Pleśń w pralce – Jak wyczyścić pralkę z grzyba?

pleśń w pralce

Pralka to przydatne urządzenie, które z jakiegoś powodu ma mnóstwo wrogów. Kamień w pralce niszczy jej części składowe i skutecznie obniża ogólną efektywność sprzętu. Równie nieprzyjemnym problemem, a w niektórych sytuacjach nawet bardziej, jest pleśń w pralce. Zastanawiasz się, jak usunąć grzyba w pralce? Zapoznaj się z naszym artykułem! Czego możesz się dowiedzieć?

 • Jak rozpoznać pleśń w pralce?
 • Jakie są najlepsze sposoby na usunięcie grzyba w pralce?
 • Co robić, aby skutecznie zapobiegać pojawianiu się pleśni w naszych urządzeniach AGD?

Problem z pleśnią w pralce jest szczególnie uciążliwy? Przeczytaj nasz artykuł o domowych sposobach na czyszczenie pralki!

Grzyb w pralce – Jak go rozpoznać?

Nie da się ukryć, że nie lubimy się z pleśnią. Nieważne, czy pojawia się na jedzeniu, czy urządzeniach AGD – jej nieprzyjemny zapach i zdolności niszczenia otoczenia są nie do zniesienia. Pleśń w pralce to również zagrożenie dla naszego zdrowia, a w przypadku alergików nawet życia. Jak rozpoznać grzyb w pralce?

 • Z pralki wydobywa się nieprzyjemny zapach pleśni.
 • Ubrania po praniu śmierdzą.
 • Korzystaniu z pralki towarzyszą duszności i problemy z oddychaniem.
 • Pralka działa gorzej, głównie przez spadek efektywności grzałki.

Tak, jak mogło się nam wydawać – pojawienie się grzyba w pralce to bardzo poważny kłopot, który wymaga natychmiastowego działania. Szybka reakcja, usunięcie zarodników pleśni i zdobycie się na regularną profilaktykę to jedyny sposób na walkę z grzybem. Od czego powinieneś zacząć?

Pleśń w pralce? – Usuwanie grzyba domowymi sposobami

Zanim przejdziemy do domowych sposobów na usuwanie pleśni z pralki, pamiętaj, że środki grzybobójcze dostępne w sklepach mogą zadziałać dużo skuteczniej. Zwróć jednak uwagę, aby podczas stosowania środków chemicznych zadbać o własne bezpieczeństwo oraz zawsze stosować się do dołączonej instrukcji. Zalecamy również wyposażyć się w gumowe rękawiczki i maski, które podwyższą bezpieczeństwo procesu aplikowania preparatu.

Czyszczenie grzyba w pralce octem

Domowe sposoby na czyszczenie pralki od lat królują w naszych domach. Niezwykle skutecznym sposobem na pleśń w pralce jest mieszanka wybielacza oraz… octu! Wszelkie zagrzybione elementy urządzenia przetrzyj szmatką nasączoną octem, a trudno dostępne miejsca możesz wyczyścić szczoteczką. Puść dwa lub trzy puste prania w wysokiej temperaturze, a następnie wlej do dozownika wybielacz i włącz kolejny pusty cykl prania. Grzyb w pralce zmięknie pod wpływem octu, a wybielacz skutecznie usunie jakiekolwiek resztki intruza.

Pleśń w pralce – Czy warto ozonować pralkę?

Ozonowanie to wciąż dla większości z nas czysta ekstrawagancja. Nie wszyscy wiedzą na czym polega, a jeszcze mniej osób decyduje się na regularne ozonowanie własnego mieszkania. Dezynfekcja pralki przy użyciu ozonatora zapewni nam całkowite odkażenie i wyeliminowanie drobnoustrojów zamieszkujących naszą pralkę. Jeśli chciałbyś zdecydować się na ozonowanie pralki – skontaktuj się z pobliskim serwisem AGD.

Wymiana zagrzybionych części pralki

Całkowite usunięcie pleśni w pralce nie zawsze jest możliwe. Niektóre elementy urządzenia nie będą chciały się doczyścić, a próby wyeliminowania pleśni okażą się stratą czasu. Wymiana grzałki, fartucha bębna lub dozownika nierzadko jest jedynym sposobem na zatrzymanie rozpowszechniania się pleśni. Zwróć również uwagę na węże dopływowe i odpływowe oraz dozownik do proszku do prania.

Pleśń w pralce – Zapobieganie i profilaktyka

Jeśli nasza pralka jest już czysta i wolna od grzyba, kolejnym etapem walki z pleśnią jest regularna profilaktyka. Podążanie za kilkoma poniższymi poradami pomoże w zatrzymaniu rozwoju pleśni, a w konsekwencji – otrzymywaniu czystego i pachnącego prania! Jak zapobiegać pleśni?

 1. Opróżniaj pralkę krótko po zakończonym cyklu prania. Nie przetrzymuj mokrych ubrań w bębnie, ponieważ jest wilgotne środowisko jest głównym czynnikiem rozwoju pleśni.
 2. Pamiętaj o osuszaniu fartucha pralki, dozownika oraz drzwiczek.
 3. Po zakończonym praniu zawsze wietrz pralkę! Otwórz zarówno drzwiczki urządzenia, jak i szuflady na proszek i płyn do płukania.
 4. Jeśli pleśń w pralce nie jest czymś na czym Ci zależy, raz na miesiąc nastaw tzw. puste pranie. Gorąca woda i dodatek octu oczyści każdy kąt Twojej pralki.

I… to tyle! Jak widzisz, zapobieganie pleśni w Twojej pralce nie jest trudne. Kilka minut dziennie Cię nie zbawi, a brak grzyba w mieszkaniu zawsze będzie wart wysiłku. Powodzenia w czyszczeniu!