Podłączenie płyty indukcyjnej – o czym pamiętać?

podłączenie płyty indukcyjnej, montaż płyty indukcyjnej, podpięcie płyty indukcyjnej, podłączenie płyty indukcyjnej 400V, podłączenie płyty indukcyjnej 230V

Płyta indukcyjna z roku na rok coraz bardziej wypiera kuchnie gazowe i elektryczne. Jak powinno wyglądać podłączenie płyty indukcyjnej i o czym należy pamiętać, aby uniknąć problemów z jej działaniem, a nawet pożaru? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i dowiedz się więcej.

Podłączenie płyty indukcyjnej 230V lub 400V – jaka instalacja?

Przed zakupem płyty indukcyjnej należy zwrócić uwagę na możliwość jej podłączenia do danego rodzaju instalacji. Większość płyt umożliwia podłączenie do sieci jednofazowej. Podłączenie płyty indukcyjnej do 230V wymaga szczególnej uwagi. Instalacja nie powinna być przeciążona, dlatego zaleca się stworzenie odrębnego przewodu wyłącznie pod płytę. W przypadku podłączania sprzętu do instalacji 230V należy zastosować kabel o przekroju 3x4mm2. Wiele płyt posiada jednocześnie możliwość podpięcia do instalacji trójfazowej. Przeważnie producenci płyt indukcyjnych umożliwiają podpięcie płyty indukcyjnej do zasilania trójfazowego 400V, wyposażając płytę w 5 kabli. W odróżnieniu do sieci jednofazowej, ważny jest dobór odpowiednich kabli, przewód powinien mieć przekrój 5×2,5mm2. Podłączenie płyty indukcyjnej do siły wymaga również uziemienia.

Podłączenie płyty – jak nie utracić gwarancji?

Montaż płyty indukcyjnej wykonuje elektryk z uprawnieniami, który podpisuje świadectwo podłączenia. Podpina płytę zgodnie ze schematem znajdującym się w instrukcji. Decydując się na samodzielne podłączenie płyty indukcyjnej musisz liczyć się z utratą gwarancji. Oczywiście istotne jest nie tylko samo podłączenie sprzętu do instalacji, ale również odpowiednie przygotowanie blatu. Powinien wykazywać odporność na wysoką temperaturę, wilgoć oraz zalanie. Nie bez znaczenia jest także wypoziomowanie oraz wycięcie otworu umożliwiającą instalację wybranej przez nas płyty. W przypadku cienkiego blatu, warto zwrócić uwagę na płyty indukcyjne typu Slim.

Kwestie bezpieczeństwa

Płyta nie powinna być podpięta pod przedłużacz czy łącznik, takie praktyki grozą pożarem. Ponadto należy zwrócić uwagę na umiejscowienie przewodu przyłączeniowego – nie może stykać się z nagrzewającymi się elementami płyty. Pod obudową płyty powinna znaleźć się przestrzeń (około kilka centymetrów), chroniąca urządzenie przed przegrzaniem.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Jak można zauważyć, przed zakupem płyty indukcyjnej należy sprawdzić posiadana instalacje, a w przypadku nowego domu lub mieszkania przewidzieć miejsce na to urządzenie już na etapie planowania instalacji. Pamiętaj, że samodzielny montaż płyty indukcyjnej skutkuje utratą gwarancji, dlatego warto skorzystać z usług sprawdzonego elektryka. Jeśli chcesz zlecić podłączenie płyty indukcyjnej sprawdzonemu specjaliście, nie czekaj i już teraz wybierz naszą ofertę!

To może Cię zainteresować:

Płyta indukcyjna robi zwarcie?

Brak prądu – najczęstsze przyczyny

Domofon nie dzwoni – sprawdź przyczynę

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca