Podłączenie pralki – jak podłączyć pralkę?

podłączenie pralki do odpływu, jak podłączyć pralkę

Kupując nową pralkę, należy dodatkowo zapłacić za podłączenie pralki. Jeśli chcesz uniknąć tego kosztu i przeprowadzić prace samodzielnie, przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i dowiedz się jak podłączyć pralkę.

Jak podłączyć pralkę? – najpierw zadbaj o odpowiednie miejsce

Decydując się na zakup pralki, z pewnością masz już wybrane miejsce z dostępem do przyłącza zimnej wody, odpływu i gniazdka elektrycznego. Najczęściej pralka stoi w łazience, kuchni lub specjalnie przeznaczonej do tego celu pralni. Oprócz tego należy pamiętać także o równym podłożu, które zapewni bezawaryjną oraz cichą pracę pralki. Jeśli pralka ma pojawić się w kuchni połączonej z salonem, warto rozważyć dodatkowy zakup maty antywibracyjnej, wygłuszającej.

Podłączenie pralki – sprawdź długość węży i śruby zabezpieczające

Zanim przystąpisz do podłączania pralki, sprawdź czy węże – odpływowy i dopływowy nie są zbyt długie lub krótkie. Standardowo mają około 150 cm długości. Zbyt długie węże spowodują, że woda będzie przepływać bardzo wolno, a to wpłynie na gorszą pracę urządzenia. Zbyt krótkie, naprężone węże mogą ulec pod wpływem pracy pęknięciu, a tym samym prowadzić do zalania łazienki. Jeśli węże są za krótkie, dokup oddzielnie dłuższe. Pamiętaj, aby samodzielnie nie przedłużać węża dopływowego z elektrozaworem, odcinającego dopływ zimnej wody, tzw. Aquastop. Może to wpłynąć na niedostateczną szczelność instalacji i podłączenie pralki może skończyć się zalaniem łazienki.

Kiedy kwestia węży jest już załatwiona, pamiętaj o zdemontowaniu śrub odpowiadających za unieruchomienie bębna, zamontowanych przez producenta. Pozostawienie ich w pralce może uszkodzić urządzenie.

Podłączenie pralki – wąż dopływowy

Podłączenie pralki do odpływu rozpocznij od zakręcenia zaworu wody. Choć zwykle pralkę podłącza się do zimnej wody, coraz częściej istnieje możliwości podpięcia jej do wody ciepłej, co jest bardziej oszczędnym rozwiązaniem. Informacje na ten temat znajdziesz w instrukcji obsługi. Następnie rozwiń wąż dopływowy. Będzie on odpowiedzialny za doprowadzanie wody do pralki. Jeśli masz gotowy zawór w ścianie, wystarczy nałożyć na niego wąż i zacisnąć go metalowym pierścieniem. W przypadku braku zaworu należy zamontować zawór kątowy odcinający. Pamiętaj o dokładnym dokręceniu zarówno zaworu, jak i węża, zwróć również uwagę na to, aby go nie zaginać – zapewni to bezproblemowy przepływ wody.

Podłączenie pralki do odpływu

Następnie zajmij się wężem odpływowym, odpowiadającym za odprowadzanie brudnej wody z pralki. Należy podłączyć go do kanalizacji. Otwór zwykle znajduje się na wysokości 60-100 cm i wystarczy wsunąć węża i go dokręcić. Pamiętaj, aby nie zaginać węża i nie rozciągać go. Jeśli nie posiadasz takiego otworu w ścianie i woda ma być odprowadzana do brodzika lub wanny, pamiętaj, aby zakupić specjalne uchwyty. Zdarza się bowiem, że podczas pracy urządzenia wąż przesuwa się, co grozi zalaniem łazienki brudną wodą z prania.

Podłączenie pralki – wypoziomuj pralkę

Na koniec pozostaje wypoziomowanie. Zbyt duże różnice w poziomie wpłyną nie tylko na głośną prace pralki, ale również jej szybsze zużycie. Za pomocą klucza płaskiego zdejmij specjalne nakrętki zabezpieczające, znajdujące się na dole. Wypoziomuj pralkę dokręcając lub odkręcaj nóżki. Sprawdź za pomocą poziomicy, czy pralka jest dobrze wypoziomowana. Maksymalny kąt nachylenia to 2 stopnie. Następnie ponownie zamontuj nakrętki zabezpieczające. Teraz podłącz pralkę do gniazda, odkręć zawór z wodą i nastaw pierwsze pranie bez wsadu. To pomoże usunąć Ci wszelkie zanieczyszczenia fabryczne.

Podłączenie pralki nie jest trudnym zadaniem, jednak należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach, takich jak możliwości przyłączeniowe, równe podłoże, długość węży czy wypoziomowanie. Jeśli wolisz zlecić to zadanie fachowcowi, z przyjemnością pomoże Ci nasz hydraulik lub złota rączka.

Sprawdź także:

Pralka nie odprowadza wody? – Sprawdź przyczyny

Mata pod pralkę – dlaczego warto rozważyć jej zakup?