W zmywarce stoi woda – Co możesz zrobić?

w zmywarce stoi woda

Zmywarka to urządzenie, które na przestrzeni ostatnich lat zyskało wielu zwolenników. Obecnie można ją spotkać prawie w każdym gospodarstwie domowym. Zmywarka pomaga oszczędzać czas, który trzeba przeznaczyć na ręczne zmywanie, ale przede wszystkim daje oszczędność wody i energii, co przekłada się na oszczędność pieniędzy. Zdarza się jednak, że w zmywarce stoi woda.

Nowoczesne zmywarki mają coraz to nowsze funkcje oraz jeszcze lepszą klasę energetyczną. Niestety, czasami urządzenie nie działa prawidłowo i po umyciu naczyń można zauważyć wodę stojącą w zbiorniku. Jakie są przyczyny tego, że zmywarka nie odpompowuje wody? Które elementy wymagają serwisu? Jak poradzić sobie z problemem? Przeczytaj nasz najnowszy artykuł, a dowiesz się:

  • Czym objawia się zatkany filtr zmywarki?
  • Jak zdiagnozować uszkodzoną pompę odpływową?
  • Dlaczego odpowiedni dostęp do odpływu kanalizacyjnego jest aż tak ważny?

Nie wiesz, dlaczego Twoja zmywarka nie działa? Dowiedz się, dlaczego zmywarka nie kończy programu!

W zmywarce stoi woda? – Zatkany filtr zmywarki

Jeśli w zmywarce stoi woda, pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie filtra. Najczęściej zapchany jest resztkami jedzenia, które nie zostały dostatecznie dobrze spłukane przed włożeniem do zmywarki. Nieczęsto, ale jednak zdarza się, że delikatne szklane naczynie lub kieliszek uszkodzi się podczas zmywania – wtedy do filtra mogą trafić resztki szkła. Filtr należy wyciągnąć, oczyścić oraz opłukać, a jeżeli jest w złym stanie wizualnym lub nie nadaje się już do użytku, trzeba wymienić go na nowy.

Uszkodzona pompa odpływowa

Elementem, który w zmywarce odpowiada za dostarczanie i usuwanie wody, jest pompa. Uszkodzona pompa odpływowa powoduje, że woda po myciu zbiera się na dnie zbiornika i nie zostaje poprawnie usunięta. Pompę trzeba wyciągnąć i sprawdzić czy wirnik obraca się bez problemu. Niekiedy pompę odpływową zanieczyszczają resztki jedzenia z kolacji lub obiadu. O ile wyczyszczenie pompy odpływowej jest samo w sobie prostym procesem, to dostanie się do niej wymaga wezwania fachowca. W przypadku uszkodzenia pompy należy koniecznie kupić nową.

W zmywarce stoi woda – Czy to wina węża odpływowego?

Jeżeli pompa odpływowa działa, a filtr zmywarki jest drożny – sprawdź stan węża odpływowego zmywarki. Jeżeli zmywarka nie odpompowuje wody, może to być spowodowane zapchaniem węża lub sitek przez zalegające zanieczyszczenia. Wąż trzeba dokładnie przepłukać, a w razie potrzeby można użyć spirali do udrożnień.

Zatkany odpływ kanalizacyjny – Jak sobie z nim poradzić?

Jeżeli powyższe elementy działają prawidłowo, należy sprawdzić odpływ kanalizacyjny. Resztki jedzenia to najczęstsza przyczyna zatkania odpływu kanalizacyjnego. Ważne jest, aby pamiętać o wyrzucaniu stałych resztek do śmietnika. Odetkanie odpływu kanalizacyjnego można wykonać na trzy sposoby. Najlepsze będzie użycie spirali hydraulicznej, ale jeśli nie mamy do niej dostępu, warto kupić specjalny środek do udrożnień. Można spróbować też domowego sposobu – przepłukanie odpływu gorącą wodą z sodą oczyszczoną albo octem.