Pralka nie chce się otworzyć – Co robić?

pralka nie chce się otworzyć

Z pewnością nie raz spotkała Cię sytuacja, w której po zakończeniu cyklu prania pralka nie chce się otworzyć. Zablokowane drzwiczki, brak możliwości wyciągnięcia mokrego prania i stres. Otwieranie drzwiczek na siłę nie jest żadnym rozwiązaniem, gdyż w ten sposób dodatkowo uszkodzisz cały mechanizm otwierający. Dlaczego blokada drzwi pralki nie działa? Co robić, gdy pralka nie chce się otworzyć?

Pralka nie chce się otworzyć – Awaria blokady pralki

Najczęstszą przyczyną awarii pralek jest oczywiście ogólna usterka mechanizmu blokady zamka pralki. Pralka nie otworzy się, jeśli główny mechanizm otwierający nie działa w pełni prawidłowo. Przyjrzyj się blokadzie i wypatruj pęknięć lub złamań. Jeżeli blokada zamka jest w kiepskim stanie, zadzwoń do fachowca i umów się na jego wizytę. Pralka może się również zamknąć na skutek chwilowego braku prądu. W takiej sytuacji, wystarczyć powinno szybkie włączenie i wyłączenie pralki.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Zamknięte drzwi pralki a przerwa w dostawie prądu

Inną, równie przykrą przyczyną awarii pralki może być nagły brak dostawy prądu. Jeżeli pralka nie działa, odłącz ją od zasilania, a następnie ponownie podłącz. Pralka może mieć problem z otwieraniem jeżeli wystąpiła u Ciebie chwilowa awaria instalacji elektrycznej lub nagły brak prądu. Jeśli pralka wyłącza się nagle, programator może nie zarejestrować momentu zakończenia cyklu prania. Drzwi pralki będą zablokowane, mimo tego, że pranie samo w sobie już dawno się suszy. Jednym z najprostszych sposobów na uruchomienie pralki po takiej awarii jest ustawienie najkrótszego cyklu prania. Pralka nie chce się otworzyć – zrestartuj ją!

Zamek drzwi – Co zrobić, gdy nie działa?

Elektroniczny mechanizm blokady to jednak nie wszystko. Sam mechanizm połączony jest zamkiem, który może ulec awariom. Zamek możemy złamać, potłuc, wgnieść, a nawet wyrwać. Jakakolwiek usterka zamka sprawi, że otworzenie drzwi będzie zupełnie niemożliwe. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest jak najszybsza wymiana zamka drzwi do pralki u sprawdzonego fachowca.

Pralka nie chce otworzyć drzwi – Awaria modułu elektronicznego

Mimo, że jest to częsta przyczyna, problemy z otworzeniem pralki nie tyczą się tylko i wyłącznie zamka lub blokady drzwi. Równie częstym, ale nieco bardziej problematycznym powodem naszych udręk może być uszkodzony moduł sterowania. Awaria modułu elektronicznego sprawia, że wszelkie funkcje pralki przestają działać poprawnie. Pralka nie zmienia programów, nie odpompowuje wody albo… nie otwiera drzwi nawet po skończeniu cyklu prania.

Nie martw się jednak, bo uszkodzenia modułów są stosunkowo bardzo rzadkie. Jeśli podejrzewasz u siebie uszkodzenie modułu elektronicznego pralki, skontaktuj się ze sprawdzonym serwisem. Doświadczeni fachowcy pomogą Ci w regeneracji modułu lub jego wymianie.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca