Brak prądu – Najczęstsze przyczyny awarii instalacji elektrycznych

brak prądu

Zapewne nie raz zdarzyło Ci się przeżyć brak prądu na własnej skórze. Nagłe zgaśnięcie wszelkich świateł i wyłączenie się całego sprzętu elektronicznego może nas nieźle wystraszyć. Panika jest jednak nie wskazana. Pierwszym, co powinieneś zrobić, to jak najszybciej wezwać sprawdzone pogotowie elektryczne. Zanim jednak pogotowie przyjedzie, możesz śmiało zacząć poszukiwania potencjalnej przyczyny awarii. Dlaczego brak prądu dopadł akurat Ciebie? Zapraszamy do lektury!

Nie wiesz, jak postępować w przypadku nagłej awarii instalacji? Dowiedz się, co robić podczas zwarcia elektrycznego!

Brak prądu w całej okolicy

Najłatwiejszą do sprawdzenia oraz najprawdopodobniejszą przyczyną awarii prądu w mieście jest oczywiście brak prądu na całym osiedlu. Jeśli światła w domu nie działają, sprawdź, czy pobliskie latarnie dają jakiekolwiek światło. Jeśli widzisz, że na całym osiedlu panuje ciemność, wiesz, że masz do czynienia z większą awarią, której naprawa może trochę zająć. Wezwij pogotowie elektryczne i poczekaj, aż uporają się z awarią instalacji. Pamiętaj, iż często do usterek osiedlowych instalacji przyczyniają się warunki atmosferyczne np.:

  • Mocny i porywisty wiatr;
  • Burza z przeładowaniami;
  • Deszcz;
  • Śnieg.

Zerwane przez silny wiatr drzewa mogą przerwać dostawy prądu do poszczególnych bloków mieszkalnych, a usunięcie takiej awarii może zająć nawet kilka dni. Brak prądu podczas burzy również nie jest niczym nadzwyczajnym, dlatego najlepszym wyjściem jest po prostu ją przeczekać.

Brak prądu w domu – Zbyt dużo urządzeń

Jesteś fanem sprzętu elektronicznego? Brak dostawy prądu dotyczy tylko Twojego mieszkania lub domu jednorodzinnego? Zastanów się nad ilością podłączonego do instalacji elektrycznej sprzętu AGD i RTV. Przeciążenie instalacji to bardzo częsta przyczyna braku prądu. Na szczęście, w tym wypadku zwykłe włączenie bezpiecznika powinno w zupełności wystarczyć. Ponadto, pamiętaj, iż nawet jedna przepalona żarówka lub włączona zmywarka może spowodować wyskoczenie bezpieczników.

Co do zasady, nie zaleca się samodzielnych prób napraw instalacji elektrycznych w domach lub mieszkaniach. Bez odpowiedniego sprzętu i fachowej wiedzy, majstrowanie przy instalacji może jedynie pogorszyć całą sytuację. Staraj się nie wykonywać działań innych niż lekkie dociśnięcie przewodu, podniesienie dźwigni bezpiecznika, włączenie bezpieczników automatycznych.

Brak prądu a przestarzała instalacja elektryczna

Wymiana lub remont przestarzałej instalacji elektrycznej często okazuje się być koniecznością. Staraj się nie zaniedbywać okresowych przeglądów domowej instalacji. Wszystkie czynności związane z naprawą mniejszych i większych awarii związanych z prądem powinny być wykonywane wyłącznie przez sprawdzonego i profesjonalnego elektryka. Wiedza poparta umiejętnościami i uprawnieniami pomoże zażegnać niemalże wszystkie kłopoty

Jeśli mamy być szczerzy, brak prądu w mieszkaniu nie jest powodem do paniki. Jeśli spotka Cię awaria instalacji elektrycznej, zachowaj zimną krew i skontaktuj się z odpowiednim fachowcem. Przejdź się po mieszkaniu lub domu w poszukiwaniu możliwych przyczyn, ale nie baw się z poszczególnymi elementami instalacji. Pogotowie elektryczne zajmie się większymi awariami w całej okolicy, natomiast profesjonalny elektryk bardzo chętnie sporządzi przegląd Twojej prywatnej instalacji.