Spis treści
Prawidłowo działająca lodówka ma wpływ na funkcjonowanie całej naszej kuchni. Duża szron w nowej lodówce świadczy m.in. o jej nieprawidłowej pracy. Jakie są przyczyny dużego szronu w nowej lodówce ?
Duży szron w nowej lodówce – przyczyny
Nieszczelność w drzwiach
Aby nasza lodówka prawidłowo pracowała, bardzo ważna jest termoizolacja. Kiedy uszczelka ulegnie mechanicznemu uszkodzeniu ,należy ją jak najszybciej wymienić. Wadliwa uszczelka powoduję, że para wodna dostaję się cały czas do środka lodówki, a chłodne powietrze wydobywa się z lodówki podczas jej pracy i powstaje duży szron w nowej lodówce.
Problem z modułem sterującym
Często to właśnie wadliwy moduł sterujący zakłóca prawidłową pracę naszej lodówki. W sytuacji, kiedy podejrzewamy, że moduł sterujący może być uszkodzony, należy wezwać fachowca, aby postawił diagnozę. Być może doszło do przepalenia styków bądź uszkodzenia właśnie tego elementu.
Uszkodzony termostat
Przyczyną nadmiernego oblodzenia w nowej lodówce może być awaria termostatu. Gdy zauważymy problemy z funkcjonowaniem sprężarki np. kiedy włącza się lub wyłącza się po kilku sekundach, lub pracuję bez przerwy, należy niezwłocznie wezwać fachowca, aby przyjrzał się termostatowi i dokonał naprawy.
Zatkany odpływ
W większości lodówki wyposażone są w system, który odpowiedzialny jest za odprowadzanie wody z lodówki. Gdy woda pozostaje w komorze lub zbiera się w niej woda, może to oznaczać, że dopływ jest zatkany. W takim przypadku powinnyśmy udrożnić odpływ lub wężyk, który odprowadza wodę.
Poznaj także różne rodzaje chłodzenia: Lodówka z systemem All-Around Cooling vs. z systemem Hybrid Cooling
Jak wybrać odpowiednią lodówkę?
W co powinna być wyposażona lodówka ?
- duże szuflady na warzywa i owoce
- nóżki o regulacji długości
- zdejmowane drzwi
- regulacja półek
Nowoczesne lodówki wyposażone są w:
- energooszczędną konstrukcję
- automatyczne rozmrażanie
- wewnętrzny panel sterujący
- dozowniki lodu i zimnej wody w drzwiach
- system bezszronowy
Przed zakupem lodówki kierujmy się przede wszystkim, tym dla ilu osób lodówka ma przechowywać jedzenie. Pamiętajmy o tym, jak wysoka powinna być i jak szeroka.
Jak wybrać lodówkę ?
- Klasa energetyczna
Klasa A jest standardem. Warto wybrać taką lodówkę, aby miała jak najwięcej plusów przy literce A. Każdy dodatkowy plus oznacza dodatkowe 10% mniej pobierania energii. W wyniku użytkowania takiej lodówki nasze rachunki na pewną będą mniejsze.
- Funkcja „no frost”
Dzięki tej funkcji w lodówce nie osadza się szron. Dzięki temu nie musimy rozmrażać urządzenia. Jedyną wadą tej funkcji w lodówkach jest zbyt niska wilgotność, która prowadzi do zbyt szybkiego obsychania produktów.
- Wyposażenie lodówki
Warto zwrócić uwagę na wnętrze lodówki przy zakupie nowej. Przyjrzyjmy się również półkom i szufladom. Zapytajmy w sklepie, z jakiego materiału wykonane są półki. Jednym z najbardziej wytrzymałych materiałów jest szkło hartowane.
Lodówka wolnostojąca, czy zabudowana ?
Zalety wolnostojącej:
- duży wybór modeli
- większa mobilność
- swoboda montażu
Wady wolnostojącej:
- trudno dopasować ją do reszty mebli w naszej kuchni
Zalety zabudowanej:
- ładniej wygląda wśród mebli
- możliwość dopasowania do wyglądu kuchni
Wady zabudowanej:
- większy komfort zakupu
- trudniejszy montaż
- trudniejszy demontaż w razie konieczności naprawy
Kiedy zauważysz duży szron w nowej lodówce – wezwij fachowca. Problem może być dużo poważniejszy, niż niedomknięte drzwi.