10 Najczęstszych powodów awarii w pralkach

Nasze pralki często ulegają awariom, jeżeli twoją pralkę spotkała jakaś usterka, na pewno zastanawiasz się, czy jesteś w stanie sam poradzić sobie z jej naprawą. Chcąc naprawić pralkę, musimy dowiedzieć się, jaka jest przyczyna usterki. W artykule dowiesz się m.in. jak poradzić sobie z niepobieraniem wody przez pralkę oraz jak zapobiegać usterkom w pralkach.

pralka
źródło: remmaster-rostov.ru

1.Pralka nie pobiera wody, jaka jest przyczyna?

Zazwyczaj pralka nie pobiera wody, ponieważ przewód, który doprowadza do niej wodę, jest zagięty bądź przyciśnięty, a nawet odłączył się, podczas wirowania pralka mogła się nieco przemieścić i wyrwać przewód. Niedomknięte drzwiczki to kolejny powód, przez który pralka może nie pobierać wody. W powyższych wypadkach możemy poradzić sobie sami, jednak jeżeli po dokładnym sprawdzeniu przewodu i drzwiczek, pralka nadal nie pobiera wody, przyczyną jest uszkodzony elektrozawór, w tym wypadku nie pozostaje nam nic innego jak wezwanie serwisu.

2.Poluzowane śruby, czyli nadmierny hałas pralki

Nadmierny hałas pralki zazwyczaj spowodowany jest poluzowaniem się śrub, które „trzymają” bęben. Jeżeli po ich dokręceniu pralka nadal hałasuje powinieneś sprawdzić, czy pralka prosto stoi, jeżeli nie należy ją wypoziomować. W przypadku kiedy śruby są dokręcone, a pralka stoi na równy podłożu, ale nadal hałasuje powodem są łożyska bądź amortyzatory wtedy niestety potrzebna jest ich wymiana.

3.Ubrania ubrudzone smarem

Uszkodzony bęben może także powodować, że nasze ubrania będą ubrudzone smarem, jeżeli tak się dzieje uszczelki przy łożysku w bębnie uległy uszkodzeniu i potrzebna jest ich wymiana. Bęben zazwyczaj ulega uszkodzeniu, ponieważ do łożysk dostaje się woda. W większości domów woda jest bardzo twarda, więc łożyska są najczęściej psująca się częścią. Pamiętaj! Pchanie ubrań na siłę także może prowadzić do uszkodzenia bębna.

4.Pralka nie wykonuje poleceń

Jeżeli twoja pralka nie reaguje bądź omija pewne etapy cyklu prania, uszkodzeniu uległ programator, który niestety trzeba będzie wymienić. W najlepszym wypadku jedyne co trzeba będzie wymienić to silniczek programatora, jednak nie powinniśmy brać się za to sami a wezwać fachowca.

5.Pralka wylewa wodę, czyli zapchany filtr

Jeżeli z pralki wylewa woda, prawdopodobnie zapchał się filtr, jest to dla nas najlepsza opcja, ponieważ wystarczy go wyczyścić, aby zapobiegać zapychaniu się filtra powinien być on regularnie czyszczony. Jeżeli nawet pomimo regularnego czyszczenia filtr się zapycha, powodem jest model pralki. Bęben jest za bardzo oddalony od fartucha prawdopodobieństwo wpadania skarpetek, czy innych drobnych rzeczy jest bardzo duże. Na przyszłość warto zwrócić na to większą uwagę, kupując pralkę.

Drugim powodem wylewania wody jest pompa, najczęściej awarii w takiej sytuacje winne są pierścienie, trzeba je jak najszybciej wymienić. Może się także zdarzyć, że do pompy dostanie się jakiś niepożądany przedmiot, w takiej sytuacji potrzebujemy serwisu zajmującego się naprawą pralek.

bęben pralki
źródło: gregorypouy.com

6.Pod bęben dostało się ciało obce

Do pralek ładowanych od góry często wpadają drobne przedmioty jak: gumka do włosów, nożyczki, czy szczoteczki do zębów. Najczęściej przedmioty te możemy wyciągnąć ściągając plastikowy mieszalnik, usytuowany w bębnie. Jeżeli nie mamy takiej możliwości musimy wezwać serwis.

7.Pralka robi zwarcie, wyrzuca bezpieczniki

Jeżeli pralka wybija bezpieczniki najprawdopodobniej uszkodzeniu uległa grzałka. Kamień, który odkłada się na grzałce, powoduje zwiększenie izolacji, co za tym idzie zmniejsza się możliwość oddawania energii. Grzałka w takim wypadku jest niestety do wymiany i nie powinniśmy robić tego na własną rękę.

Grzałka powinna być sprawdzona za pomocą omomierza, jeżeli jest sprawna, powinna wykazywać około 25-35 ohm. Podczas wykonywania pomiaru przewody zasilające powinny być odłączone, inaczej pomiar będzie zakłamany.

8.Bęben się nie obraca

Pierwsze co sprawdzamy to, czy silnik jest sprawny, jeżeli działa a bęben nadal się nie obraca, oznacza to uszkodzenie paska klinowego. Jeżeli pasek klinowy śliska się wystarczy, że go uregulujemy: naciągniemy pasek na wsporniku regulacyjnym.

9.Kamień w pralce

Na wewnętrznych elementach urządzenia odkłada się kamień, który jest bardzo szkodliwy dla naszej pralki. Badania wykazały, że niezależnie w jakiej temperaturze pierzemy Calgon zmniejsza ilość osadzanego się kamienia a tym samym wydłuża żywotność naszej pralki.

10.Nieprzyjemny zapach pralki

Jeżeli twoje pranie po wyciągnięciu z bębna nie pachnie, a nawet śmierdzi powodem jest zabrudzenia dozownika na detergenty. Proszek, który zalega w pralce, powoduje bardzo nieprzyjemny zapach, wyczyszczenie filtra powinno pomóc. Raz na jakiś czas warto włączyć puste pranie i zamiast proszku można dolać szklankę octu.
Wyżej wymienione usterki są tymi najczęściej spotykanymi, jak widzicie z większością możecie poradzić sobie sami. Jednak niektóre z nich wymagają naprawy przez doświadczonego fachowca.

czyszczenie pralki
źródło: myzne.com

Jak unikać awarii w pralkach? 5 głównych zasada

  1. Pralka powinna być podłączana do gniazda z uziemieniem
  2. Puste pranie powinno być wykonywane raz w miesiącu( z dodatkiem octu bądź kwasu cytrynowego)
  3. Filtr i dozownik na proszek powinny być czyszczone przynajmniej raz na miesiąc
  4. Bęben powinien być ładowany tylko do maksymalnej ilości wsadu
  5. Po skończonym praniu klapa bądź drzwiczki powinny być uchylone

Do miłego prania!