Brak światła w lodówce? – Jak przywrócić oświetlenie?

brak światła w lodówce

W dzisiejszych czasach niemalże każda lodówka działa w oparciu o podświetlane wnętrze. Bez żarówki wewnątrz urządzenia często nie bylibyśmy w stanie rozróżnić poszczególnych produktów, co znacząco utrudniałoby przyrządzenia potraw. Właśnie z tego powodu brak światła w lodówce budzi w nas spory niepokój. Przygotowaliśmy dla Was poradnik, z którego dowiecie się:

Lodówka nie działa? Jeśli wiesz, że nie jest to wina oświetlenia, spróbuj domowych sposobów na czyszczenie lodówki.

Brak światła w lodówce? – Najczęstsze przyczyny

Najbardziej oczywistą i zarazem najprostszą do naprawy przyczyną braku światła w lodówce jest oczywiście spalona żarówka. Nie da się ukryć, że jest to część narażona na codzienną eksploatacje, a wielu z nas zdążyło się przyzwyczaić do cyklicznej wymiany żarówek w domu. Ponadto, jeśli nawiedził nas brak światła w lodówce to zwróćmy uwagę na gniazdo żarówki oraz wyłącznik światła. Gniazdo żarówki może ulec zabrudzeniu lub pęknięciu. Natomiast wyłącznik światła często ulega awarii na skutek zablokowania czujnik brudem.

Z pewnością najtrudniejszą do usunięcia przyczyną niedziałającego światła w lodówce Amica lub lodówce Samsung jest uszkodzenie modułu sterującego. Wymiana modułu może być kosztowna, a w wypadku konieczności wymiany – zalecamy kontakt z fachowcem od naprawy lodówek.

Jak naprawić spaloną żarówkę w lodówce?”>Jak wymienić żarówkę w lodówce?

Spokojnie, wymiana żarówki w lodówce nie należy do najtrudniejszych czynności. Zanim jednak zaczniemy cały proces, warto wcześniej się do niego odpowiednio przygotować. Brak światła w lodówce niszczy Twoje wrażenia ze spożywania jej zawartości? Wyposaż się w żarówkę, która:

 • Jest odpowiedniej wielkości
  Pamiętaj, że zbyt duża żarówka nie zmieści się w przeznaczone przez producenta miejsca, a zbyt mała może nie rozwiązać problemu jakim jest brak światła w lodówce.
 • Spełnia wymogi dotyczące napięcia
  Nie zapomnij, aby podczas zakupu nowej żarówki sprawdzić jej napięcie. Zamontowanie nieprawidłowej części może skutkować zwarciem w lodówce.
 • Posiada odpowiedni gwint
  Chyba nie musimy nic dodawać? Żarówka z innym gwintem nie wejdzie w miejsce spalonej żarówki w Twojej lodówce.

Jak zlokalizować wyłącznik światła w chłodziarce?”>Brak światła w lodówce? – Czyszczenie wyłącznika światła

Jeśli wymiana żarówki nic nie dała, przejdźmy do naprawy wyłącznika światła w Twojej lodówce. Wyłącznik światła znajduje się przy drzwiach urządzenia. Do czego służy? Wyłącznik światła sprawia, że światło pali się jedynie w momencie, gdy drzwi lodówki są otwarte. Zdarza się, że brak światła w lodówce to efekt zabrudzenia się wyłącznika światła. Przetrzyj zanieczyszczoną część wilgotną szmatką, a w przypadku większego zabrudzenia – mieszanką sody oczyszczonej i octu. Wyczyszczenie wyłącznika lodówki powinno na zawsze wyeliminować problem braku światła w lodówce.

Jak naprawić uszkodzony moduł sterujący lodówki?

Niedziałająca lodówka to wyjątkowo trudny przeciwnik, dlatego czasem należy wytoczyć najcięższe działa. Brak światła w lodówce może być skutkiem uszkodzenia głównego panelu sterującego całą elektryka w lodówce. Zauważyłeś, że lodówka nie działa tak jak kiedyś? A może brak światła w lodówce pojawił się w tym samym momencie, co niedziałająca zamrażarka? Wymiana modułu sterującego to niestety spore koszty. Czy naprawa lodówki z zepsutym modułem się opłaca? Wszystko zależy od modelu Twojego urządzenia. Wymianę modułu przeprowadź, gdy:

 • Żarówka w lodówce nie działa,
 • Chłodziarka lub zamrażarka nie działa,
 • Lodówka sama zmienia ustawienia,
 • Dodatkowe funkcje lodówki, takie jak No Frost, przestały działać.

Wymiana modułu sterującego to jednak coś, czym powinien zająć się prawdziwy fachowiec. Skontaktuj się z najbliższym serwisem AGD, a szybko poznasz całkowity koszt potencjalnej naprawy.