Malowanie pokoju na dwa kolory – Praktyczny poradnik

malowanie pokoju na dwa kolory

Odnowienie i nadanie nowego życia swojemu mieszkaniu nie musi być drogie. Co więcej, malowanie pokoju na dwa kolory jest jednym z najlepszych sposób na tanie zmienienie stylu naszego mieszkania. Nie wiesz, jakie barwy farb powinno się ze sobą łączyć? Chciałbyś wiedzieć, które kolory powiększą optycznie pokój? Przeczytaj nasz najnowszy poradnik!

Nie masz siły na samodzielnie malowanie pokoju lub mieszkania? Zapraszamy do przetestowania naszych usług profesjonalnego malowania!

Malowanie pokoju na dwa kolory – Znaczenie barw farby

Oczywiście, głównym czynnikiem decydującym o zmianie koloru pokoju są zwykle względy estetyczne, ale warto wiedzieć, jakie kolory powiększą lub pomniejszą optycznie nasze pokoje. Dobranie właściwiej barwy nada pomieszczeniu klimatu oraz pomoże w dosadniejszym określeniu jego funkcji. Co daje nam zmiana koloru pokoju?

 • Optyczne powiększenie pomieszczenia;
 • Optyczne pomniejszenie pomieszczenia;
 • Podkreślenie dekoracji lub mebli znajdujących się w pokoju;
 • Nadanie pokojowi pożądanego klimatu oraz charakteru;
 • Rozjaśnienie pomieszczenia;

Jak widzisz, skutki nawet tak pozornie nic nie znaczącej zmiany, jaką jest malowanie ścian, mogą być olbrzymie. Pamięta jednak, aby podczas malowania pokoju na dwa kolory odbywało się w zgodzie z szeregiem zasad, które pozwolą Ci uniknąć większych błędów i wpadek.

Kiedy wybrać kolory ciepłe, a kiedy zimne?

Zanim rozpoczniesz proces malowania, zastanów się co chcesz dzięki niemu osiągnąć. Kolory farby mogą mieć wszak ogromne znaczenie w przypadku planów przeznaczenia pokoju, który zamierzamy pomalować. Temperaturę koloru dobieraj właśnie do przeznaczenia pomieszczenia. Zimne barwy sprawdzą się świetnie w mieszkaniach, które garściami czerpią ze stylu skandynawskiego. Ponadto, sypialnia lub biuro pokryte zimniejszymi kolorami nie będą rozpraszały naszej uwagi i pozwolą na pełne skupienie.

Barwy ciepłe sprawdzą się idealnie w pokojach dziecięcych, gdzie zróżnicowanie kolorów jest nierzadko pożądane. Kolorowe pomieszczenia zachęcają do zabawy i spotkań towarzyskich, a pastelowe farby nadadzą pokojowi nieco bajkowości. Nie przesadzaj jednak z ilością różnych kolorów, gdyż może się to skończyć zwykłym, niekontrolowanym chaosem.

Malowanie pokoju na dwa kolory- Jakie barwy łączyć?

Odpowiedzi na pytanie, jakie barwy farb warto ze sobą łączyć jest naprawdę sporo. Co więcej, kompozycje różnią się od siebie w zależności od indywidualnych potrzeb. Poniżej zaprezentowaliśmy przykładowe kompozycje, które pozwolą osiągnąć niektóre z założeń. Jeżeli chcesz:

 • Wyeksponować załamania i skosy pokoju – wszelkie skosy w pokoju pomaluj odmiennym kolorem od koloru farby sufitu np. brązowe ściany oraz biały sufit;
 • Zwiększyć wysokość pomieszczenia – pomaluj sufit jasnymi odcieniami i nie przedłużaj koloru na górnych fragmentach ścian;
 • Zwiększyć długość ścian pokoju – dłuższe ściany pomieszczenia pomaluj ciepłymi kolorami, tak aby przykuwała znacznie więcej uwagi;
 • Zmniejszyć wysokość lub długość pomieszczenia – pomaluj sufit i dłuższe ściany ciemniejszymi i zimniejszymi barwami;

Jak malować małe pomieszczenia?

Z pewnością zastanawiasz się, czy malowanie pokoju na dwa kolory w przypadku małych powierzchni ma jakikolwiek sens. No cóż, łączenie kolorów w mniejszych pokojach ma sporo sensu, ale jedynie pod warunkiem, że naprawdę wiesz co robisz. Jeżeli chodzi małe pokoje, postaw na pastelowe i jasne barwy, które dopełnią wystrój pomieszczenia. Jeśli nie chcesz natomiast robić ze swojego biura jaskrawego potworka, postaw na jedyną sprawdzoną w małych pomieszczeniach barwę – kolor biały.

Malowanie pokoju na dwa kolory – Najpopularniejsze połączenia

Nie masz za bardzo czasu na dokładne zaprojektowanie nowego pokoju, a jesteś pewien, iż chcesz postawić na dwa kolory? Na Twoje szczęście miliony fanów dwukolorowych pomieszczeń przetestowało wszelkie kombinacje przed Tobą. Do najpopularniejszych kompozycji należą połączenia:

 • Bieli z błękitem lub zielenią;
 • Beżu z brązem lub bielą;
 • Bieli z odcieniami szarości;

Scalenie wyżej wymienionych barw niemalże zawsze kończy się zaskakująca w swej prostocie kompozycją.