Pralka cieknie – Co zrobić, gdy z pralki leje się woda?

pralka cieknie

Pralka to urządzenie, które czuje się świetnie w środowisku wodnym. Niestety, zdarza się, że pralka cieknie i wypuszcza z siebie litry wody. Szybka reakcja i zachowanie zimnej krwi mogą uratować nas przed przykrym zalaniem łazienki. Nie wiesz, co robić, gdy pralka cieknie? Przeczytaj nasz artykuł!

 1. Kiedy z pralki zaczyna wyciekać woda?
 2. Dlaczego z pralki cieknie woda?
 3. Jakie są najczęstsze przyczyny cieknącej pralki?
 4. Co zrobić, aby pralka nie ciekła?

Chciałbyś poznać domowe sposoby na wyciek wody z pralki? Zapoznaj się z naszym artykułem o postępowaniu w przypadku wylewu wody z pralki!

Pralka cieknie? – Zabezpieczenia urządzeń AGD

Oczywiście, każde urządzenie AGD w domu posiada zestaw zabezpieczeń, które, w teorii, skutecznie chronią nas przed awariami sprzętu. Zdarza się jednak, że zabezpieczenie nie zadziała, a zalanie łazienki prędzej, czy później nas dopadnie. Nieodpowiednie użytkowanie pralki, wada fabryczna lub długie lata eksploatowania mogą sprawić, że pralka cieknie. Naprawa cieknącej pralki nie jest natomiast zanadto skomplikowana. Przed rozpoczęciem naprawy pralki, warto poznać swojego wroga.

Z pralki cieknie woda – Dlaczego?

Zalana łazienka to poważny problem, z którym wolimy nie mieć do czynienia. Co więcej, woda cieknąca z pralki jest samonapędzającą się apokalipsą. Woda uszkodzi nie tylko kafelki w łazience, ale może skutecznie uśmiercić naszego piorącego kompana. Co może się stać, gdy z pralki cieknie woda?

 • Zwarcie w domowej instalacji elektrycznej,
 • Porażenie prądem (bezpośrednie zagrożenie zdrowia lub życia),
 • Pojawienie się pleśni w łazience,
 • Uszkodzenie innych elementów pralki,
 • Zalanie całego mieszkania oraz zalanie sąsiada z dołu,
 • Podwyższenie prawdopodobieństwa pojawienia się kamienia w pralce.

Jak widzisz, gdy pralka cieknie, nie powinniśmy zwlekać. Szybki kontakt ze specjalistami od naprawy pralki uratuje nam sporo czasu oraz pieniędzy. Jeśli czekasz na serwisanta, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zminimalizować swoje straty.

Pralka cieknie? – Najczęstsze przyczyny

Niepokoi Cię, że Twoja pralka cieknie od spodu? Spokojnie, przyczyn takiej awarii jest naprawdę sporo, a większość z nich jest banalna w usuwaniu. Tak, istnieje możliwość, że problem wody z pralki usuniesz całkowicie samodzielnie. Jakie są najczęstsze przyczyny cieknięcia wody z pralki?

 • Nieszczelny elektrozawór pralki
  Kamień oraz pleśń uwielbiają uszkadzać podatne na korozję elementy pralki. Uszkodzony elektrozawór nie zatrzyma nadmiaru wody, co skutkuje zalaniem łazienki. Wymiana zaworu powinna w zupełności wystarczyć.
 • Uszkodzenie filtra pralki
  Zdarza się, że uciekanie wody z pralki jest winą niedokręconego filtra pompy odpływowej. Spróbuj regularnie czyścić filtr sodą i octem, a przed rozpoczęciem cyklu prania – opróżniaj kieszenie z monet i drobnych przedmiotów.
 • Fartuch i kołnierz pralki do wymiany
  Delikatne elementy pralki mają to do siebie, że często psują się na skutek długoletniej eksploatacji. Kołnierz pralki potrafi pęknąć lub przetrzeć się nawet po 3 latach korzystania z urządzenia. Wymiana fartucha to natomiast stosunkowo prosty i tani proces.
 • Naruszona szczelność drzwi pralki
  Tak, gdy pralka cieknie, winnym mogą być drzwi. Pamiętaj, aby dokładnie domykać drzwi w pralki, a w szczególnych sytuacjach – wymień uszczelkę, zamek lub wypoziomuj urządzenie.
 • Problem z wężem dopływowym
  Mimo, że dostęp do węża może być utrudniony, zwłaszcza w przypadku małych łazienek, dokręcenie węża odpływowego może skutecznie wyeliminować problem z cieknącą pralką.

Woda cieknie z pralki – Kiedy wezwać fachowca?

Jeśli wiesz, że awaria pralki jest poważna i nie chcesz samodzielnie walczyć z jej naprawą – skontaktuj się z fachowcem od naprawy pralki. Wymiana kołnierza, pompy czy filtra pralki może przerosnąć wielu z nas, dlatego kontakt z fachowcem może stać się oszczędnością czasu i pieniędzy. Odpowiedzialny serwisant pomoże Ci również z poziomowaniem pralki oraz wymianą wszelkich niezbędnych uszczelek.