Rozmiar materaca do sypialni – Co wybrać, aby się wyspać?

rozmiar materaca do sypialni

Jeśli chcemy się porządnie wyspać i buchać energią każdego dnia — dobór odpowiedniego rozmiaru materaca jest kluczowy. Rozmiar materaca różni się oczywiście w zależności od użytkownika i wymiarów ramy łózka. Innego materaca potrzebujemy do dwuosobowej sypialni, a innego do pokoju dziecka. Dowiedz się, jak dobrać wielkość materaca do swoich potrzeb, wzrostu i liczby osób korzystających z łóżka.

Wybór wielkości materaca — Od czego zacząć?

Wykańczanie sypialni jest jedną z najprzyjemniejszych prac wykończeniowych mieszkania lub domu, jaka istnieje. To w końcu w tym pomieszczeniu spędzać będziemy co najmniej 30% naszego czasu, więc optymalizacja wygody i komfortu powinna być dla nas nadzwyczaj ważna. Jak znaleźć odpowiedni rozmiar materaca do sypialni? Podstawowymi kryteriami, którymi będziemy się kierować są jego wymiary — długość i szerokość. W sklepach znajdziemy zarówno materace o standardowych wymiarach, jak i te dostosowane do mniej popularnych ram łóżka. Rozmiary łóżek dla jednej osoby to najczęściej:

  • 80×200 cm;
  • 90×200 cm;
  • 100×200 cm.

Materace dla dorosłych cechują się mniejszą zmiennością wymiarów. Rozmiar materaca King Size i rozmiar materaca Queen Size są w zasadzie takie same w każdym sklepie. Jeśli szukamy materaca do łóżka dla dwóch osób lub większego łóżka dla jednej osoby, najczęstsze rozmiary na jakie natrafimy to:

  • 120×200 cm;
  • 160×200 cm (Materac Queen Size);
  • 200×220 cm (Materac King Size).

Jak dobrać wielkość materaca do ramy łóżka?

Wzrost przyszłego śpiocha to nie jedyny wyznacznik poprawnego rozmiaru materaca. Równie ważnym, a w niektórych sytuacjach ważniejszym czynnikiem jest budowa ramy łóżka. Jak zmierzyć ramę łóżka?

  1. Wyposaż się w miarkę do mierzenia lub taśmę.
  2. Ramę łóżka mierz od strony wewnętrznej, zapisując sobie jej długość i szerokość.
  3. Pamiętaj, aby od otrzymanych wymiarów odjąć kilka centymetrów, ponieważ obszycie materaca może sprawić, że się nie zmieści.
  4. Jeśli chcesz skorzystać z dodatkowej wentylacji materaca, ponownie odejmij kilka centymetrów. Przykładowo, jeśli wymiary ramy to 142×200 cm, rozmiar materaca, w jaki powinniśmy celować to 140x200cm.

Kiedy zdecydować się na niestandardowy rozmiar materaca?

Nie wszystkie ramy wpasują się w idealne wymiary popularnych materacy. Niektóre łóżka, które nierzadko służą nam od lat, potrzebują materaca o niestandardowych wymiarach. Na mniej popularny rozmiar materaca z pewnością zdecydują się osoby wyższe lub potrzebujące więcej przestrzeni podczas snu. Pamiętaj, aby wybierając wielkość materaca zawsze dopasować ją do wzrostu najwyższego użytkownika. Pozwoli Ci to uniknąć niepotrzebnych kłótni i problemów przy zasypianiu.

Wiek a rozmiar materaca — Jak przyrządzić łóżko dziecku?

Nie da się ukryć, że wielkość materaca jest niemal w 100% zależna od wysokości osoby, która w przyszłości ma z niego korzystać. Materace dla dzieci od materaców dla dorosłych różnią się długością oraz wysokością. Materac dla niemowląt powinien mieścić się w rozmiarze 70×140 cm, chociaż równie popularnym wariantem rozmiaru materaca do łóżeczka niemowlaka jest 60×120 cm.

Jeśli planujemy zakup materaca dla dziecka do 12 roku życia — jego długość powinna wynosić od 180 do 200 cm, a szerokość wahać się pomiędzy 70-90 cm. Odpowiedni rozmiar materaca dla dziecka jest oczywiście zależny od wieku i wymiarów pociechy. Warto dodać, że wybierając materac dla nastolatków możemy śmiało wybrać ten przeznaczony dla dorosłych.

Jaka wielkość materaca dla singla?

Osoby, które śpią same nie muszą przejmować się opinią nikogo innego. Materac wybierają dla siebie i pod swoje potrzeby. Również w tym przypadku szczególnie ważnym czynnikiem jest wysokość przyszłego użytkownika. Wybierając materac dla singla, pamiętaj, aby był on co najmniej 20 centymetrów dłuższy od Twojego ciała. Szerokość to natomiast zupełnie inny temat. W teorii rozmiar materaca dla singla może wynosić nawet 80×200 cm. W rzeczywistości wyśpią się na nim jedynie osoby szczupłe i niewiercące się w nocy. Dużo częściej zaleca się wybór materaca o wymiarach 120x200cm lub 140x200cm, który umożliwi swobodny relaks, wygodne czytanie książki lub komfortowe obejrzenie ulubionego serialu.