Na co zwrócić uwagę przy zakupie zmywarki?

zmywarka

Każdy, kto może pozwolić sobie na zakup zmywarki, powinien to zrobić, ponieważ bezapelacyjnie jest to jeden z tych sprzętów AGD, który powinien znajdować się w  każdym domu. Nie bez powodu, tak wiele osób decyduje się na zakup zmywarki, na co więc zwrócić uwagę, przy jej zakupie?

czyste naczynia
źródło: pixabay.com

Wielkość

Na samym początku postaw sobie pytanie, jak dużo naczyń zabrudzisz w przeciągu kilku dni, zmywarka powinna być włączana regularnie, ponieważ brudne naczynia, leżące w zmywarce mogą powodować nieprzyjemny zapach. Najczęściej spotykane wymiary zmywarek to 45 cm oraz 60 cm. Jeżeli masz małą rodzinę lub nie korzystacie z wielu naczyń, bo np. pracujecie długo, po za domem zdecydujcie się na węższą zmywarkę, przy jednym myciu pomieścić około ośmiu kompletów za komplet uważany są: kubek, talerz mały głęboki i duży, oraz zestaw sztućców. Kiedy wiesz już mniej więcej jak dużo naczyń zabrudzisz zastanów się gdzie ma ona stanąć, zmierz dokładnie to miejsce, często kupuje się zmywarki do zabudowy, więc stawia się je w ciągu szafek koło zlewozmywaka, aby była stosunkowo blisko odpływu, dodatkowo nikt nie będzie wiedział, że jest tam zmywarka, ponieważ, będzie wyglądać ona jak jedna z szafek.

Zmywarka do zabudowy, czy wolnostojąca

Tak naprawdę czy lepiej wybrać zmywarkę do zabudowy, czy wolnostojącą, zależy od tego, na jaką pozwala nam nasza kuchnia. Zmywarka do zabudowy sprawdzi się na pewno w kuchni osoby, która lubi, kiedy wszystko do siebie pasuje. Przy zakupie zmywarki do zabudowy trzeba pamiętać, że nie do każdego wymiaru szafki, musi pasować zmywarka, nie każdy producent szafek ma w swojej ofercie, szafki przeznaczone do zabudowy.

Funkcje, które warto mieć w zmywarce, oraz szerzej poruszony temat zmywarki do zabudowy, czy wolnostojącej jest tutaj.

czyste naczynia
źródło: pexels.com

Ważne kwestie techniczne

Jednym z powodów zakupy zmywarki jest fakt, że dzięki niej zaoszczędzimy wodę, to nie mit, zmywarka naprawdę zużywa mniej wody niż zmywanie ręcznie. Jednak, aby zasilić zmywarkę, musi być podłączona ona do prądu, aby zużywała jak najmniej energii elektrycznej, trzeba zaopatrzyć się w taką, której klasa energetyczna jest jak największa. Decydując się na najniższą klasę energetyczną, czyli klasę G, koszty związane z energią elektryczną będę o około 70 procent większe niż przy klasie energetycznej A, należy więc wybierać tę zmywarki, których klasa jest, A lub chociaż jak najbliżej A. Zmywarki posiadają także, tzw. klasę suszenia i tak samo, jak przy klasie energetycznej A jest najlepszą, a G najgorszą, gdy zdecydujemy się na klasę A, nasze naczynia po wyciągnięciu ze zmywarki będą niemalże suche, a przy G mogą być bardzo wilgotne. Przy zakupie zmywaki warto także zwrócić uwagę na wielkość koszy i ich rodzaj, jest to istotne, kiedy nie chcemy, aby na naszych ulubionych kieliszkach pojawiały się zacieki, sprawdź także czy jest możliwość regulacji wysokości koszy, kiedy wiesz, że będziesz myć w zmywarce wysokie garnki, ułatwi ci to o wiele zmywanie.