Zepsuta grzałka w pralce – Dlaczego grzałka nie działa?

zepsuta grzałka w pralce

Grzałka to jedna z części składowych pralki, która odpowiada za podgrzewanie wody do odpowiedniej temperatury. Zepsuta grzałka w pralce może sprawić sporo kłopotów, na które często nie jesteśmy przygotowani. Zniszczony czujnik temperatury lub termostat to tylko niektóre z możliwych przyczyn awarii grzałki. Nie wiesz, dlaczego Twoja pralka pierze na zimno? Przeczytaj nasz najnowszy artykuł!

Zastanawiasz się co jeszcze może być przyczyną usterki pralki? Przeczytaj nasz artykuł o najczęstszych powodach awarii pralek!

Zepsuta grzałka w pralce – Dlaczego pralka nie grzeje wody?

Jeśli spotkała Cię zimna woda w pralce – prawdopodobnie natrafiłeś na przykrą w skutkach awarię grzałki pralki. Najczęstszym objawem uszkodzenia grzałki jest oczywiście niedopieranie odzieży (zwłaszcza tych pokrytych tłustymi plamami). Ponadto, pralka z uszkodzoną grzałką może pracować zbyt intensywnie. Pranie trwa zbyt długo, a z bębna pralki wydobywa się gorąca para. W kolejnej części artykułu zastanowimy się wspólnie nad możliwymi przyczynami tego problemu.

Pralka ciągle grzeje wody – Zepsuta grzałka w pralce!

Tak, zbyt intensywne podgrzewanie wody to jeden z najbardziej oczywistych objawów zepsutej grzałki. Jeśli zauważyłeś, że z bębna pralki wydobywa się para wodna, a ubrania wychodzą skurczone i ciepłe – czeka Cię wymiana grzałki. W celu diagnozy pralki, zwróć uwagę na:

 • Temperaturę obudowy pralki;
  Pralka z zepsutą grzałką może nagrzewać się dużo szybciej i do dużo wyższych temperatur.
 • Ubrania po praniu;
  Pranie z pralki z uszkodzoną grzałką może wydawać się skurczone i nienaturalnie ciepłe w dotyku.
 • Para wodna z bębna pralki;
  Nie jest to codzienny widok, dlatego z pewnością zwrócisz na to uwagę. Para wodna wydobywająca się z bębna pralki to jeden z objawów uszkodzenia grzałki.

Pralka nie grzeje wody – Co robić?

Prawidłowe funkcjonowanie grzałki w pralce to absolutna podstawa jej efektywnego działania. Nie wypierzemy mocno zaplamionych ubrań w pralce, która nie grzeje wody. Zwróć uwagę na odzież, którą wyciągasz z pralki. Jeśli urządzenie nie radzi sobie z plamami, z którymi wcześniej radziło sobie bez problemu – skontaktuj się z odpowiednim fachowcem od sprzętu AGD. Wymiana grzałki nie kosztuje dużo, a pozwoli odzyskać Twojej pralce dawny blask.

Zepsuta grzałka w pralce – Grzałka wybija bezpieczniki

Nie jest to nic przyjemnego, ale również może nas spotkać. Spalone i uszkodzone grzałki często powodują zwarcia w instalacji elektrycznej. Jeśli Twoja pralka podczas pracy wybija korki lub wyłącza się w losowych momentach, czym prędzej zadbaj o to, aby nie uszkodziła domowej instalacji. Uszkodzona grzałka, która powoduje spięcia musi zostać wymieniona. Zwróć jednak uwagę na to, iż koszt wymiany grzałki jest o wiele niższy niż potencjalne koszty remontu całej instalacji elektrycznej.

Dlaczego grzałka w pralce się psuje?

Chciałbyś samodzielnie sprawdzić, dlaczego Twoja pralka nie grzeje wody? A może pralka podgrzewa wodę do zbyt wysokich temperatur. Jak już ustaliliśmy, powodem całego zakłopotania jest najprawdopodobniej uszkodzona grzałka. Na co zwracać uwagę podczas oględzin grzałki?

 • Kamień na grzałce;
  Kamień osadowy to niezwykle częsta przyczyna awarii grzałek. Szkodliwy osad prowadzi zarówno do spadku efektywności grzałki, jak i do jej przepaleń. Wyposaż się w środki do odkamieniania pralki i spróbuj pozbyć się warstw szkodliwego osadu.
 • Mechaniczne uszkodzenie grzałki;
  Pralka to urządzenie, które niemal zawsze pracuje na najwyższych obrotach. Spójrz, czy grzałka w Twojej pralce nie działa na skutek pęknięć, odgięć lub dziur. Wszelkie wady na powierzchni pralki prowadzą do zaprzestania jej pracy.
 • Spalenizna;
  Co tu dużo mówić, zepsuta grzałka w pralce bardzo często oznacza spaleniznę. Jeśli grzałka w Twoim urządzenia pokryta jest czarnym nalotem, niezwłocznie skontaktuj się z odpowiednim serwisem AGD.