Pralka brudzi ubrania – Sprawdź dlaczego!

pralka brudzi ubrania

Z pralki korzystamy niemal każdego dnia. Jeśli pralka działa prawidłowo, często nie zauważamy jak przydatne i użyteczne z niej urządzenia. Wszystko zaczyna się walić nam na głowę, gdy nagle pralka brudzi ubrania. Pralka przestaje czyścić ubrania, co więcej, każda wyciągnięta z niej koszulka jest dodatkowo ubrudzona. Co robić, gdy pralka nie działa? Jak naprawić zepsutą pralkę? Zapoznajcie się z naszym artykułem, a być może problem pralki brudzącej ubrania zniknie na zawsze.

Nie wiesz, co się dzieje z Twoją pralką? Sprawdź, dlaczego grzałka w pralce nie działa!

Pralka brudzi ubrania – Dlaczego?

Usterki pralki nie są zależne od ich ceny czy producenta. Zarówno drogie pralki, jak i te z niższej półki cenowej zaskakują swoich użytkowników przeróżnymi awariami. O wiele większy wpływa na działanie pralki ma czas użytkowania. Zanim jednak zdecydujecie się na kupno nowego urządzenia – sprawdźmy wszystkie możliwe przyczyny jej awarii.

Większość nieprawidłowości w działaniu pralek wynika ze zwykłego zaniedbania. Zapominamy o regularnym czyszczeniu pralki, która na przestrzeni lat pokrywa się kamieniem i brudem. Jednym z najczęstszych powodów plam na ubraniach po praniu jest nadmiar proszku. Zbyt duża ilość proszku zalega w pralce, co po pewnym czasie sprawia, że przylepia się on do ubrań, pozostawiając szare plamy.

Brud na ubraniach po praniu – Rdzawy nieprzyjaciel

Równie częstym wrogiem każdej osoby, korzystającej z pralki jest rdza. Rdza gromadzi się bębnie pralki, sprawiając nie tylko kiepskie wrażenie estetyczne, ale będąc również niezwykle trudna do usunięcia. Jeżeli pralka brudzi ubranie, przyjrzyj się dokładnie wnętrzu pralki. Wszelka rdza i kamień znajdujące się na podzespołach urządzenia są oczywiście winą nieprawidłowej pielęgnacji. Pamiętaj, że zawsze o wiele łatwiej jest zapobiegać awarii, aniżeli ją usuwać.

Bralka brudzi ubrania – Szare plamy na koszulkach

Oprócz rdzawych i szarych plam od proszku często spotkamy się z mniej intensywnymi szarymi plamami od płynu do naczyń. Szare plamy powstają zazwyczaj przez nieuwagę użytkownika lub trudności z zaadaptowaniem się do instrukcji producenta. Skąd biorą się szare plamy na ubraniach?

  • Złe użytkowanie pralki;
  • Wybór nieprawidłowego programu pralki;
  • Zbyt niska temperatura prania;
  • Zły czas cyklu prania ubrań;
  • Zbyt duża ilość płynu do płukania tkanin.

Pamiętaj, aby zawsze dostosowywać ilość płynu do płukania do rodzaju wody oraz ilości brudnych ubrań. Lanie płynu na oko i za każdym razem tyle samo nie da Ci efektu niezwykle czystego prania, a dokładnie odwrotnie.

Dlaczego moja pralka brudzi pranie?

Może się oczywiście okazać, że żadna z wyżej wymienionych przyczyn nie dotyczy naszego brudzącego urządzenia. Jeśli tak się stało, pozostaje nam próby zlokalizowania źródła problemu. Przyjrzenie się częściom pralki oraz postawienie diagnozy to pierwszy krok ku naprawie lub wymianie pralki na nowe urządzenie.

Diagnoza pralki, która brudzi pranie nie jest skomplikowana. Na samym początku należy dokładnie wyczyścić pralkę. Większość awarii pralki wynika z niedokładnego czyszczenia lub jego całkowitego braku. Pamiętaj, aby czyścić zarówno wnętrze bębna, jak i dozownik do podawania proszków oraz płynów. Jeżeli te elementy są już czyste, zabierz się do czyszczenia uszczelek, filtra pralki oraz kołnierza. Brud na kołnierzu może przyczyniać się również do przeciekania wody, co samo w sobie nie jest zbytnio pożądanym działaniem.

Jak usunąć rdzę z pralki?

Po dokładnym sprawdzeniu pralki jesteś pewien, że to właśnie rdza odpowiada za plamy na ubraniach? Jeżeli pralka brudzi ubrania na skutek rdzawych nalotów, czas wyposażyć się w odrdzewiacz. Nanieś środek na miejsca pokryte rdzą i stosuj się do instrukcji producenta. Pamiętaj jednak, iż może się zdarzyć, że rdzaw uszkodzenie będzie zbyt obszerne, by poradzić sobie z nim w pojedynkę. W takim wypadku niezwłocznie skontaktuj się z fachowcem i zdecyduj się na wymianę zepsutych przez rdzę części.

Pralka brudzi ubranie – Pamiętaj o czyszczeniu!

Nie zapominaj, aby po usunięciu przyczyny problemu regularnie sprzątać i czyścić pralkę. Czyszczenie pralki pomaga uchronić Twojego piorącego przyjaciela przed wieloma awariami. Po skończonymi praniu nie zamykaj czystych i wilgotnych ubrań w środku, aby nie nabawić się rdzy oraz pleśni. Przed każdym praniem dokładnie sprawdzaj ilość brudnych ubrań i dobieraj ilość proszku i płynu do zapełnienia pralki. Tylko świadome korzystanie z pralki sprawi, że ubrania będą zawsze pachnieć i ślicznie wyglądać.