Niedomyte naczynia w górnym koszu zmywarki

zmywarka nie domywa naczyń w górnym koszu

Zmywarka bez wątpienia ułatwia życie i pozwala zaoszczędzić czas na inne czynności. Jej skuteczność jednak spada, gdy zmywarka nie domywa naczyń w górnym koszu. Co powoduje niedomyte naczynia w górnym koszu zmywarki? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym dzisiejszym wpisie.

Niedomyte naczynia w górnym koszu – przeładowanie

Tego typu problem nie zawsze wiąże się z awarią urządzenia, a wynika jedynie z niewłaściwego użytkowania zmywarki. Zbyt duża ilość naczyń uniemożliwia równomierne rozprowadzenie wody i dotarcie do wszystkich zakamarków, co skutkuje brudnymi naczyniami. Problemem mogą być również zbyt wysokie naczynia w górnym koszu, które blokują spryskiwacz. W tej sytuacji warto ustawiać wyższe naczynia w dolnym koszu i problem zostanie zażegnany!

zmywarka nie domywa naczyń w górnym koszu, niedomyte naczynia w górnym koszu zmywarki
Układaj wysokie naczynie w dolnym koszu, tak, aby nie blokowały spryskiwacza!

Niedomyte naczynia w górnym koszu – uszkodzony spryskiwacz

Jeśli zmywarka nie domywa naczyń w górnym koszu, być może doszło do uszkodzenia uszczelki dyszy górnego spryskiwacza i należy dokonać jej wymiany. Warto również sprawdzić położenie samego spryskiwacza. Aby działał prawidłowo, powinien być ustawiony przy otworze w ścianie. Tylko wtedy strumień wody zadziała w odpowiednim kierunku, domywając brudne naczynia.

Czasami niedomyte naczynia w górnym koszu to znak, że dysze spryskiwacza są zatkane i należy je wyczyścić. Po dokładnym usunięciu zanieczyszczeń problem powinien ustąpić. Innym problemem ze spryskiwaczem może być uszkodzenie przewodu zamykającego obwód mechanizmu. Konieczna w tej sytuacji jest wymiana elementu, która nie należy do skomplikowanych czynności. Jeśli jednak wolisz zlecić to zadanie fachowcowi, być może zainteresuje Cię nasza naprawa AGD.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Niedomyte naczynia w górnym koszu – awaria pompy

Zbyt małe ciśnienie wody powoduje, że naczynia po wyjęciu ze zmywarki są nadal brudne. Za odpowiednie ciśnienie wody odpowiada pompa myjąca, dlatego, jeśli jest ono zbyt słabe, można przypuszczać, że doszło do awarii tego podzespołu lub do uszkodzenia jej elementu-turbiny pompy. Wymiana turbiny może być kłopotliwa dla domorosłych serwisantów, dlatego odradzamy wykonywanie tego typu prac na własną rękę.

Jak widać, w sytuacji, gdy zmywarka nie domywa naczyń w górnym koszu, nie zawsze dochodzi do awarii. W pierwszej kolejności zwróć uwagę na wypełnienie kosza zmywarki. Jeśli pomimo układania naczyń w odpowiedni sposób problem nadal występuje, wezwij serwis AGD, który bez trudu znajdzie przyczynę problemu i usunie usterkę.

Sprawdź również:

Zmywarka nie suszy naczyń

Zmywarka nie odprowadza wody

W zmywarce stoi woda

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca