Układanie płytek na tarasie – jak przeprowadzić?

kładzenie płytek na tarasie, jak ułożyć płytki na tarasie, jak kłaść płytki na tarasie

Płytki na tarasie to wygodne i trwałe rozwiązanie, które sprawdzi się w różnych warunkach atmosferycznych. Układanie płytek na tarasie wymaga odpowiedniego przygotowania, dlatego, jeśli chcesz odmienić wygląd przydomowej przestrzeni. Jak ułożyć płytki na tarasie, żeby nie odpadły? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis.

Jak ułożyć płytki na tarasie, żeby nie odpadły? – przyjrzyj się wylewce

Przed przystąpieniem do prac, przyjrzyj się powierzchni, na której chcesz położyć płytki. Powinna być ona równa i posiadać spadek umożliwiający spływanie wody z tarasu na poziomie 1-2%. W razie konieczności zadbaj o uzupełnienie nierówności i odpowiednie wyprofilowanie podłoża, ponieważ układanie płytek na tarasie skończy się ich pękaniem. W kolejnym kroku zwróć uwagę na wysokość progu pomiędzy drzwiami a powierzchnią, co pozwoli Ci dobrać odpowiednią grubość płytek, uwzględniając przy tym również warstwę kleju (5 mm). Pamiętaj, aby nie układać płytek na świeżej wylewce, należy odczekać około 3 miesiące, aż całkowicie się zawiąże. W innej sytuacji płytki zaczną pękać!

Jak kłaść płytki na tarasie bez pękania? Ważna jest zaprawa klejowa i rodzaj płytek

Ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne, zaprawa klejowa powinna posiadać wyższą klasę przyczepności – minimum C2. Pamiętaj, że klej musi być wodo- i mrozoodporny oraz przystosowany do działania wysokich temperatur.

Wybieraj płytki odporne na ścieranie i trudne warunki pogodowe, np. dobrze sprawdzą się gres lub płytki granitowe. Płytki powinny również zapewnić bezpieczeństwo użytkowania, dlatego postaw na płytki antypoślizgowe z oznaczeniem minimum R10.

Układanie płytek na tarasie na sucho

Zanim przystąpimy do właściwej pracy, warto przeprowadzić układanie płytek na tarasie bez kleju, na sucho, dzięki czemu dobrze rozplanujesz ich położenie. Przy tej czynności pomogą Ci ołówek, łata murarska i krzyżyki dystansowe, które ułatwią Ci uwzględnienie spoin. Takie działanie pozwoli Ci oszacować, które płytki będą wymagały dopasowania, czyli przycięcia.

Kładzenie płytek na tarasie – przygotuj podłoże

Zanim przeprowadzisz układanie płytek na tarasie, dokładnie oczyścić wylewkę ze wszelkich zanieczyszczeń, odkurz ją i zagruntuj. Na koniec uszczelnij wszelkie połączenia tarasu z budynkiem lub balustradą za pomocą specjalnej taśmy elastycznej.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Jeżeli taras jest narażony na wilgoć, warto przed gruntowaniem zastosować hydroizolację, stosując specjalne podkłady i taśmy uszczelniające. W przypadku tarasów o pokaźnych rozmiarach warto w szczelinach położyć dodatkowe warstwy folii w płynie. Na pierwszą warstwę folii kładziemy taśmy uszczelniające i zalewamy je drugą warstwą folii. Dopiero na tak przygotowanej powierzchni można przeprowadzić układanie płytek na tarasie.

Jak położyć płytki na tarasie? Praktyczne porady

W pierwszej kolejności przygotuj zaprawę klejową według zaleceń producenta podanych na opakowaniu. Po 5 minutach ponownie zamieszaj klej. Nakładaj go zarówno na podłoże, jak i spód płytek, warstwa nie powinna mieć większej grubości niż 5 mm. Aby klej nie przysychał zbyt szybko, rozprowadzaj go jedynie na kilku płytkach naraz. Do nakładania kleju używaj pacy zębatej. Układanie płytek na tarasie zacznij od końca tarasu w kierunku ściany budynku. Podczas układania płytek, rozdzielaj je krzyżykami. Pamiętaj o regularnym usuwaniu nadmiaru kleju na bieżąco, płytki dociskaj ręką lub przy pomocy gumowego młotka. Ponadto używaj poziomicy, aby kontrolować ułożenie płytek. W przypadku, gdy jedna z nich zostanie ułożona zbyt nisko, możesz ją nieco podnieść używając szpachelki. Na ścianie przyklej cokoliki o wysokości 5-10 cm, przycinając płytki szlifierką lub przycinarką. Połączenie płytek z cokolikiem uszczelnij silikonem.

Kładzenie płytek na tarasie wymaga również prawidłowego spoinowania. Jeśli stosujesz płytki wielkoformatowe, przerwy między spoinami powinny być szersze. Podobnie w przypadku, gdy wahania temperatur na tarasie są bardzo duże. Fugę nakładaj równo i wszelkie niedociągnięcie usuwaj za pomocą mokrej ścierki. Dzięki temu w spoinach nie będzie się gromadził trudny do usunięcia brud i ułatwisz sobie mycie tarasu. Po wyschnięciu fugi umyj taras i gotowe.

Układanie płytek na tarasie nie jest bardzo skomplikowane, jednak wymaga posiadania odpowiednich materiałów oraz precyzji. Jeśli wolisz zlecić tę pracę fachowcowi, z przyjemnością pomoże Ci nasza złota rączka. Zapewniamy wsparcie doświadczonych specjalistów, którzy ułożą wybrane płytki trwale i z największą starannością!

Sprawdź również:

Wieje przez drzwi wejściowe

Malowanie ścian na dwa kolory

Nieszczelna okna – jak zabezpieczyć?

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca