Marki sprzętu AGD zgłaszane najczęściej do naprawy w 2015 roku – Raport Technikan.pl

Przygotowaliśmy zestawienie najczęściej zgłaszanych przez Klientów z całej Polski awarii pogwarancyjnych marek pralek, lodówek i zmywarek. Które marki były zgłaszane najczęściej do naprawy w serwisie Technikan.pl? 

W zaprezentowanych poniżej zestawieniach zostały uwzględnione wszystkie pogwarancyjne naprawy zgłaszane w serwisie Technikan.pl w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 roku.

Producenci AGD strzegą informacji na temat wolumenów swojej sprzedaży. Nie dysponujemy informacją na temat struktury sprzedaży wszystkich dostępnych w Polsce marek. Dlatego prezentowane dane nie pozwalają wyciągać wniosku, że skoro dana marka była zgłaszana do naprawy najczęściej to jednocześnie jest najbardziej zawodna, i odwrotnie – że jeśli była zgłaszana do naprawy najrzadziej – to jest najmniej awaryjna.

Ponadto należy zaznaczyć, iż w związku z ogłoszeniem upadłości firmy FagorMastercook SA produkującej sprzęt pod marką Mastercook, serwisy pogwarancyjne miały problem z zakupem części zamiennych tej marki, dlatego w połowie 2015 roku zaprzestano przyjmować zgłoszenia naprawy pralek, lodówek i zmywarek marki Mastercook.

Marki sprzętu AGD zgłaszane najczęściej do naprawy w 2015 roku?

Które marki pralek były zgłaszane najczęściej do naprawy?

Najczęściej zgłaszaną do naprawy marką pralek była marka Whirlpool (16,40%). Drugie miejsce zajęła marka Bosch (11,62%), a trzecie Amica (10,03%).

Awarie_Pralek_TechnikanPL 

Które marki lodówek były zgłaszane najczęściej do naprawy?

Z danych zgromadzonych przez serwis Technikan.pl wynika, że najczęściej zgłaszaną do naprawy marką lodówek była marka Amica (12,56%), zaraz za nią z minimalną różnicą Whirlpool (12.53%). Trzecie, kolejne miejsce zajęła marka Polar (12,35%). Jak naprawić dwie z najczęstszych usterek, możecie dowiedzieć się w artykule: Cieknąca i słabo chłodząca lodówka.

Awarie_Lodówek_TechnikanPL

Które marki zmywarek były zgłaszane najczęściej do naprawy?

W czołówce najczęściej zgłaszanych napraw wśród zmywarek znalazła się marka Bosch (23,03%), Whirlpool (17,45%) i Electrolux (12,19%).

Marki sprzętu AGD zgłaszane najczęściej do naprawy

Najczęściej najczęściej zgłaszane usterki w pralkach

 • „Pralka nie wiruje”. Jedna z najczęstszych usterek występujących w pralkach to niepobieranie wody. Poza niepobieraniem wody  mamy często do czynienia z awariami typu: pralka nie wypompowuje wody i nie wiruje. Usterki te pojawiają się najczęściej w pralkach około 3 roku użytkowania.
 • „Spięcie w pralce wywala korki”. Dość częsta usterka spowodowana uszkodzoną grzałką. Jak sprawdzić czy grzałka ma przebicie? W łazienkach przeważnie mamy gniazdka z uziemieniem. Należy użyć przedłużacza bez uziemienia i włączyć pralkę. Jeżeli przy użyciu przedłużacza korki nie wyskoczą oznacza to, że w pralce dochodzi do przebicia. Jedynym rozwiązaniem jest wezwać fachowca, który wymieni grzałkę na nową.
 • „Problem z łożyskiem”. Częstą awarią w pralkach są problemy z łożyskiem. Może wstąpić również problem ze zbyt częstym pobieraniem wody przez pralkę. Czasem występuje również sytuacja, gdy bęben w pralce przestaje się kręcić.
 • „Uszkodzenie fartucha”. Jeżeli w pralce widzisz wyciekającą wodę koniecznie sprawdź czy fartuch nie jest uszkodzony bądź przetarty. Jeżeli nie widzisz uszkodzonego fartucha sprawdź sprężyny zawieszenia bębna i amortyzatory. Może się zdarzyć, że po napełnieniu pralki wodą kocioł źle ustawia się w stosunku do otworu wsadowego bądź fartuch obciera się o przewody.
 • „Pralka nie grzeje wody”. Pralka cały cykl prania przechodzi poprawnie, jednak odbywa się to w zimnej wodzie. Jeżeli Twoje pranie nie jest wyprane, tzn. pomimo włączenia prania na zadany program, widzisz zabrudzenia na odzieży – oznacza to, że grzałka nie grzeje. Najczęściej awarii ulega sama grzałka, spirala w środku pęka przez co nie ma przejścia prądu. Możliwe jest też, że sam czujnik temperatury jest uszkodzony i błędnie steruje pracą grzałki. Jeśli te dwa elementy zostały sprawdzone i są sprawne to pozostaje awaria modułu (programatora).

Najczęściej zgłaszane usterki w zmywarkach

W przypadku zmywarek bardzo często to my użytkownicy źle eksploatując swój sprzęt, skracamy jego żywotność. Zła eksploatacja zmywarki poprzez wkładanie naczyń z dużą ilością brudu. W momencie, gdy już się weźmiemy za czyszczenie zmywarki jest za późno. Dysze z wodą są pozatykane, a nasza zmywarka nie pobiera odpowiedniej ilości wody. Jeżeli zauważysz, że zmywarka nie rozpuszcza tabletki, naczynia są niedomyte, źle wypłukane – jest to pierwszy sygnał, że trzeba zmywarkę przeczyścić.

 • „Świecące kontrolki”. Jeżeli w Twojej zmywarce pobierana jest woda, a po chwili zmywarka ją wylewa i włączają się kontrolki, a jednocześnie woda znów jest pobierana przez zmywarkę oznacza to uszkodzony przepływomierz. W takim przypadku należy wymienić cały płaszcz wodny.
 • „Cieknie spod uszczelki drzwi”. W zmywarce wycieka woda spod uszczelki? Należy sprawdzić czy nie jest zanieczyszczona komora hydrostatu. Jeżeli myślisz, że uszczelka nie trzyma to jesteś w błędzie. Zanieczyszczenie komory  przyczynia się do zbyt wysokiego poziomu wody i dlatego woda przelewa się nawet przez uszczelki.
 • „Mruga kontrolka kranu”. Jeżeli zmywarka po uruchomieniu pobiera wodę zaledwie 3-4 sekundy i zaczyna mrugać kontrolka kranu oznacza to uszkodzenie pompy myjącej. Pompy tej nie da się naprawić, konieczna jest wymiana kompletnego zespołu pompy wraz ze zintegrowaną grzałką.
 • „Zmywarka zgłasza błąd wody”. Zmywarka cieknie, zgłasza błąd wody? Woda na dnie powoduje zalewanie elementów elektrycznych, w szczególności kostek elektrycznych, a także zaworu rozdzielającego, którego awaria zawsze uszkadza moduł elektroniczny. Dlatego za każdym razem reaguj na to, gdy zmywarka nie wypompuje do końca wody.

Najczęściej zgłaszane usterki w lodówkach

Najczęstsza awarią we wszystkich modelach lodówek to problem z chłodzeniem  lub wręcz jego brakiem. Jaka może być tego przyczyna? Jeżeli słyszysz, że lodówka pracuje, ale nie chłodzi to najprawdopodobniej układ jest rozszczelniony i potrzebuje gazu.

 • „Lodówka pracuje non-stop”. Jeżeli Twoja lodówka pracuje non stop – przyczyną tego może być rozszczelnienie układu chłodzenia. Najprawdopodobniej należy nabić lodówkę gazem.
 • „Lodówka głośno pracuje”. Jeżeli w swojej lodówce zaobserwujesz zbyt głośną pracę, może oznaczać to, że lodówka została źle ustawiona bądź zbliża się awaria agregatu.
 • „Lodówka zamiast chłodzić grzeje”. Jeżeli zauważyłeś, że lodówka zamiast chłodzić zaczęła się nagrzewać oznacza to, że uszkodzony został układ chłodzenia. Jeżeli lodówka była przestawiana lub przenoszona  mogło dojść do przedostania się oleju do układu chłodzącego. W większości takich przypadków lodówka nie nadaje się do naprawy.

Możliwość pobrania w PDF tutaj

Nasz kolejny ranking znajdziecie tutaj