Zmywarka nie odprowadza wody – Czy możesz coś zrobić?

zmywarka nie odprowadza wody

W życiu każdego człowieka pojawią się nagłe wypadki, z którymi trudno sobie poradzić. Zalanie kuchni prowadzi do niepotrzebnych nerwów i stresu. Zdarzyło Ci się otworzyć zmywarkę po zakończeniu zmywania i odkryć w środku prawdziwe jezioro? Woda stoi w zmywarce? Spokojnie, nie jest to sytuacja bez wyjście, a często okazuje się, że prosta wymiana lub odetkanie zrobi robotę. Dowiedz się, co robić, gdy zmywarka nie odprowadza wody!

Woda stoi w zmywarce? – Najczęstsze przyczyny

W obliczu jakiejkolwiek awarii sprzętu AGD w domu, pierwsze czym powinniśmy się zająć to chłodna ocena stanu rzeczy i całej sytuacji. Szybka diagnoza zmywarki i odnalezienie potencjalnej przyczyny zaoszczędzi nam sporo czasu i pieniędzy. Za czym rozglądać się, gdy zmywarka nie odprowadza wody?

  • Zatkany wąż odpływowy;
  • Zatkanie filtru w zmywarce;
  • Awaria węża dopływowego;
  • Uszkodzenie pompy spustowej;
  • Zatkany odpływ zmywarki;

Jak widzisz, przyczyn nadmiaru wody w zmywarce jest sporo, a wiele z nich brzmi z pozoru skomplikowanie. Pamiętaj jednak, aby zachować całkowity spokój, a proces naprawy urządzenia rozpocząć od odcięcia zmywarki od prądu i opróżnienia jej wnętrza. Wyjmij naczynia, półki i koszyczki, a następnie pozbądź się stojącej wody.

Zmywarka nie odprowadza wody? – Zatkany wąż odpływowy

Wąż odpływowy to wyjątkowo silnie eksploatowana część zmywarki. Resztki jedzenia i środków czyszczących lubią osadzać się na ściankach węża, co w długim okresie prowadzi do całkowitego zatkania. Niedrożny wąż odpływowy sprawia, że zmywarka nie odprowadza wody, bo odpompowanie jej jest najzwyczajniej w świecie niemożliwe. Przepłucz przewód ciepłą wodą i upewnij się, że nie jest pozaginany, ani dziurawy.

Czy wąż dopływowy może ulec awarii?

W skrócie – oczywiście, że tak. Awaria węża dopływowego jest o tyle uciążliwa, że jej skutki pojawiają się z czasem. Zauważyłeś, że po zakończeniu zmywania urządzenie jest suche, a dopiero z czasem woda wypełnia wnętrze zmywarki? Najprawdopodobniej czeka Cię wymiana węża typu Aquastop. Miej jednak na uwadze, że wiele z nich jest przewodami nierozbieralnymi i nie naprawimy ich samodzielnie. Wymiana węża będzie konieczna również w sytuacji, gdy zmywarka nie pobiera wody.

Zatkany filtr zmywarki a stojąca woda

Podobnie jak w przypadku węża odpływowego, filtr zmywarki również zapycha się resztkami niespłukanego jedzenia. Klejące i tłuste resztki osadzają się na filtrze i utrudniają odpompowywanie brudnej wody. Jeżeli zmywarka nie odprowadza wody, sprawdź stan filtra. Na całe szczęście filtr możesz wyczyścić samodzielnie, a następnie w prosty sposób umieścić go z powrotem w zmywarce. Pamiętaj, aby filtr czyścić delikatnie, gdyż użycie zbyt dużej siły może skończyć się mechaniczną usterką, a przecież nie o to nam chodzi.

Zmywarka nie odprowadza wody? Zwróć uwagę na pompę spustową

Zdarza się, że awaria zmywarki nie jest spowodowana relatywnie prostym do usunięcia zatkaniem filtra lub zagięciem węża. Jeżeli woda stoi w zmywarce pomimo prób wyczyszczenia jej części składowych, musimy zajrzeć nieco głębiej. Na pierwszy ogień weźmy pompę spustową oraz silnik pompy myjącej. Te dwie części, umieszczone na spodzie zmywarki, odpowiadają za odpompowywanie wody po zakończeniu zmywania.

Nie wiesz, jak dostać się do wnętrza zmywarki? Wymontuj zmywarkę z jej standardowej lokalizacji, obróć do góry dnem, a następnie odkręć dolną pokrywę. Twoim oczom ukażą się liczne mechanizmy, które odpowiadają za prawidłową pracę zmywarki. Samodzielna naprawa silnika pompy myjącej jest niestety niemożliwa, dlatego czeka Cię jej wymiana. Jeśli chodzi o pompę spustową, wiele problemów z jej działaniem to skutek zanieczyszczeń wirnika. Usuń wszelkie przeszkody między blaszkami i wyczyść cały element z osadu, kamienia i kurzu. Doprowadzony do zdrowego stanu wirnik powinien zlikwidować problem.

Jak odetkać zatkany odpływ zmywarki?

Starsze zmywarki lub urządzenia, które działają nazbyt intensywnie, z czasem potrzebują pomocy przy odetkaniu odpływu. Jeżeli zmywarka nie odprowadza wody, sprawdź, czy w odpływie urządzenia nie nagromadziły się resztki jedzenia, kamień, czy osad ze środków czyszczących. Odpływ możesz odetkać sprężyną hydrauliczną lub cienkim drutem. Na zatory w postaci tłuszczu lub resztek jedzenia pomogą również domowe sposoby, w głównej mierze polegające na sodzie oczyszczonej i occie. Pamiętaj jednak, że nawet największy zapał i rozwaga nie zastąpią wizyty profesjonalnego fachowca od naprawy zmywarek.