Najczęstsze usterki w płytach indukcyjnych

płyta indukcyjna

Płyty indukcyjne są nie tylko o wiele łatwiejsze w utrzymaniu czystości, ale wygodniejsze w użytkowaniu. Jednak jak większość sprzętu gospodarstwa domowego one również ulegają awarii. Jakie są najczęstsze usterki w płytach indukcyjnych ? O tym w naszym artykule.

płyta indukcyjna usterki
źródło: pixabay.com

Najczęstsze usterki w płytach indukcyjnych:

Niepoprawne podłączenie płyty indukcyjnej– to jedna z najbardziej powszechnych usterek, które występują podczas użytkowania płyty. Z reguły może wydawać się to niemożliwe, ponieważ zazwyczaj podłączaniem płyt zajmują się specjaliści od płyt indukcyjnych. Najczęściej jest to po prostu nieuwaga specjalisty przy podłączaniu kabelków. Zdarza się również, że może to być wada fabryczna urządzenia. Bardzo często wina leży po źle podłączonych kabelkach, dlatego zaleca się działać zgodnie z instrukcją obsługi, inaczej usterka jest gwarantowana.

Płyta wybija korki– wszelkiego rodzaju usterki w płytach indukcyjnych prowadzą do wybijania bezpieczników. Powodów takiego stanu jest kilka. Przyczyna wybijania bezpieczników przez płytę indukcyjną to nieodpowiednie (za słabe) bezpieczniki. Aby uniknąć takiej sytuacji, należy zapoznać się z instrukcją obsługi, w której producent dokładnie określa wartości, jakie powinny być stosowane, by uniknąć wybijania bezpieczników.

Usterki związane z modułem sterowania:

 • wyświetlanie błędów
 • brak reakcji na naciśnięcie sensorów (regularnie lub okresowo)
 • grzanie tylko jednego pola indukcyjnego
 • wyłącznie się płyty samoistnie
 • brak reakcji na włączenie płyty
płyta indukcyjna
źródło: pixabay.com

W usterkach tego typu najczęściej konieczna jest wymiana modułu. Niestety taka wymiana modułu wiąże się z wysokimi kosztami. Często jest to koszt przekraczający 50 % wartości nowego sprzętu.

Pękające szkło płyty– Kiedy w naszej płycie indukcyjnej pęknie szkło, nie pozostaje nam nic innego jak konieczność wymiany je na nowe. Pęknięte szkło stanowi awarię wielu elementów. Koszt wymiany pękniętego szkła jest równy cenie zupełnie nowej płyty.

Jak działają płyty indukcyjne?

Płyta indukcyjna to urządzenie służące do gotowania potraw. Naczynia są podgrzewane w wyniku działania szybko zmieniającego pola magnetycznego, które wytwarzają cewki znajdujące się pod powierzchnią płyty. Zaleca się stosowanie naczyń wykonanych z odpowiednich materiałów. Płyty indukcyjne dużo szybciej się nagrzewają niż płyty ceramiczne lub indukcyjne. Są też bardziej energooszczędne. Płyta indukcyjna ogrzewa tylko pole, na którym znajduję się naczynie. Dzięki temu istnieje mniejsze niebezpieczeństwo z przypaleniem potraw, jak i poparzeniu się dotykając płyt, w innym miejscu niż ogrzewanym polu.

Prawidłowe użytkowanie płyt indukcyjnych

Garnki odpowiednie do płyt indukcyjnych:

 • stal
 • żeliwo (również emaliowane)
 • garnki powinny mieć dno, które przyciąga magnez

Garnki, których nie można stosować na kuchniach indukcyjnych:

 • naczynia kuchenne ze średnicą większą niż zalecana przez producenta
 • naczynia ceramiczne, szklane
 • naczynia ze stali nierdzewnej, takie jak: aluminium, brązu, miedzi
 • naczynia z nóżkami o wypukłym dnie
usterki w płytach indukcyjnych
źródło: pixabay.com

Uszkodzona płyta indukcyjna uniemożliwia nam przygotowywanie potraw w naszej kuchni. Jeżeli Twoja płyta uległa awarii, wezwij fachowca, który postawi diagnozę i naprawi Twój sprzęt.