Elektrozawór to jeden z najważniejszych elementów zmywarki. Wpływa na prawidłowy przebieg cyklu zmywania, jednak gdy dojdzie do jego uszkodzenia lub zanieczyszczenia, efekty pracy zmywarki będą pozostawiać wiele do życzenia. Jak wyczyścić elektrozawór w zmywarce, aby znów działał bez zarzutu? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i dowiedz się więcej na ten temat.
Czym jest elektrozawór w zmywarce?
Elektrozawór to podzespół odpowiedzialny za przepływ wody do zmywarki. W odpowiednim momencie otwiera i zamyka zawór, pobierając wyznaczoną ilość wody. Składa się z cewki oraz korpusu. Działa na zasadzie elektromagnetyzmu – gdy prąd elektryczny przepływa przez cewkę, wytwarza ona pole elektromagnetyczne.
Objawy uszkodzenia elektrozaworu
Uszkodzony elektrozawór w zmywarce może objawiać się na wiele sposobów. Niektóre usterki są charakterystyczne dla nieprawidłowego działania tego podzespołu, inne mogą wskazywać również na awarię pozostałych elementów zmywarki. Zanim przejdziemy do tego, jak wyczyścić elektrozawór w zmywarce, poznaj najczęstsze objawy zabrudzonego lub uszkodzonego elektrozaworu.
Zmywarka nie pobiera wody
Jednym z najczęstszych objawów uszkodzonego elektrozaworu są problemy z poborem wody. Wtedy zmywarka nie napełnia się wodą podczas programu mycia naczyń. Jeśli elektrozawór nie otworzy się, woda nie będzie mogła dostać się do zmywarki, a naczynia nie zostaną prawidłowo umyte. W niektórych przypadkach elektrozawór może otwierać się częściowo, co prowadzi do niewystarczającego dopływu wody. Może to skutkować słabą skutecznością czyszczenia, ponieważ nie będzie odpowiedniej ilości wody do właściwego umycia naczyń.
Niepokojące odgłosy
Nieprawidłowo działający elektrozawór może generować podczas pracy nietypowe dźwięki, takie jak brzęczenie, buczenie lub odgłosy klikania. Dzieje się tak, gdy podzespół ma trudności z prawidłowym otwieraniem lub zamykaniem się.
Zbyt duże zużycie wody
Zwiększone zużycie wody także może wskazywać na nieprawidłowo działający elektrozawór. Dlaczego? Przez nieszczelny elektrozawór przedostaje się zbyt duża ilość wody do urządzenia.
Niedomyte naczynia w dolnym lub górnym koszu
W wyniku awarii elektrozaworu przepływ wody wewnątrz komory zmywarki jest zaburzony, co może prowadzić do niedomywania naczyń w dolnym lub górnym koszu. Taki objaw nie jest jednak zawsze powiązany z zanieczyszczonym lub uszkodzonym elektrozaworem, ponieważ przeważnie nieprawidłowe spłukiwanie naczyń wynika z niewłaściwego rozstawienia naczyń w koszu.
Widoczne uszkodzenia
Sprawdź zawór elektromagnetyczny pod kątem widocznych oznak uszkodzenia, takich jak pęknięcia, korozja lub wycieki. Uszkodzenia fizyczne mogą mieć wpływ na jego działanie. Zdarza się również, że przyczyną problemów są zabrudzenia na elektrozaworze, dlatego w dalszej części tekstu znajdziesz informacje, jak wyczyścić elektrozawór w zmywarce.
Zmywarka nabiera wody
Jeśli zdarza się, że zmywarka nabiera wodę wtedy, gdy nie pracuje, to również może wskazywać na niesprawny elektrozawór. Uszkodzony elektrozawór nie zamyka się prawidłowo, powodując ciągły dopływ wody do zmywarki, nawet gdy nie jest ona używana. To z kolei może prowadzić do wycieków wody i potencjalnego zalania kuchni. Aby zahamować wyciek należy zamknąć zawór i wymienić go na nowy.
Problemy z temperaturą wody
Elektrozawór steruje również dopływem gorącej wody do zmywarki. Jeżeli nie działa prawidłowo, zmywarka może mieć problemy z utrzymaniem właściwej temperatury wody podczas różnych cykli.
Wyświetlanie kodów błędów
Wiele nowoczesnych zmywarek jest wyposażonych w systemy diagnostyczne. Wykrywają one różne nieprawidłowości w działaniu poszczególnych elementów, na przykład elektrozaworu. Jeśli wystąpi problem w jego działaniu, zmywarka wyświetli odpowiedni kod błędu, który należy sprawdzić w instrukcji obsługi urządzenia.
Jak sprawdzić czy elektrozawór jest sprawny?
