Zmywarka nie suszy naczyń – Co możemy zrobić?

zmywarka nie suszy naczyń

Zmywarka to prawdziwe zbawienie w obliczu dużej ilości brudnych talerzy. Co jednak, jeśli zmywarka nie suszy naczyń? Zmywarki, tak jak wszelkie inne sprzęty AGD, stosunkowo często ulegają wszelkiej maści awariom. Zauważyłeś, że naczynia po zmywaniu są mokre? Nie chciałbyś znowu wycierać do sucha naczyń ze zmywarki? Przygotowaliśmy dla Was poradnik, który wytłumaczy, dlaczego zmywarka nie suszy ubrań. Miłej lektury!

Chciałbyś zająć się domową zmywarką, która przestała działać? Dowiedz się, jak naprawić drobne usterki w zmywarce!

Zmywarka nie suszy naczyń – Jak układać naczynia w zmywarce?

Chaotyczne układanie naczyń w zmywarce jest szkodliwe zarówno dla samego urządzenia, jak i talerzy i misek. Brak porządku w komorze zmywania może spowodować utrudnienia w swobodnym przemieszczaniu się wody, a co za tym idzie – problem z odpływem wody w końcowej fazie zmywania. Szczególną uwagę zwracaj na duże naczynia np. garnki i głębokie talerze. To właśnie ten typ naczyń najczęściej utrudnia pracę odpływowi zmywarki. Na całe szczęście remedium na ten problem jest całkiem proste w zastosowaniu. Pilnuj porządku w komorze zmywarki, a jeśli naczynia nadal wychodzę mokre – szukaj przyczyny awarii w innym miejscu.

Dlaczego nie warto przeładowywać zmywarki?

Czy nowoczesne zmywarki można w ogóle przeładować? Oczywiście, że tak! Zarówno nowe zmywarki Bosch, jak stare zmywarki Amica mają swoją granicę wytrzymałości. Zbyt duża ilość naczyń spowoduje przytkanie odpływu, a co za tym idzie – trudności z odprowadzaniem wody. Przeładowanie zmywarki to niezwykle częsta przyczyna awarii odpływu lub rurki odpływowej. Do przeładowania urządzenia najczęściej dochodzi w domach i mieszkaniach dużych rodzin lub podczas sprzątania po większych imprezach. Nie ma nic bardziej szkodliwego dla zmywarki od wypełniania komory naczyniami pod sam kurek.

Zmywarka nie suszy naczyń – Problem z twardą wodą

Twarda woda to problem, który dotyczy w głównej mierze mieszkańców większych miast. To właśnie twarda woda często bywa przyczyną niespodziewanych awarii pralek i zmywarek. Jak walczyć z twardą wodą?

  • Po pierwsze, korzystaj z soli do zmywarek oraz środków nabłyszczających naczynia. Tabletki do zmywarki mają w składzie substancję nabłyszczającą, ale zaleca się korzystanie z dodatkowym środków nabłyszczających.
  • Sól do zmywarki sprzyja zmiękczaniu wody, co ma kluczowe znaczenie w walce z twardą wodą.
  • Korzystanie z odpowiedniego nabłyszczacza sprawi również, że naczynia stają się suche w krótszym czasie.

Dobrze, ale jak właściwie twarda woda przyczynia się do problemów z suszeniem naczyń? Otóż woda o nieodpowiednim poziomie twardości gromadzi więcej osadów, które następnie zamieniają się w kamień. Kamień osadza się na odpływie wody, prowadząc do jego całkowitego zatkania.

Zmywarka nie grzeje – Dlaczego naczynia po zmywaniu nie są suche?

Odpowiednie ciśnienie wody w spryskiwaczach zmywarki to podstawowy warunek prawidłowej pracy urządzenia. Ponadto, niezbędna jest współpraca systemów wodnych z systemami grzewczymi. Jeżeli zmywarka nie suszy naczyń, problem może leżeć w elemencie grzewczym zmywarki. Awaria systemu grzewczego sprawi, że ze zmywarki wychodzą mokre naczynia. Jak sobie z tym poradzić? Awaria grzałki lub modułu sterującego to zadanie dla wykwalifikowanego fachowca, dlatego nie zalecamy samodzielnych diagnoz i prób naprawy na własną rękę. Sprawdzony fachowiec przeprowadzi Cię przez naprawę i zaproponuje najbardziej opłacalne wyjście.