Lodówka mrozi jedzenie – Sprawdź przyczynę!

lodówka mrozi jedzenie

Lodówka to jedno z tych urządzeń, które towarzyszy nam niemalże o każdej godzinie dnia, a czasem nocy. Niska temperatura, która zazwyczaj służy przedłużeniu daty ważności jedzenia czasem płata nam jednak figle. Zdarzyło Ci się sięgnąć po jogurt lub sałatę i spostrzec, że produkt jest zamrożony. Dowiedz się, dlaczego lodówka mrozi jedzenie i pozbądź się przyczyn problemu raz na zawsze! Zapraszamy do lektury naszego poradnika!

Chciałbyś, aby lodówka służyła Ci, jak najdłużej? Dowiedz się, jak dbać o lodówkę!

Lodówka mrozi jedzenie – Kiedy lodówka mrozi zbyt mocno?

Jeżeli zauważyłeś, że Twoja lodówka mrozi jedzenie w sposób zbyt intensywny, pierwsze co powinieneś zrobić to oczywiście sprawdzić jej ustawienia. Jeśli na panelu lodówki widnieje liczba ujemna, oznacza to, że w lodówce została ustawiona zbyt niska temperatura. Pamiętaj, że optymalna temperatura do przechowywania żywności to od 4 do 9 stopni Celsjusza. Co jednak, jeśli lodówka mrozi mimo poprawnych ustawień temperatury?

W takim wypadku nie pozostaje nam nic innego, jak sprawdzić poszczególne podzespoły urządzenia. Sprawdź, czy regulowanie temperatury pokrętłem spowoduje jakiekolwiek zmiany temperatury we wnętrzu lodówki. Ponadto, zwróć uwagę na dźwięk, który wydaje termostat. Prawidłowo działający termostat powinien wydawać charakterystyczny dźwięk kliknięcia po wybraniu maksymalnej lub minimalnej wartości.

Lodówka mrozi jedzenie zamiast chłodzić?

Oprócz wadliwego termostatu, częstą przyczyną nieprawidłowości w utrzymywaniu temperatury w lodówce okazuje się być czujnik temperatury. Jeżeli lodówka mrozi jedzenie, sprawdź, czy element odpowiadający za monitorowanie temperatury działa prawidłowo. Jak rozpoznać wadliwy czujnik temperatury?

  • Sprężarka uruchamia się zbyt często;
  • Sprężarka włącza się zbyt rzadko;
  • Rezystancja czujnika nie zmienia się proporcjonalnie do temperatury lodówki;
  • Rezystancja czujnika w ogóle się nie zmienia.

Jeśli problem tkwi w czujniku temperatury – najprawdopodobniej czeka Cię jego wymiana. W takim wypadku skontaktuj się z profesjonalnym serwisem lodówek. Pomiary rezystancji możesz natomiast wykonać całkowicie samodzielnie za pomocą multimetra.

Lodówka chłodzi tylko z tyłu

Podczas oględzin lodówki bardzo często zauważymy nietypowy sposób rozprowadzenia temperatury wewnątrz komory. Zdarza się, iż lodówka mrozi jedzenie na skutek uszkodzenia przepustnicy. Jeżeli przepustnica zamyka się w nieprawidłowy sposób, do urządzenia dostaje się zbyt duża lub zbyt mała ilość zimnego powietrza. Przepustnica znajduje się zwykle na tylnej ścianie lodówki, stąd nierzadko odnosimy wrażenie zimnej ściany tylnej.

Jak umieszczać produkty w lodówce? – Nieprawidłowe ułożenie produktów

Zanim jednak spiszesz lodówkę na straty lub zadzwonisz po fachowców, sprawdź, czy wszystkie produkty w lodówce są ustawione w prawidłowy sposób. Ciężkie duże produkty bardzo często zakłócają naturalną cyrkulację powietrza w lodówce. Staraj się nie zasłaniać wylotów powietrza i pamiętaj, iż produkty położone bezpośrednio przy wylotach mogą ulec zmrożeniu. Jeśli lodówka mrozi jedzenie, wyciągnij z niej wszystkie produkty i dokładnie zaplanuj ich ponowny rozkład.

Lodówka mrozi jedzenie – Złe nawyki?

Oczywiście, lodówka tak jak każde inne urządzenie AGD ma prawo się popsuć. Nie zwalnia nas to jednak z obowiązku przestrzegania instrukcji dołączonej do produktu. Jeżeli zauważyłeś, że w lodówce pojawia się lód, upewnij się, że:

  • Nie wkładasz do lodówki ciepłych potraw;
  • Nie umieszczasz w komorze produktów o dużej wilgotności;
  • Zapominasz o domykaniu drzwi lodówki;
  • Otwierasz lodówkę na zbyt długi czas.

Jak mogłeś przeczytać, oprócz typowych awarii, przyczyną zmrożonego jedzenia w chłodziarce może być zwykła nieuwaga użytkowników. Staraj się przestrzegać instrukcji producenta, a lodówka powinna działać jak marzenie.