Uruchamiając cykl zmywania, prawidłowo działający elektrozawór powinien się otworzyć. Jeśli nie reaguje, najprawdopodobniej uległ awarii. Niestety ustalenie usterki na tej podstawie nie jest wystarczające, ponieważ uszkodzenie innych podzespołów może objawiać się podobnie. Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy elektrozawór działa prawidłowo, jest podanie napięcia bezpośrednio do tego elementu. Możemy to także zrobić odłączając dopływ wody do urządzenia, a następnie włączyć cykl prania. Jeżeli elektrozawór działa bez zarzutu, to pobiera wodę, gdy spusty są zamknięte.
Jak wyczyścić elektrozawór w zmywarce?
Część powyższych problemów często wynika z zabrudzeń elektrozaworu. Być może wymiana tego podzespołu nie będzie konieczna i wystarczy oczyścić elektrozawór. Jak wyczyścić elektrozawór w zmywarce? Postępuj zgodnie z poniższymi krokami.
Krok 1: Wyłączanie zmywarki
Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i upewnij się, że zmywarka nie jest podłączona do zasilania.
Krok 2: Zlokalizuj elektrozawór
Elektrozawór znajduje się przeważnie w dolnej części urządzenia, a dokładnie w miejscu, w którym podłącza się węża doprowadzającego wodę do zmywarki.
Krok 3: Odłączanie węża doprowadzającego wodę
Zamknij dopływ wody do zmywarki. Podłóż miskę lub ręcznik, a następnie powoli i ostrożnie odkręć wąż doprowadzający wodę od elektrozaworu.
Krok 4: Demontaż elektrozaworu
Aby zdemontować elektrozawór, należy odkręcić śruby mocujące element do zmywarki. Zachowaj ostrożność przy wyjmowaniu elektrozaworu z urządzenia.
Krok 5: Czyszczenie elektrozaworu
Teraz możemy zająć się wyczyszczeniem elektrozaworu. Jak wyczyścić elektrozawór w zmywarce? Jeśli chcesz skutecznie usunąć zabrudzenia, użyj na przykład szczoteczki do zębów. W przypadku uporczywych zanieczyszczeń warto uprzednio namoczyć elektrozawór w wodzie z dodatkiem octu. Taka procedura zmiękczy zanieczyszczenia i usuniesz je z łatwością.
Krok 6: Ponowny montaż elektrozaworu
Po wyczyszczeniu elektrozaworu, zamontuj go z powrotem w zmywarce. Pamiętaj o dokładnym przykręceniu śrub mocujących, a następnie podłącz węża doprowadzającego wodę.
Krok 7: Skontroluj działanie zmywarki
Po montażu elektrozaworu i węża, przywróć dopływ wody i podłącz zmywarkę do zasilania. Teraz przeprowadź próbny cykl mycia, który pomoże ocenić Ci, czy czyszczenie poskutkowało. Jeśli nie, najprawdopodobniej element wymaga wymiany lub przyczyna problemu leży w innym podzespole.
Wymiana elektrozaworu w zmywarce krok po kroku
Wymiana elektrozaworu nie jest bardzo skomplikowana. Jeśli chcesz wykonać to zadanie samodzielnie, skorzystaj z poniższej instrukcji.
Krok 1: Zadbaj o bezpieczeństwo
Zanim przystąpisz do prac, zadbaj o bezpieczeństwo i odłącz zmywarkę od źródła zasilania.
Krok 2: Znajdź elektrozawór
Tak jak pisaliśmy wcześniej, znajduje się on przeważnie w dolnej części zmywarki.
Krok 3: Demontaż elektrozaworu
Odczep dwa gumowe przewody, które prowadzą z elektrozaworu do zasobnika. Wyjmij stary elektrozawór.
Krok 4: Montaż nowego elektrozaworu
Zainstaluj nowy element, podłączając kabel do nowego elektrozaworu. Zamontuj gumowe przewody.
Krok 5: Kontrola działania
Podłącz urządzenie do zasilania, a następnie uruchom próbny cykl zmywania, w celu sprawdzenia, czy montaż został przeprowadzony prawidłowo.
Uszkodzony elektrozawór w zmywarce – wezwij specjalistę
Kiedy zauważysz, że z Twoją zmywarką dzieje się coś niedobrego i nie możesz znaleźć przyczyny problemu, najlepiej wezwij serwisanta AGD. Poszukiwanie przyczyny usterki bez fachowej wiedzy może pogłębić problem lub doprowadzić do całkowitego uszkodzenia zmywarki. Jeśli szukasz sprawdzonych fachowców, skontaktuj się z serwisem Technikan. Oferujemy wsparcie najlepszych specjalistów na rynku oraz szybkie terminy napraw.