Zmywarka wolnostojąca czy pod zabudowę?

Zmywarka staje się jednym z tych urządzeń, bez których nikt w tych czasach nie wyobraża sobie życia. Plusy zmywarki są niezliczone i nieważne czy jest ona pod zabudowę, czy wolno stojąca. Przy jej zakupie rodzi się w naszej głowie pewien dylemat, a mianowicie, która zmywarka będzie lepsza, ta pod zabudowę, czy jednak wolnostojąca?

zmywarka pod zabudowe

żródło: pixabay.com

Jak wybrać zmywarkę?

Zanim zdecydujemy się na konkretny model zmywarki, zwróćmy uwagę na takie parametry jak:

  • Energooszczędność – zakup zmywarki jest dużym wydatkiem, dlatego warto zwrócić uwagę na energie, jaką pobiera. Przecież nie kupujemy tylko zmywarki dla własnej wygody, ale też po to, żeby oszczędzić na rachunkach. Najmniej energii zużywają zmywarki klasy A+++
  • Pojemność – trzeba zastanowić się ile osób będzie z niej korzystało oraz jak dużo naczyń nazbieramy w ciągu jednego dnia.
  • Hałas – ważne jest również to, jak wielki hałas wytwarza zmywarka podczas pracy. Jest to szczególnie ważne, kiedy mamy małe dzieci, cierpimy np. na migrenę lub po prostu lubimy ciszę i spokój.
  • Zmiękczanie wody – w większości domów nie ma filtrów, które zatrzymywałyby kamień, warto wtedy zainwestować w zmywarkę z możliwością stosowania soli zmiękczającej.
  • Podgrzewanie wody- najlepiej kupić zmywarkę, która podgrzewa wodę poprzez ogrzewacz przepływowy, wtedy nie trzeba bać się, że np. szklanki, które są na dole, zniszczą się, dodatkowo dzięki takiemu podgrzewaniu zmniejsza się zużycie energii.
  • Zużycie wody- zależy od cyklu, jaki wybieramy oraz od pojemności zmywarki. Większość zmywarek zużywa około 6 litrów w czasie jednego cyklu.
zmywarka wolnostojąca

żródło: pixabay.com

Zmywarka wolnostojąca, czy pod zabudowę – czym się różnią?

Między zmywarką wolnostojącą a zmywarką pod zabudowę nie ma tak naprawdę wielu różnic. Wszystko tak naprawdę zależy od twoich potrzeb.

Na początek warto wspomnieć, że zmywarka pod zabudowę musi mieć odpowiednią wielkość. Może się zdarzyć tak, że akurat dla wymiaru, który ciebie interesuje, nie ma odpowiedniej szafki, która zgrywałaby się z twoimi meblami. Inaczej jest, kiedy meble robione są na wymiar. Wtedy jest totalna dowolność, w tej sytuacji możemy  dopasować meble do zmywarki, a nie odwrotnie. Plusem zabudowanej zmywarki jest fakt, że będzie ona taka sama jak nasze meble. Dzięki temu będzie ukryta wśród innych szafek i nikt nawet się nie domyśli, że akurat tam znajduje się zmywarka, chyba że panel do sterowania będzie na zewnątrz, ale zazwyczaj jest on zabudowany z całą zmywarką, wygląda to po prostu bardziej estetycznie.

Kiedy jednak zdecydujesz się na zmywarkę wolnostojącą, masz totalną dowolność. Tak naprawdę nie musisz przejmować się jej wymiarami, a co za tym idzie ceną, bo jednak wszystkie zmywarki produkowane są na taki sam wymiar. Niektóre zmywarki wolnostojące mają możliwość ściągnięcia blatu, można zatem ściągnąć samą górę, wtedy tylko drzwiczki różnią się od reszty mebli.

Tak naprawdę wybór między zmywarką wolnostojącą a zmywarką pod zabudowę to tylko sprawa estetyki, jeżeli chodzi o jej funkcje, to obydwie mają takie same. Minus zmywarki wolnostojącej to tylko niedopasowane drzwiczek do reszty mebli. Jeżeli zależy Ci na jednolitości w kuchni i nie chcesz, żeby zmywarka odróżniała się od reszty mebli wprowadzając pewny chaos, to pewne jest, że zmywarka pod zabudowę będzie dla ciebie idealna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *