Nieszczelne okna – Jak zabezpieczyć swoje mieszkanie na zimę?

nieszczelne okna

Nieszczelne okna to częsta przyczyna wzrostu rachunków za ogrzewanie, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Ciepło, które ucieka przez szczelności to cenny zasób, którego większość z nas nie lubi się pozbywać. Martwisz się, że nieszczelne okna staną się prawdziwą zmorą zimy? Przeczytaj nasz najnowszy poradnik i dowiedz się, jak uszczelnić okna! Co u nas znajdziesz?

Nie wiesz, jak samodzielnie poradzić sobie z oknami w mieszkaniu? Zajrzyj do naszych specjalistów od regulacji drzwi i okien!

Nieszczelne okna – Problem z regulacją?

Regulacja okuć okiennych to coś o czym nie powinniśmy zapominać. Regularne dostosowywanie okien do zmieniających się warunków atmosferycznych przedłuży ich żywotność i pozwoli zachować ich pełną funkcjonalność. Nie wiesz, czy Twoje okna potrzebują regulacji? Możesz to sprawdzić szybkim testem.

  1. Weź cienki kawałek papieru lub kartki.
  2. Włóż papierek między ościeżnicę a skrzydło, a następnie zamknij okno.
  3. Jeśli wyciągnięciu papierka nie towarzyszy żadna trudność – docisk okna jest za słaby.

Wymiana uszczelek okiennych – Jak to zrobić?

Warto pamiętać, iż okna służące nam już kilkanaście lat w końcu przestaną spełniać swoją funkcję. Uszczelki w oknach tracą swoje zdolności uszczelniające na skutek kurczenia, pękania i kruszenia. Jeśli wyczuwasz chłód na łączeniu ościeżnicy i ramy – zdecyduj się na wymianę uszczelek. Wybierać możesz z pomiędzy uszczelek PVC, które są najtańsze i mniej odporne na czynniki zewnętrzne oraz uszczelki gumowe, które są równie tanie, ale łatwiej dopasować je do szczelin. Osoby szczególnie wymagające z pewnością zainteresują się uszczelkami EPDM, które są wyjątkowo wytrzymałe. Nieszczelne okna po wymianie uszczelek zadziałają jak nowe.

Jak uszczelnić okno sylikonem?

Większość starych okien charakteryzuje się nieszczelnością na łączeniu szyby i ramy okiennej. Szpary w takim miejscu są szczególnie trudne do wypełnienia, dlatego najlepszym sposobem na stare nieszczelne okna będą:

  • Uszczelniacz polimerowy
    Trwały i odporny na promieniowane słoneczne środek, który wytrzyma nawet najcięższe warunki atmosferyczne. Warto zaznaczyć, że jest całkowicie transparentny.
  • Zwykły sylikon szklarski
    Jest to wyjście ekonomiczne, ale znacząco mniej trwałe. Sylikon szklarski lub sylikon neutralny znajdziesz w każdym większym sklepie budowniczym.

Nieszczelne okna – Pamiętaj o ścianach i parapetach

Czy nieszczelność okien to wyłącznie skutek kiepskiej kondycji samych okien? Nie do końca… Zdarza się, że zimno z okna jest efektem powstania charakterystycznych szpar między parapetem a oknem. Pamiętaj, aby montaż okien zlecać sprawdzonym fachowcom, aby uniknąć konieczności uszczelniania okien po fakcie. Szpary między oknem a murem lub parapetem mogą być również zwyczajną wadą konstrukcyjną.

Nie wiesz, jak uszczelnić okna w tak trudno dostępnym miejscu? Wyposaż się w taśmę paraizolacyjną, zwłaszcza, gdy musisz uszczelnić mniejsze szczeliny lub pęknięcia. Większe szczeliny mogą wymagać obecność pianki do montażu. Jeśli nieszczelne okna przestały być problemem, pamiętaj, aby usunąć nadmiar pianki nożem. Duże szczeliny między oknem a parapetem wypełnij taśmą rozprężną.