Pralka skacze – Co robić, gdy pralka skacze podczas prania?

pralka skacze

Zdarza Ci się obserwować, jak domowa pralka skacze? Widok pralki uciekającej po całej łazience może być makabryczny. Widok skaczącej pralki nie jest czymś, czego się spodziewamy, dlatego naturalnym jest, że boimy się o jej stan. Nie martw się jednak. Nie oznacza to od razu trwałej awarii lub usterki urządzenia. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, dlaczego pralka skacze.

Przyczyn skaczącej pralki jest naprawdę wiele. Na całe szczęście podobnie jak w przypadku innych awarii sprzętu AGD, również w tej sytuacji najważniejsza jest diagnoza. Pralka nie działa tak jak powinna zwykle przez zabezpieczenia transportowe, wypoziomowanie, a nawet zwykłe przeładowanie.

Pralka skacze – Zbyt duża ilość prania

Najbardziej błahą i prostą do usunięcia przyczyną skaczącej pralki jest zbyt duża ilość rzeczy w komorze bębna. Jeżeli zdarza Ci się prać ciężkie rzeczy, pamiętaj, aby nie przeładować pralki. Wszelkie koce i kołdry po zmoczeniu wodą robią się naprawdę ciężkie. Spróbuj układać je równomiernie, ułatwiając równe rozłożenie ciężaru w pralce. Nadmierne obciążenie spowoduje silne wstrząsy i przesuwanie się pralki.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Uważaj jednak, aby nie przesadzić. Zbyt mała ilość rzeczy w pralce również powoduje awarie. Przesuwanie się prania po komorze sprawia, że pralka skacze przez nierównomierne rozłożenie ciężaru podczas wirowania.

Pralka skacze podczas wirowania – Zabezpieczenia transportowe

Jeżeli jesteś właścicielem nowej pralki, zwróć uwagę, czy usunąłeś wszelkie zabezpieczenia transportowe urządzenia. Zabezpieczenia te montowane są w różnych miejscach, dlatego poświęć nieco czasu na poszukiwania. Usuń wszystkie zabezpieczenia, ponieważ w przeciwnym razie pralka będzie się trząść, doprowadzając do przykrych uszkodzeń.

Jak wypoziomować pralkę?

Z pewnością dobrze wiesz o tym, że pralka powinna pracować na równej powierzchni. Jeśli pralka pracuje w miejscu, gdzie odczuwalne jest podniesienie, czekając Cię problemy. Nie kładź pralki w miejscach:

  • Ruchomych (np. panele);
  • Podwyższonych;
  • Śliskich.

Jeśli zależy Ci na bezproblemowej pracy pralki, zainwestuj w specjalne maty antypoślizgowe. Pamiętaj również o wyregulowaniu nóżek urządzenia, aby ich wysokość zapewniała stabilne ustawienie pralki.

Zużyte sprężyny a skacząca pralka

Skoro wyeliminowaliśmy już prostsze przyczyny awarii, przejdźmy do tych nieco bardziej skomplikowanych. Jeśli Twoja pralka skacze podczas wirowania, sprawdź, czy głównym winowajcą nie okażą się… zużyte sprężyny. Rozkręć pralkę i sprawdź stan głównych sprężyn. Jeżeli są one w kiepskim stanie – czeka Cię ich wymiana. Nowe sprężyny możesz zamontować samodzielnie lub zgłosić się do odpowiedniego fachowca.

Pralka skacze – Awaria amortyzatorów

Bęben pralki działa zwykle w oparciu o amortyzatory. Są one jednak elementem, który bardzo często ulega trwałej awarii. Jak zdiagnozować problem z amortyzatorem? To proste – pralka hałasuje i wydaje dziwne dźwięki. Jednym z rozwiązań tego problemu jest oczywiście wymiana amortyzatorów i łożysk w pralce. Części te nie kosztują dużo, a ich wymiana nie należy do skomplikowanych zadań. Jeżeli jednak wiesz, że nie poradzisz sobie z naprawą pralki – zadzwoń do odpowiedniego fachowca.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca