Cieknący kran – jak naprawić?

woda cieknie z kranu, przeciekający kran, woda kapie z kranu, kapiąca woda z kranu

Nieszczelny kran to nie tylko marnotrawienie wody, ale również źródło większych rachunków. Kapiąca woda co sekundę to utrata nawet 5 tysięcy litrów wody w skali roku. Jak naprawić cieknący kran? Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się więcej.

Kapiąca woda z kranu – dlaczego warto zażegnać problem?

Jak już wspomnieliśmy, przeciekający kran może zwiększyć nasze rachunki za wodę. Dodatkowo spływająca woda pozostawia osad w umywalce i oznacza to konieczność częstszego sprzątania. Szybciej tworzą się również rdza oraz odbarwienia. No i oczywiście nieprzyjemny jest także miarowy dźwięk kapiącej wody, który po kilku minutach wsłuchiwania się jest niczym tortury chińskie… Warto więc poszukać przyczyny cieknącego kranu i zająć się jego naprawą.

Cieknący kran – przyczyny

Najczęściej woda kapie z kranu, ponieważ dochodzi do zużycia elementów ruchomych, na przykład przy wlewce czy obok sworzni pokrętła. Jeśli kapiąca woda pojawia się przy odkręceniu kurka, najprawdopodobniej winna jest uszczelka. Kran cieknie po zakręceniu? Przyczyn problemu należy upatrywać w uszczelce na głowicy. W przypadku, gdy Twoim problemem nie jest cieknący kran, a po prostu strumień wody nie jest równy, należy sprawdzić perlator, najprawdopodobniej doszło do jego uszkodzenia lub zapowietrzenia.

Cieknący kran – przygotowanie

Zanim przystąpisz do prac, pamiętaj, aby odciąć dopływ wody, inaczej możesz zalać łazienkę lub kuchnię. Ponadto przygotuj miskę oraz klucz płaski.

Cieknący kran naprawisz za pomocą klucza płaskiego

Cieknący kran przy wylewce – jak naprawić

Gdy cieknie woda z kranu, problem zwykle można rozwiązać w bardzo prosty sposób. Wystarczy wymienić znajdującą się na wylewce uszczelkę. Aby tego dokonać, za pomocą klucza płaskiego zdemontuj śrubę mocującą i załóż nową uszczelkę. Następnie nałóż wylewkę i dokręć ponownie śrubę. Pamiętaj, aby nie dokręcić jej zbyt mocno, ponieważ może to wpłynąć na działanie kranu. Podczas wymiany warto również przyjrzeć się napowietrzaczowi, zwanemu także perlatorem. Często pojawia się na nim kamień, który powoduje, że woda leci nierównomiernie. Umycie go pod bieżącą wodą lub wymoczenie w wodzie z octem powinno bez problemu oczyścić perlator.

Kran cieknie spod głowicy

Kapiąca woda spod głowicy to wynik słabo dokręconej dławicy. Aby się do niej dostać trzeba zdjąć zaślepkę, odkręcić śrubę wewnętrzną oraz pokrętło. Teraz nie pozostaje nic innego, jak dokręcić dławicę przy pomocy klucza. Niekiedy dokręcenie nie jest wystarczające i należy wymienić uszczelkę na głowicy. Podważ zaślepki, okręć śruby i kurki oraz zdemontuj i wyjmij głowicę. Następnie odkręć nakrętkę mocującą i wyjmij uszczelkę. Udaj się z nią do sklepu, aby dobrać odpowiednią uszczelkę. Zamocuj ją na miejscu starej, a później wkręć głowicę, załóż kurek, przykręć śruby i zamontuj zaślepkę.

Cieknący kran jednouchwytowy jak naprawić?

W pierwszej kolejności warto sprawdzić nakrętkę podtrzymującą głowicę. Być może warto ją dokręcić i problem zniknie. Aby się do niej dostać, zdejmij czerwono-niebieską zaślepkę, odkręć śrubę wewnętrzną oraz pozbądź się uchwytu i pierścienia. Jeśli dokręcenie nie przyniesie pożądanego efektu, dokonaj ponownego demontażu i odkręć również nakrętkę w celu zdjęcia głowicy. Najprawdopodobniej będzie konieczna wymiana głowicy na nową, jednak musi być ona taka sama. Głowicę znajdziesz bez problemu wpisując model baterii. Po montażu nowej głowicy zakręć nakrętkę, zamontuj pierścień i uchwyt, dokręć śrubę wewnętrzną i załóż zaślepkę.

Nie zwlekaj, gdy cieknie woda z kranu. Cieknący kran nie jest trudną do usunięcia usterką i poradzisz sobie z naprawą samodzielnie. Jeśli nie czujesz się jednak na siłach, aby dokonać naprawy na własną rękę, chętnie pomoże Ci w tym nasz hydraulik. Nie czekaj i już teraz ustal termin wizyty!

To może Cię zainteresować:

Zepsuta grzałka w pralce

Zatkany ekspres

Zapchana zmywarka