Co prowadzi do uszkodzenia zmywarki?

uszkodzenie zmywarka

Co prowadzi do uszkodzenia zmywarki? W związku ze stale rosnącą popularnością zmywarek zwiększa się także liczba tych sprzętów ulegających awarii. W wielu przypadkach naprawa zmywarki można by było uniknąć, gdybyśmy tylko prawidłowo użytkowali ten sprzęt.

Co prowadzi do uszkodzenia zmywarki?
źródło: choicehomewarranty.com

Co prowadzi do uszkodzenia zmywarki?

Kluczowym czynnikiem, który ma wpływ na żywotność zmywarki, jest jakość wody. Zaraz po tym istotna jest także częstotliwość wykorzystania sprzętu i to, w jaki sposób przygotowywane są naczynia do zmywania. Zmywarki są bardzo delikatnymi sprzętami, które wyposażone są w coraz więcej funkcji. Dodatkowo rozwój technologii powoduje, że jest do nich wkładane coraz więcej elektroniki. Zakamieniona woda i resztki jedzenia, które są pozostawiane na naczyniach, powodują, że sprzęt może ulec uszkodzeniu.

Najczęstszą przyczyną uszkodzenia pralek oraz zmywarek jest właśnie twarda woda. Woda bogata jest w sole oraz chlorki, które wytrącają się z wody i osadzają się na częściach urządzenia w postaci tzw. kamienia. Efekty takiego stanu rzeczy nie są zauważalne od razu. Kamień to tzw. cichy zabójcy, który może w efekcie narazić nas na duże koszty. Jeżeli po zakończeniu pracy zmywarki naczynia pokryte są matowymi smugami, to zapewne woda jest twarda. Im woda jest twardsza, tym bardziej spada wydajność zmywarki i rośnie ryzyko awarii. Kamienia, który osadza się w naszym AGD, możemy się skutecznie pozbywać. Regularnie powinniśmy korzystać z gotowych detergentów do odkamieniania bądź domowych sposobów jak np.:  ocet. Wlewamy ocet do dozownika na proszek, a następnie ustawiamy pranie na 90 stopni Celsjusza– takie pranie wykonujemy przynajmniej raz w miesiącu.

zmywarka naprawa
źródło: thespruce.com

Jeżeli nie będziemy dbali o to by nasz sprzęt regularnie „pozbywał się” kamienia to może to doprowadzić m.in. do osadzania się go na grzałce, a w efekcie do jej przepalenia. Taka naprawa może być wykonywana tylko przez doświadczonego mechanika AGD. Jej nieprawidłowe wykonanie może uszkodzić cały sprzęt, a nawet może być także groźne dla nas.

Podczas użytkowania zmywarki, ważne jest także, by regularnie czyścić filtr, w którym gromadzą się drobne zabrudzenia, w efekcie woda nie jest prawidłowo odprowadzana, a czasami nawet zabrudzenia przedostają się dalej i zapychają cały sprzęt.