim miejscu oraz zamknij deskę szczytową.

Czyszczenie suszarki do ubrań powinno odbywać się regularnie. Dzięki temu unikniesz problemów z działaniem urządzenia i będzie pracować bez zarzutu przez wiele lat. Jeśli Twoja suszarka do ubrań nie suszy lub wykazuje inny problem, wybierz nasz serwis AGD. Wybierz dogodny termin wizyty i przekonaj się, że naprawa suszarek to nasza specjalność!

To może Cię zainteresować:

Jak spuścić wodę z pralki?

Dlaczego suszarka nie odprowadza wody?

Czego nie prać w pralce?

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca