Opornik- inaczej też rezystor to najprostszy element bierny obwodu elektrycznego. Wykorzystywany jest przede wszystkim do ograniczenia prądu w nim płynącego. Jakie są przyczyny spalonego opornika w urządzeniach AGD jak pralka, zmywarka?
Wielu z nas używa suszarki do włosów, żelazka, pralki, zmywarki, czy lodówki Nie wszyscy jednak wiemy, że oprócz silniczka, lub baterii w naszych elektronicznych sprzętach są inne elementy, bez których nasze urządzenia nie będą pracować prawidłowo. Takim elementem układu elektronicznego, które znajduję zastosowanie w każdym domowym odbiorniku prądu elektrycznego, są oporniki.
Podstawowe parametry opisujące opornik to:
- Rezystancja nominalna– wyrażana jest w omach, możemy znaleźć ją na obudowie elementu.
- Tolerancja– wyrażana w procentach, inaczej klasa dokładności.
- Moc znamionowa– czas z jaką urządzenie może „produkować moc” bez wpływu na parametry urządzenia. Przekroczenie tej wartości może doprowadzić do zmian innych parametrów opornika, a nawet jego uszkodzenia.
- Napięcie graniczne– jest to maksymalne napięcie, jakie można przełożyć do opornika.
- Temperaturowy współczynnik rezystancji– współczynnik określający zmiany rezystancji pod wpływem zmian temperatury opornika.
Budowa opornika
Rezystor (opornik) – to najczęściej spotykany element obwodu elektrycznego, który składa się z drutu oporowego nawiniętego na ceramiczny wałek, lub rurkę.
Rola rezystora:
- ogranicza obwód w obwodzie
- ustala napięcie w poszczególnych punktach obwodu
- ustala napięcie prądu
- klasyfikuje wartości spadku napięcia
- zamienia moc na ciepło
Budowa rezystora jest zależna od wielu czynników. Pod uwagę bierze się przede wszystkim jego późniejsze wykorzystanie, koszty wykonania elementu, warunki pracy i wiele innych. Najpopularniejsze z nich to rezystory z warstwą węglową (to wszystkie te starszego typu). W nowoczesnych rezystorach węgiel został zastąpiony specjalnym metalem (np. nikiel, chrom, cyna). Daje to o wiele więcej stabilności i powoduję, że koszt wykonania tego elementu jest nieco niższy.
Opornik w urządzeniach AGD jak zmywarka, lodówka, pralka – przyczyny uszkodzenia:
- zbyt duży prąd płynący przez opornik
- zwarcie instalacji
- wadliwy akumulator
Opornik w urządzeniach AGD jak zmywarka, lodówka, pralka – objawy uszkodzenia:
- Sprzęt wyłącza się w trakcie pracy(zobacz jakie inne awarie powodują wyłączanie pralki tutaj)
- Uszkodzony opornik powoduje problemy z prawidłową pracą modułu sterującego/programatora
Jak sprawdzić uszkodzony rezystor ?
Rezystor sprawdza się omomierzem. Przyłóż omomierz do rezystora i sprawdź, czy rezystancja pokazana na mierniku zgadza się z rezystancją znamionowa tego rezystora.
Spalony opornik doprowadza do wyłączenia się sprzętu i zakłóca cały przebieg pracy urządzenia. Jeżeli masz problem z pralką, zmywarką lub lodówką, zadzwoń do Technikan.pl serwis i umów się na wizytę.