Czyszczenie pralki octem i sodą? – Sposoby na czystą pralkę

czyszczenie pralki

Regularne sprzątanie i pielęgnacja pralki to coś, o czym nie powinnyśmy zapominać. Kilka minut tygodniowo może uchronić nas przed kosztowną wymianą pralki lub frustracją spowodowaną spadkiem efektywności urządzenia. Na całe szczęście, mycie pralki to w gruncie rzeczy nic skomplikowanego. Osoby, które stronią od środków chemicznych z pewnością zainteresuje czyszczenie pralki octem i sodą oczyszczoną. Tanie i sprawdzone sposoby na radzenie sobie z kamieniem i rdzą od lat królują w domach Polaków, a z roku na rok coraz więcej z nas decyduje się na wzięcie losu domowej pralki w swoje ręce.

Dlaczego regularne czyszczenie pralki jest ważne?

Nie od dzisiaj wiadomo, że mocno eksploatowane urządzenia AGD wymagają naszej szczególnej uwagi. Regularne czyszczenie pralki wpłynie pozytywnie na jej codzienne funkcjonowanie oraz zabezpieczy nas przed przykrymi skutkami pojawienia się w niej kamienia, rdzy oraz grzyba. Nikt z nas nie chce, aby ubrania po praniu brzydko pachniały lub były pokryte żółtymi, rdzawymi plamami.

Mimo że nie brakuje wśród nas osób, których nie obchodzi rozrost grzyba w bębnie pralki — coraz więcej Polaków zwraca uwagę na prawidłową pielęgnację urządzeń AGD w swoich domach. Tak, środki chemiczne potrafią kosztować naprawdę sporo, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by przetestować najtańszą mieszankę dezynfekującą na świecie — ocet i sodę oczyszczoną.

Czyszczenie pralki octem i sodą — Od czego zacząć?

Zbawienna mieszanka octu i sody oczyszczonej to z pewnością najskuteczniejszy i zarazem najtańszy sposób na wyczyszczenie pralki do cna. Obecności obu składników w każdym domu nie musimy kwestionować, ale w razie potrzeby cena octu i sody nie przekracza poziomu kilkunastu złotych. Dlaczego ten duet jest, aż tak skuteczny?

Soda oczyszczoną sama w sobie jest świetnym środkiem czyszczącym, zdolnym do pochłaniania brzydkich zapachów z wnętrza pralki lub lodówki. Dodatkową zaletą sody jest jej dostępność — znajdziecie ją niemal w każdym sklepie. Ocet natomiast pomoże nam w usunięciu złóż kamienia osadowego, najczęściej odkładającego się w bębnie pralki. Dobranie odpowiedniej proporcji składników i poprawna aplikacja mieszanki jest niemal gwarancją nieskazitelnej czystości urządzenia. 

Jak wyczyścić pralkę sodą oczyszczoną i octem?

Zanim rozpoczniesz wesołe czyszczenie pralki — wiedz, że możliwości dozowania jest kilka. Śmiało możesz czyścić pralkę wyłącznie sodą lub octem, ale to mieszanka obu produktów zapewni wyśmienite efekty. Chcesz wyczyścić pralkę sodą oczyszczoną? A może planujesz czyszczenie pralki octem? Bierzmy się do roboty!

Czy czyszczenie pralki octem ma sens?

Paradoksalnie, ocet to jeden z najbardziej przydatnych produktów spożywczych w walce o czystość pralki. Jeśli ubrania po praniu przyozdobione są szarymi plamami, a wewnątrz pralki zauważyłeś kamień — ocet jest Twoim nowym najlepszym przyjacielem. Mimo, że zapach octu może być uciążliwy i przeszkadzać niektórym z nas, jego właściwości odkamieniające są nieocenione. Czyszczenie pralki octem nie jest również zanadto trudne.

  1. Opróżnij pralkę z ubrań i pozostaw ją całkowicie pustą.
  2. Wlej do przegródki na proszek ok. 3/4 szkalnki octu.
  3. Ustaw puste pranie przy temperaturze 90 stopni Celsjusza.
  4. Gdy puste pranie się zakończy, otwórz drzwiczki pralki i pozostaw je uchylone.
  5. Po kilku godzinach zapach octu powinien się ulotnić, a po kamieniu w pralce nie będzie żadnego śladu.

Czyszczenie pralki sodą oczyszczoną — Jak to zrobić?

Jeśli zdecydowałeś się na sodę, najważniejszymi etapami czyszczenia są dozowanie i ustawienie odpowiedniej temperatury. Wsyp do zbiornika na proszek ok. 3/4 szklanki sody oczyszczonej, a następnie ustaw standardowy program prania w 90 stopniach Celsjusza. Pralka powinna zostać oczywiście opróżniona, a rozprowadzona po bębnie z pewnością wykona swoją robotę. Dodatkową właściwością sody oczyszczonej jest neutralizacja nieprzyjemnych zapachów oraz skuteczne usuwanie grzybów. Jeżeli czyszczenie pralki sodą stanie się dla Ciebie rutyną, nie spotkasz więcej żółtych plam na ubraniach, a pranie odzyska swój dawny, świeży zapach.