Przeładowanie pralki – czym grozi przeciążanie pralki?

przeładowana pralka, przeładowany bęben pralki, przeciążona pralka

Przeładowanie pralki to jeden z najczęściej popełnianych błędów przez wszystkich użytkowników. Notoryczne przeciążenie pralki może prowadzić do uszkodzenia jej podzespołów, jak również odzieży. Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i dowiedz się więcej na ten temat.

Przeładowana pralka – objawy

W przypadku załadowania do bębna zbyt dużej ilości odzieży można zauważyć szereg objawów ze strony pralki. Do najczęściej występujących należą:

  • Skakanie pralki podczas wirowania;
  • Niedopieranie odzieży;
  • Głośna praca urządzenia w trakcie cyklu prania.

Przeładowanie pralki – zniszczone ubrania

Zbyt duży załadunek wpływa niekorzystnie na materiał ubrań. Woda nie jest w stanie dobrze wymieszać się z detergentem, co sprawia, że odzież po wyjęciu z pralki jest nadal brudna. Ponadto można zauważyć na odzieży resztki proszku lub nierozpuszczone kapsułki, ponieważ przeładowywanie pralki uniemożliwia swobodne obracanie się bębna.

Problemy z odpływem brudnej wody

Ściśnięte pranie wewnątrz bębna utrudnia przepływ wody, a tym samym uniemożliwia jej odpompowanie. To z kolei powoduje, że po zakończonym cyklu ubrania pozostają mokre i będzie konieczne ustawienie dodatkowego wirowania.

pralka wiruje w trakcie prania
Dodając zbyt dużą ilość wsadu być może konieczne będzie dodatkowe wirowanie

Przeładowanie pralki – awarie urządzenia

Teraz przejdźmy do poważniejszych problemów związanych z przeładowywaniem bębna. Poniżej znajdziesz najczęstsze usterki, które bardzo często są spowodowane umieszczaniem w pralce zbyt dużego wsadu.

Uszkodzenie sprężyn bębna pralki

Uszkodzenie sprężyn bębna pralki objawia się głośną pracą urządzenia (bęben obija się o blat pralki) oraz „znikaniem” odzieży, a dokładnie takich elementów jak skarpety, bielizna czy rękawice. Dostają się one pod fartuch lub do filtra. Zazwyczaj dochodzi do rozciągnięcia lub pęknięcia sprężyny i konieczna jest jej wymiana.

Przeładowanie pralki – awaria łożyska bębna

Uszkodzone łożysko powoduje, że pralka huczy i bęben zaczyna pracować coraz wolniej. Jego uszkodzenie może prowadzić do awarii innych podzespołów – silnika napędowego, układu zawieszenia, a nawet samego bębna.

Uszkodzony amortyzator

Nagminne przeładowanie pralki może uszkodzić także ten element. Objawem awarii jest skacząca pralka, uderzanie bębna o obudowę i głośna praca.

Uszkodzenie paska napędowego

Mogą powstawać luzy w napięciu paska, a to powoduje, że bęben nie jest w stanie wykonać obrotu. Skutkuje to niedopraną odzieżą oraz głośną pracą urządzenia.

pralka przeładowana w 75%
Pralka powinna być wypełniona ubraniami w 75%

Jak widać, permanentne przeładowanie pralki może prowadzić do awarii wielu podzespołów oraz znacznie obniżyć efekty prania. Jeśli chcesz uniknąć naprawy pralki, nie przekraczaj załadunku polecanego przez producenta. Pamiętaj także, że mokre ubrania są znacznie cięższe od odzieży ładowanej na sucho. Najlepszą metodą jest zapełnianie bębna pralki w 75%. Wtedy na pewno ubrania będą obracać się bez problemu, bez ryzyka uszkodzenia urządzenia. Twoja pralka głośno pracuje lub podejrzewasz jedną z powyższych awarii? Nie czekaj i już teraz wezwij nasz serwis AGD.

Sprawdź również:

Pralka brudzi ubrania

Mata pod pralkę

Pralka nie chce się otworzyć