Dlaczego drzwi lodówki się nie domykają?

Dlaczego drzwi lodówki się nie domykają?

Lodówka jest w domu każdego z nas. Bez tego sprzętu nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania. Przechowujemy w niej jedzenie, warzywa, owoce, oraz napoje. Problem, który często się pojawia to niedomykające się drzwi. Powodów, dlaczego drzwi lodówki się nie domykają, może być wiele. W naszym artykule przedstawimy najpopularniejsze powody niedomykania się drzwi lodówki oraz przedstawimy trik, który pozwoli Wam sprawdzić, czy powodem jest uszkodzona uszczelka.

Dlaczego drzwi lodówki się nie domykają?
źródło: applianceaid.com

Uszkodzona magnetyczna uszczelka

To normalne, że podczas otwierania i zamykania drzwi uszczelka się zużywa. Kiedy zauważymy, że jest już zużyta, trzeba wymienić ją na nową, kupując uszczelkę uniwersalną.

Obluzowane zawiasy w drzwiach

Na nich spoczywa największy ciężar. Nie dość, że drzwi lodówki są ciężkie, dochodzi jeszcze ciężar artykułów, które są przechowywane w półkach na drzwiach. Im ciężar jest większy, tym zawiasy w drzwiach są bardziej obciążone podczas zamykania i otwierania lodówki. Dlatego z biegiem czasu mogą ulec uszkodzeniu, co prowadzi do licznych wygięć, lub zerwania ich mocowania. Gdy zawiasy ulegną uszkodzeniu, z pewnością drzwi lodówki nie będą przylegać prawidłowo. W tej sytuacji lodówka może zużywać dodatkowo więcej energii, ponieważ zimne powietrze wydobywa się poprzez nie domknięte drzwi. Warto co jakiś czas sprawdzić zawiasy w naszej lodówce, czy nie są obluzowane. Pamiętajmy również, aby nie wkładać w półeczki na drzwiach lodówki dużych, ciężkich soków, wody i napoi.

Złe wypoziomowanie urządzenia

Drzwi lodówki mogą się nie domykać, dlatego, że urządzenie to zostało źle ustawione. Prawidłowe wypoziomowanie urządzeń w naszym domu jest możliwe dzięki poziomicy. Z jej pomocą warto sprawdzić, czy urządzenie stoi prawidłowo. Następnie za pomocą nóżek ustawiamy urządzenie tak by stało prosto. W przypadku lodówki warto ją ustawić tak by była ona nieco odchylona do tyłu by mieć pewność, że podczas otwierania drzwi nie będzie się o nic ocierać.

Drzwi lodówki się nie domykają
źródło; homesteady.com

Zrób test !

Jak poznać, że naszą uszczelką jest coś nie tak ? Przykładamy kartkę papieru do uszczelki w drzwiach i zamykamy ją. Gdy kartka wypada lub przesuwa się z łatwością wzdłuż naszych drzwi, oznacza to, że trzeba wymienić ją na nową. To właśnie niedokładne przyleganie uszczelki do drzwi może prowadzić do nieprawidłowej pracy naszej lodówki.

Dowiedz się także dlaczego lodówka nie chłodzi, a zamrażarka nie mrozi tutaj.

Drzwi lodówki się nie domykają przez uszczelkę – jak wymienić uszczelkę na nową?

Przed rozpoczęciem wymiany uszczelki w lodówce wykonujemy test kartki, o którym mowa wyżej. Test pozwoli zdecydować, czy wymiana jest konieczna. Jeżeli test wyszedł „pozytywnie” musimy zaopatrzyć się w nową uszczelkę. Uszczelki do lodówek można nabyć w sklepach ze sprzętem RTV/AGD, lecz nie we wszystkich są dostępne. Wtedy warto sprawdzić markę lodówki i zamówić uszczelkę poprzez stronę producenta. Pamiętajmy, aby sprawdzić markę naszej lodówki, tak aby zakupiona przez nas uszczelka pasowała do naszej lodówki.

Wymiana uszczelki w 4 krokach

  • Krok 1: Ściągamy drzwi lodówki
  • Krok 2: Usuwamy starą uszczelkę – robimy to za pomocą nożyka, uważajcie na to by nie uszkodzić lodówki oraz nie zrobić sobie krzywdy
  • Krok 3: Rozgrzewamy uszczelkę(by była bardziej elastyczna i łatwiej się ją montowało)
  • Krok 4: Przyklejamy nową uszczelkę za pomocą kleju bądź sylikonu