Lodówka nie chłodzi? – Jak przywrócić sprawność lodówce?

lodówka nie chłodzi

Lodówki to urządzenia, z których korzystamy nawet kilkanaście razy dziennie. Ni dziwnego w tym, że częsta eksploatacja sprawia, że lodówka nie chłodzi. Problem z chłodzeniem to również masa przykrych konsekwencji. Zepsuta żywność, kłopot z przechowywaniem potraw o krótkim terminie ważności lub zalanie kuchni wodą to tylko niektóre z nich. Jeśli chcesz dowiedzieć się co robić, gdy lodówka się rozmroziła – przeczytaj nasz artykuł!

Problem z lodówką jest nieco bardziej skomplikowany? Dowiedz się, co robić, gdy lodówka nie chłodzi, a zamrażarka mrozi!

Lodówka nie chłodzi – Co może być przyczyną?

Zużywanie się poszczególnych podzespołów i elementów lodówki jest całkowicie naturalne. Starsze urządzenia AGD prędzej czy później zawiodą nas w najmniej oczekiwanym momencie. Mimo to, wiedza z zakresu prawdopodobnych przyczyn awarii lodówki może nam sporo pomóc. Dlaczego lodówka nie mrozi? Oto najczęstsze przyczyny:

 • Uszkodzony silnik wentylatora
  Wentylator lodówki odpowiada za chłodzenie i korzystne rozprowadzenie zimnego powietrza po urządzeniu. Awaria silnika wentylatora sprawi, że lodówka nie będzie równomiernie chłodzona.
 • Awaria sprężarki
  Sprężarka to równie ważny, jeśli nie najważniejszy element lodówki. Odpowiada za sprężanie czynnika chłodniczego i rozprowadzanie go po innych częściach lodówki. Jeśli lodówka nie chłodzi, wymiana sprężarki może okazać się nieunikniona.
 • Uszkodzenie termostatu lodówki
  Zarówno lodówki Samsung, jak lodówki Amica nie zadziałają, jeśli nie otrzymają informacji o ustawionej temperaturze. Zepsuty termostat nie przekaże napięcia do sprężarki, a co za tym idzie, zaburzy cały proces chłodzenia.
 • Awaria modułu sterującego
  Czy uszkodzenie modułu sterującego to poważna awaria? Niestety tak, a najprawdopodobniej jedyną opłacalną formą naprawy modułu będzie jego wymiana.
 • Zepsuty czujnik temperatury
  Niesprawny czujnik temperatury sprawi, że moduł sterujący nie otrzyma informacji pozwalających mu rozpoczęcie pracy sprężarki oraz wentylatorów. Jeśli lodówka nie mrozi – sprawdź czujnik.

Jak samodzielnie naprawić lodówkę, która nie chłodzi?

Najlepszą poradą w kwestii naprawy zepsutej lodówki będzie szybki kontakt z odpowiednim fachowcem. Specjalista od sprzętu AGD zdiagnozuje przyczynę awarii lodówki i pomoże oszacować potencjalne koszty naprawy. Warto zaznaczyć, iż naprawa niektórych elementów lodówki może być naprawdę kosztowna. Zwykle jest to koszt kilkudziesięciu złotych, ale wymiana modułu sterującego może sięgnąć kwoty kilkuset złotych.

Pamiętaj, że decyzję o naprawie lodówki musisz podjąć samodzielnie. Zanim jednak umówisz się na kolejną wizytę fachowca, zwróć uwagę, czy Twój sprzęt nie jest objęty gwarancją. Zdarza się, że to wada fabryczna sprawia, że lodówka nie działa, a w takim wypadku jedynym winowajcą jest producent. Szybki kontakt z biurem obsługi powinien rozwiązać Twój problem.

Uszkodzony silnik wentylatora – Jak naprawić?

Nie jest tajemnicą, iż wadliwy silnik wentylatora sprawi, że lodówka nie będzie chłodzić. Diagnozę silnika rozpocznij od sprawdzenia, czy nic nie blokuje śmigieł wentylatora. Wyczyścić śmigła preparatem czyszczącym i spróbuj ponownie wprawić śmigło w ruch.

Wyczyściłeś śmigła, ale lodówka nie chłodzi? Nie zostaje nic innego niż wymiana silnika wentylatora skraplacza. Zanim jednak zadzwonisz po pomoc fachowca, sprawdź miernikiem ciągłość silnika wentylatora. Jeśli i ten pomiar wskazuje na awarię – umów się na wizytę specjalisty od sprzętu AGD.

Lodówka nie chłodzi – Problem z czujnikiem temperatury

Jak wspomnieliśmy na wstępie, awaria czujnika temperatury sprawi, że lodówka nie będzie w pełni poprawnie chłodzić. To właśnie na informacjach od czujnika temperatury moduł reguluje zasilanie sprężarki. Co zrobić, gdy czujnik temperatury lodówki jest zepsuty? Nie możesz przecież pozwolić, aby lodówka działała w zbyt niskiej temperaturze. Jeśli rezystancja czujnika nie zmienia się na skutek zmiany temperatury we wnętrzu komory – wymień czujnik temperatury.

Uszkodzony moduł sterujący lodówki – Czy jest się czego bać?

Niewątpliwie najcięższą do naprawy częścią naszych domowych spiżarni jest moduł sterujący. Jeśli lodówka nie chłodzi, a urządzenie ma problem z uruchomieniem termostatu lub często się rozmraża i schładza – czeka Cię wymiana modułu. Pamiętaj jednak, że uszkodzenie modułu to relatywnie rzadka awaria, a samą wymianę najlepiej skonsultować z fachowcem. Zanim zdecydujesz się na jego wymianę, wspólnie ze specjalistą wyklucz wszelkie inne możliwe przyczyny awarii lodówki.