Pralka nie odprowadza wody? – Sprawdź możliwe przyczyny

pralka nie odprowadza wody

Powrót do prania ręcznego wydaje się nam niemożliwy… i w gruncie rzeczy nic w tym dziwnego. Jeśli nasza pralka nie działa — jak najszybciej kontaktujemy się z odpowiednim fachowcem. Zdarza się jednak, że awaria pralki nie jest na tyle poważna, by czekać na specjalistę. Często spotykaną i prostą w naprawie awarią pralki jest utrudnienie w odprowadzaniu wody po praniu. Czy można poradzić sobie z tym osobiście? Co robić, gdy pralka nie odprowadza wody?

Woda po praniu nie spływa? – Sprawdź wąż odpływowy

Diagnoza węża odpływowego to z pewnością najszybszy i najefektywniejszy sposób na wykluczenie częstej przyczyny awarii pralek. Jeśli Twoja pralka Amica nie wypompowuje wody, przyjrzyj się, czy w wężu odpływowym nie gnieżdżą się zanieczyszczenia np. kamień osadowy. Udrożnianie węża dopływowego rozpocznij od zdjęcia metalowej obejmy, a następnie faktycznego demontażu. Wyczyścić środek węża i sprawdź, czy pralka nadal nie odprowadza wody. Pamiętaj, aby ponowne montowanie węża było bardzo staranne, a sam wąż nie był zanadto powyginany. Nie chcesz skończyć z zalaną podłogą, prawda?

Zanieczyszczony filtr — Dlaczego pralka nie odprowadza wody?

Pralka, jako urządzenie działające w środowisku wodnym, jest oczywiście narażona na typowe dla instalacji wodnych zagrożenia tj. grzyb i kamień osadowy. Jeśli domowa pralka Samsung nie odprowadza wody, głównym winowajcą może okazać się zanieczyszczony filtr wody. O zatkanie filtra nie jest specjalnie trudno. Jeśli na filtrze osadzi się chociaż jedna rzecz — przepływ wody będzie utrudniony. Jak wyczyścić filtr pompy odpływowej, gdy pralka nie wypuszcza wody?

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca
  1. Odchyl klapę filtra pompy odpływowej, a następnie go odkręć.
  2. Usuń wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się na filtrze pralki. Zwróć uwagę na papierki, gumy oraz kamień.
  3. Czysty lub nowy filtr pompy umieść na swoim miejscu i dokręć go.

Pamiętaj, że główną przyczyną zatkania filtra pompy to… nieopróżnione kieszeni od spodni. Przed wrzuceniem ubrań do prania, wyciągnij z nich wszelkie drobne elementy, które wprost uwielbiają przedostawać się w trudno dostępne miejsca.

Domowa pralka nie odprowadza wody? – Awaria pompy odpływowej

Wyeliminowałeś możliwość awarii węża odpływowego lub zatkania filtra? Jeśli tak, kolejnym podejrzanym jest pompa odpływowa. Awarie pompy są stosunkowo rzadkie, ale jeśli pralka nie odprowadza wody przy wirowaniu, wymiana pompy może być nieunikniona. Możesz zrobić to samodzielnie, ale nie wszyscy sobie z tym poradzą. Zacznij od rozkręcenia blatu i zlokalizowania pompy. Znajdź odpowiedni zamiennik, a następnie wymień uszkodzoną pompę na nową. Nie chcesz ryzykować zamówienia nieprawidłowej części? Skontaktuj się z odpowiednim serwisem AGD i pozbądź się problemów z odprowadzaniem wody w bezpiecznym środowisku.

Pralka nie odpompowuje wody? – Inne możliwe przyczyny

Pralka to stosunkowo skomplikowane urządzenie. Za czyste i pachnące pranie odpowiada zarówno bęben pralki i szuflada na proszek, jak i elektrozawory i pompy. Jeśli pralka nie odprowadza wody przy wirowaniu — skontaktuj się z serwisem AGD. Szybka diagnoza urządzenia zmniejszy prawdopodobieństwo pogłębienia się awarii, a wymiana szuflady na proszek lub elektrozaworu to często kwestia godzinnej wizyty. Jeśli chcesz dodatkowo zadbać o dobry stan pralki, co jakiś czas stosuj specjalny proszek do czyszczenia pralek. Odpowiednia profilaktyka to świetny sposób na zadbanie o swoje finanse i nerwy. Jeżeli pralka nie odprowadza wody i nie wiruje, nie zwlekaj ani chwili dłużej i skontaktuj się z nami.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca