Jakie są przyczyny niedomywania naczyń przez zmywarkę?

Nieprzyjemny zapach i brud na naczyniach są często ze sobą związane. Nikt nie chce wyciągać brudnych naczyń ze zmywarki przecież nie po to ją mamy. Jest wiele przyczyn niedomywania naczyń oraz nieprzyjemnego zapachu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej kilku z nich.

niedomyte naczynia zmywarka
źródło: daysoftheyear.com

Jakie są przyczyny niedomywania naczyń przez zmywarkę?

Większość z nas wrzuca naczynia do zmywarki jak leci, nawet ich nie opukując i tu robimy największy błąd, ponieważ zazwyczaj składamy więcej naczyń, gdyż nie opłaca nam się włączać 2 talerzy. Pozostawione resztki jedzenia na talerzu zasychają leżąc w zmywarce i ma ona problem, aby je wyczyścić. Zasada jest prosta, płucz naczynia przed ich włożeniem do zmywarki. Jest to ważne też dlatego, ponieważ resztki jedzenia mogą zapychać filtr i prowadzić do uszkodzenia zmywarki. Więcej zasad dbania o zmywarkę znajdziesz w artykule zasady dbania oo zmywarkę.

Zdarza się także tak, że samo czyszczenie naczyń nie jest wystarczające. Czas zakasać rękawy i wyczyścić zmywarkę. Założę się, że większość z was myje zmywarkę tylko z zewnątrz, ponieważ twierdzi, że w środku wyczyści się przy zmywaniu naczyń. Otóż to tak nie działa, regularne mycie środka zmywarki powinniśmy wykonywać chociaż raz na miesiąc. Pierwszym co musimy zrobić to czyścić regularnie filtr, nie wiem jak dobrze będziemy płukać naczynia, zawsze coś na nich zostanie i osadza się w filtrze.

filtr zmywarka czyszczenie
źródło: geniers.com

Jak wyczyścić filtr? Znajduje się on na dole naszej zmywarki, wystarczy odkręcić go i umyć pod zlewem, ewentualne resztki, które zostały w odpływie wyciągnąć ręką bądź ściereczką. Przy myciu filtra pamiętaj także o wyczyszczeniu ścianek zmywarki, często, dopiero kiedy się przyjrzymy widać zanieczyszczenia.

Kamień powoduje zabrudzenie naczyń?

Kamień i resztki, które się odkładają, można czyścić za pomocą preparatu Finisz, dla pewności, żeby twoja pralka była czysta, warto włączyć zmywanie z preparatem bez wsadu. Detergent Finisz usuwa także tłuszcz, który może powodować brzydkie zacieki na naszych naczyniach oraz udrażnia zmywarkę. Brzydki zapach ze zmywarki spowodowany jest właśnie osadzającymi się resztkami. W sklepach znajdziesz różne zawieszki zapachowe do zmywarek.